Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

We wrześniu znów wyruszą na spotkanie z przyrodą

Wraz z rozpoczęciem wakacji wycieczki przyrodnicze, które dla dzieci i młodzieży naszego powiatu organizuje Jan Machała dobiegły końca. Po dwumiesięcznym odpoczynku uczniowie znów będą mieli okazję wyruszyć z przewodniczący KOP PTTK ''Beskid Śląski'' na spotkanie z przyrodą i ekologią.

Po wakacyjnym odpoczynku dzieci i młodzież naszego powiatu znów wyruszą na spotkanie z przyrodą. Jan Machała przewodniczący KOP PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie zdradza nam swoje plany na nadchodzący rok szkolny.

Co będzie się działo w niezachodzącym roku szkolnym? - Z całą pewnością będziemy kontynuować jesienne i wiosennego sprzątanie rezerwatów i terenów zielonych na terenie Cieszyna i w ościennych gminach. Będą też konkursy plastyczne z wiedzy przyrodniczej, organizacja imprez z okazji „Święta Drzewa”, "Pierwszego dnia wiosny", „Dnia niezapominajki”, „Święta lasu” no i przede wszystkim organizować będziemy wycieczki przyrodnicze podczas których młodzież będzie miała okazję zdobywać odznaki. W okresie zimowym czekają nas prelekcje i pokazy multimedialne – wylicza Jan Machała, który swoją przygodę z działalnością PTTK rozpoczął w 2001 roku - W szkole interesowała mnie geografia, zwłaszcza Polski. Na dobre jednak moja przygoda z działalnością PTTK rozpoczęła się w 2001 roku, kiedy już przeszedłem na emeryturę, wcześniej pracując w cieszyńskiej Komendzie Policji. Początkowo zdobywałem odznaki turystyczne z osiągnięciami: Górska – Za Wytrwałość, w Turystyce Pieszej – Za Wytrwałość, Kolarska – Duża Srebrna, Krajoznawcza Polski – Duża Złota, Przyrodnicza – Duża Złota... Zdobyłem też uprawnienia PTTK, jako Przodownik Turystyki Górskiej na Beskidy Zachodnie i Wschodnie, Góry Świętokrzyskie oraz Sudety, a także jako Przodownik Turystyki Pieszej II-go Stopnia, Instruktor Krajoznawstwa Polski i Instruktor Ochrony Przyrody. Posiadam też uprawnienia państwowe pilota wycieczek.

Przyroda to jednak nie jedyna pasja przewodniczącego KOP PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie. - Moją pasją już od lat dziecięcych był sport. Szczególnie pasjonowały mnie sporty zimowe, lekkoatletyka i piłka nożna. Do dzisiaj prowadzę statystyki najważniejszych wydarzeń sportowych, dokumentując je w kronikach – mówi Jan Machała organizator wycieczek krajoznawczo – przyrodniczych dla uczniów szkół naszego powiatu.

Początek działalności edukacyjnej... - W 2007 roku kiedy została powołana Komisja Ochrony Przyrody przy PTTK Beskid Śląski, której zostałem przewodniczącym oraz przewodniczącym Zespołu Weryfikacyjnego Odznaki TP, rozpocząłem działalność edukacyjną wśród młodzieży szkolnej... Początkowo nawiązywałem kontakt z Wydziałami Ochrony Środowisk, Nadleśnictwami oraz dyrekcjami szkół w Cieszynie. Z czasem działalność została poszerzona na szkoły w powiecie i Urzędy Gminne. Od 2008 roku jestem członkiem ZG KOP PTTK, gdzie zajmuję się weryfikacją dużych odznak przyrodniczych oraz nadzorem nad terenowymi zespołami weryfikacyjnymi - mówi pan Jan.

Przewodniczący nie odpoczywa... - Każdy mój wyjazd czy do rodziny, znajomych lub też w celach leczniczych czy wypoczynkowy zawsze związany jest z poznawaniem nowych walorów przyrodniczo-krajobrazowych w pięknych zakątkach naszego kraju. Nie ciągnie mnie za granicę ponieważ uważam, że w naszym kraju jest bardzo wiele atrakcyjnych i ciekawych miejsc. Na zobaczenie ich wszystkich z pewnością nie wystarczy nam życia...- dodaje.

Dobra współpraca... - Zawsze podkreślam dobrą współpracę zwłaszcza z Nadleśnictwem Ustroń, Wydz. Ochrony Środowiska UM Cieszyn, wójtami Gmin w Goleszowie, Hażlachu i Dębowcu i kilkoma szkołami zarówno podstawowymi, gimnazjami i średnimi – mówi przewodniczący KOP PTTK  – Do zobaczenia po wakacjach.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: