Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Warunki surowe - impreza ciekawa

'Ubierzcie się ciepło jadąc do Górek, warunki będą prymitywne, ale chcemy przedstawić wam historię, której nie znacie' - zachęca Anna Fenby Taylor wnuczka Zofii Kossak. W najbliższą sobotę w byłej stanicy harcerskiej odbędzie się publikacji Fundacji im. Zofii Kossak pt.: 'Aby przypomnieć Zapomniane'.
Fundacja im. Zofii Kossak, poprzez wydaną publikację, pragnie przywrócić historię stanicy oraz ludzi z nią związanych do współczesnej pamięci społecznej. Publikacja w sposób wieloaspektowy przybliża historię związaną z Ośrodkiem Harcerskim w Górkach Wielkich, od jego początków po dzień dzisiejszy.
 
Chcemy za pośrednictwem tej publikacji pokazać też historię samego harcerstwa na Śląsku Cieszyńskim. W publikacji mowa jest o ośrodku w Górkach, który opisywał Aleksander Kamiński, ale też o sanatorium na Buczu czy o szkole szybowcowej w Goleszowie. Mowa też jest o przedwojennym ośrodku w Nierodzimiu. To historia ośrodków, które powstały dzięki harcerzom. – tłumaczy Anna Fenby Taylor. W publikacji jest wiele archiwalnych wypowiedzi, m.in. Aleksandra Kamińskiego, Zofii Kossak czy Józefa Kreta.
 
Spotkanie promujące odbędzie się w budynku głównym dawnej stanicy, pozwalając na bezpośrednie poznanie wyjątkowości miejsca. Uczestniczyć w nim będą m.in. autorzy artykułów znajdujących się w publikacji, historyk – Jarosław Mrożkiewicz oraz znawca architektury międzywojennej – Przemysław Czernek. Spotkanie poprowadzi Bogusław Słupczyński. W ramach wydarzenia przewidziane jest oprowadzenie po obiekcie oraz prezentacja slajdów.
 
Ubierzcie się ciepło, bo będziemy w budynkach, które od kilku lat nie są ogrzewane. A złomiarze, co mogli, to już wynieśli – śmieje się wnuczka Zofii Kossak. Ale właśnie w tym miejscu i w takich warunkach organizatorzy chcą zaprezentować publikację. Oprócz niej zaprezentowane będą krótkie filmy przedstawiające projekty, które fundacja w tym roku realizowała w byłej stanicy. Będzie także panel dyskusyjny.
 
Wszystko rozpoczyna się w najbliższą sobotę o godzinie 15.00 w byłej stanicy harcerskiej w Górkach Wielkich – Sojce. 300 metrów za Centrum Kultury i Sztuki ‘Dwór Kossaków”.
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: