Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ważna jest każda kropla

Już w najbliższy poniedziałek (12 listopada) na cieszyńskim rynku pojawi się autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic. Będzie więc okazja, by podzielić się tym, co najcenniejsze...

12 listopada na cieszyńskim rynku stanie autobus, w którym będzie można oddać krew. Akcja rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 17.00.

Krew to lek, którego nie można zastąpić, codziennie czekają na niego chorzy w klinikach kardiochirurgicznych i transplantacyjnych, osoby leczone z powodu chorób nowotworowych, ofiary wypadków. Dzisiaj potrzebują go inni, jutro kto wie, być może to nam będzie potrzebny.

Jak cennym darem jest krew przekonał się kilka dni temu pan Stanisław Tomaszko. - Moje wyniki krwi były tak niepokojące, że lekarze zdecydowali się na transfuzję. Gdyby nie  krew, którą otrzymałem - dzisiaj byłoby ze mną krucho. Chyba nie zawsze zdajemy sobie sprawę  z tego, że nasza krew innej osobie rzeczywiście może uratować życie... Mam nadzieję, że kiedyś ja będę mógł podarować komuś cząstkę siebie... – mówi mieszkaniec Cieszyna.

Każda grupa jest na wagę złota. Niepokojąco jednak na dzień dzisiejszy maleją zapasy AB Rh minus i A Rh minus, dlatego tak ważna jest każda kropla. Poniedziałkowa akcja będzie okazją, by pozyskać ten wyjątkowy dar ratujący ludzkie życie.  Autobus do poboru krwi, który dociera do dawców w całym kraju, promując przy tym Honorowe Krwiodawstwo stanie na rynku w Cieszynie. Pamiętajmy, że krew można również oddać w OT Cieszyn, przy Szpitalu Śląskim (ul. Bielska 4), rejestracja dawców 7.00 – 10.00, tel. (33) 851 43 63. Kto może zostać krwiodawcą ? każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o masie ciała przynajmniej 50 kg.

Dla przypomnienia - w naszej populacji na 100 osób przypada tylko jedna, która ma grupę AB Rh minus i trzy, które mają grupę B Rh minus. Według statystyk Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach tylko 15 osób na 100 ma krew Rh UJEMNĄ.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: