Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Historia na pikniku

To będzie piknik rodzinny ale z historią w tle. Wójt Gminy Hażlach, Gminny Ośrodek Kultury, Ludowy Klub Sportowy ''Victoria'' Hażlach, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich i Cieszyńskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne ''Baszta'' zapraszają w środę - 15 sierpnia - do odwiedzenia gminy Hażlach. Zapowiada się masa atrakcji.
Piknik historyczny - to kontynuacja imprez, które w gminie odbywały się w poprzednich latach. Wcześniejsze edycje to były prawdziwe zjazdy pojazdów militarnych i potyczki wojskowe. W tym roku może nieco skromniej, niemniej chcemy tę tradycję takich imprez kontynuować - mówi Grzegorz Kasztura inspektor d.s. rozwoju i promocji gminy Hażlach. Ale będzie nie mniej ciekawie, ponieważ pojawią się inne atrakcje, których wcześniej nie było.
 
Gwoździem programu mają być... dwa silniki. Pochodzą one z ekspozycji lotniczej Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna. Choć same silniki jako eksponaty może nie wzbudzają wielkiego zainteresowania, to ich historia, skąd pochodzą oraz w jaki sposób miłośnicy historii je zdobyli - to już pasjonująca i wciągająca opowieść.
Wszystko działo się 7 marca 1945 roku Nad Śląskiem Cieszyńskim rozegrała się walka powietrzna, pomiędzy samolotami niemieckimi i radzieckim - mówi Kasztura.
 
 
 
 
W potyczce nad Drogomyślem zginął Erich Leie, dowódca pułku myśliwskiego Jagdgeschwader 77 „Hercowe Asy” . Był to jeden z najbardziej utytułowanych niemieckich pilotów, który poległ w czasie II Wojny Światowej na polskiej ziemi - dodaje Kasztura.
 
Historii osób które walczyły w tamtych czasach, opowieści o maszynach wojskowych ale i możliwość oglądnięcia na żywo pojazdów - tego podczas pikniku nie zabraknie. To od godziny 13.00. Będzie też czas na zabawę. Od 17.00 przygrywać będzie Orkiestra Dęta „Cieszynianka”. Godzinę później rozpocznie się festyn z muzyką do tańca.
 
Jak przystało na takie wydarzenie, nie zabraknie grochówki wojskowej. Będą stoiska z militariami i pamiątkami. Wiele również atrakcji dla dzieci. Impreza odbędzie się w najbliższa środę 15 sierpnia, na terenie boiska sportowego i Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu, przy ulicy Głównej 37.
 
Jan Bacza
 
Poniżej możecie zobaczyć krótki film z akcji wydobywania jednego z silników.
Autor Mariusz Jaszczurowski
 

źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: