Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wandale grasują w Cieszynie?

W niedzielny poranek władze miasta poinformowały o tym, że pomnik Mieszka I został strącony z cokołu. Sprawę prowadzi policja.  Na razie figura Mieszka I została przeniesiona na teren Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie. Już wiadomo, że koszty jej naprawy będą spore

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna podkreśliła, że na pewno pomnik wróci na swoje miejsce. Nie wiadomo jednak kiedy to się stanie. - Uszkodzenia są znaczne. Figura jest popękana, twarz Mieszka I zdeformowana. Pokazaliśmy ją fachowcowi, który zajmuje się renowacją Studni Trzech Braci. Powiedział, że zniszczenia da się naprawić. - wyjaśniła burmistrz. Miasto musi teraz poszukać specjalisty, który zajmie się naprawą i znaleźć również na to pieniądze.

Władze Cieszyna chcą również zamontować nowe zabezpieczenia przy postumencie. Wcześniej pomnik został pomalowany. Samorząd przekazał policji publikowane w mediach społecznościowych filmiki, na których ktoś chwali się dewastacją.

Burmistrz zauważyła, że w przestrzeni publicznej miasta pojawia się coraz więcej przejawów frustracji, która wylewana jest np.: na pomniki. - Wystarczy przypomnieć zniszczenie fortepianu, które miało miejsce w kwietniu, zaledwie kilka dni po ustawieniu instrumentu na rynku. - powiedziała Gabriela Staszkiewicz. Sprawców dzięki monitoringowi ujęto bardzo szybko.

Gabriela Staszkiewicz przyznała jednak, że nawet monitoring nie zawsze odstrasza wandali. Podkreśliła, że naprawa zniszczonych przedmiotów tak naprawdę obciąża kosztami wszystkich mieszkańców miasta.

 \Zniszczony pomnik poświęcony jest założycielowi linii Piastów cieszyńskich - Mieszkowi. Żył on na przełomie XIII i XIV w. Monument został odsłonięty w 1931 r. z inicjatywy ówczesnego burmistrza Cieszyna ks. Józefa Londzina. Twórcą posągu z brązu, który stanął na cokole, był Jan Raszka. Mieszko został usunięty z pomnika podczas II wojny światowej. Powrócił na swoje miejsce w 1957 r.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-21 21:26:56
Hejo: Burmistrz zauważyła nienawiść, nagle tu zauważyła, że w przestrzeni publicznej miasta pojawia się coraz więcej przejawów frustracji..." Cóż Gabi, krótko mówiąc: Kto stał na czele protestów z młodymi PO, lewicy ... w Cieszynie i nie tylko: "Myślę, czuję, decyduję, To jest wojna, Chodźcie z nami, Je.ać Pis.... " Krótko: Żenada gosposiu
2022-09-21 21:27:47
Hejo: Karma wraca
2022-09-21 23:53:36
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Hejo mówisz serio, poważnie? Myślisz że aż tak mogłaby się upodlić? W głowie się nie mieści, nie chce mi się wierzyć, taki zły przykład? Ale czekaj, wsparcie zwolennikom aborcji okazywała, więc może masz rację. Niczym Lempart? Toć to mowa nienawiści, nie przystoi burmistrzyni. Na tych protestach sami nawołują do nienawiści a potem innym próbują wepchnąć swoje słowa w usta. Szukają powodów ale nie znajdują, to wymyślają. Ofiary z siebie robią piszą na profilach głupkowate jestem gorszego sortu. No tak jak sami tak o sobie to niech w to wierzą.
2022-09-22 07:37:09
oxjas1: Katolicy lekcje nienawisci odbieraja od kleru na kazdej mszy. Kto ma wiedziec jak z pasja nienawidzic jak nie sluchacze kazan Jedraszewskiego, Rydzyka i calej reszty tych sfrustrowanych panow.
2022-09-22 09:15:34
AntyklerForte+: p.s. Karma wraca?...
2022-09-22 10:15:50
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Nic nowego nie pokazałeś oprócz zwyczajowego kopiuj wklej. Czasy austriackie dawno minęły, pomnik cesarza długo nie postał i został zniszczony. Wyobrazasz sobie żeby w wolnej odrodzonej Polsce ktoś miałby naprawiać pomnik obcego monarchy w dodatku z austriackimi orłami? Może pochwalisz się swoją wiedzą i przedstawisz nam zasługi Franciszka Józefa dla Cieszyna? Co takiego zrobił że miałby być honorowany poza tym że był cesarzem i akurat na 80-te urodziny głównie niemieckojęzyczni mieszkańcy i przedsiębiorcy miasta tak go uczcili? Mieszko "uzurpator" tak ci przeszkadza a pewnie nie wiesz że w ten sposób cieszyniacy uhonorowali założyciela cieszyńskiej dynastii Piastów, pierwszego władcy Księstwa Cieszyńskiego na które nieraz się powołujesz.
2022-09-22 11:17:13
oxjas1: Proponuje wstawic tam pomnik arcybiskupa Glodzia - standart przyzwoitosci i dumy PiS i KK !
2022-09-22 11:42:08
iga: Lewackie mę-dy posłuchały lamparcice i owsiaka i ROBIĄ co CHCĄ
2022-09-22 11:57:23
oxjas1: igus, jak tam ojciec Polikarp N., ktory przez ponad 20 lat pracowal w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej a obecnie zawieszony za molestowanie nieletnich? Rozumiem, ze to za namowa „lewakow“ molestowal dzieci ?
2022-09-22 15:40:34
AntyklerForte+: @pogromca - ja cię nie będę uczył historii Cieszyna, pisi bobku z samego dna kaczego ciemnogrodu - dosłownie wszystko co dziś ma najlepsze miasto zawdzięcza panowaniu Monarchii AW i w szczególności Franciszkowi Józefowi I, a polskie nacjonalistyczne oszołomy zniszczyły jego pomnik na zasadzie czystego wandalizmu - Monarchia AW była tu od wieków gospodarzem a nie najeźdźcą czy okupantem, i to gospodarzem o wiele lepszym niż ten co po niej nastał - austriackie orły tylko podobnych tobie bękartów tępego szowinizmu będą kłuły w oczy, a w "wolnej odrodzonej Polsce" na ziemiach od wieków niepolskich należał się szacunek dla poprzednich dobrze nimi władających, a nie nacjonalistyczny wandalizm - co do reszty, Mieszko mi osobiście zwisa a nie przeszkadza, a swoje dywagacje na temat mojego powoływania się na Księstwo Cieszyńskie wyssałeś z przypadkowego fiuta
2022-09-22 20:21:24
hehe: Oxjas1. Doskonale się orientujesz. Widać słuchasz tych kazań. Ucz się Jasiu
2022-09-22 22:35:23
oxjas1: hehe, nick prawdopodobnie od Kaczynskiego - he he he. Naiwni sadza, ze instytucje KK mozna oczyscic, ze kryzys zwiazany z ujawnieniem afer pedofilskich i finansowych pomoze w odrodzeniu. Nic z tego, kosciol jest przezarty klamstwem, korupcja, nepotyzmem, chciwoscia i wieloma innymi grzechami. Nic tego nie naprawi, bo te grzechy staly sie istota dzialalnosci kosciola, a nie skaza !
2022-09-23 08:31:38
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Czyli nic konkretnego tej osobie Cieszyn nie zawdzięcza. Monarchię AW to ty sobiemozesz wspominać, tamte czasy dawno minęły. To uz se na vrati. Kogo to teraz obchodzi? Jakby co to innemu przedstawicielowi habsburskiej rodziny Cieszyn więcej zawdzięcza. Chodzi o odbudowę miasta po wielkim pożarze i rozwój regionu ale wtedy Frantza nawet w planach nie było. Pomnika dawno niema a ten chce wandali szukać. Zatrudnij dolicjantów z dymbowca, im to nic bie wychodzi. Możesz se taki pomnik monarchii AW postawić przed chałupą w tej swojej Psiej Wólce
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: