Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Walka z wyjątkowym wrogiem

Janusz Król niedawno został prezesem Śląskiego Centrum Reumatologii i Zapobiegania Nepełnosprawności im. gen J.Ziętka w Ustroniu. Podpisał właśnie umowę na realizację programu profilaktycznego, dotyczącego wczesnego wykrywania osteoporozy. Do placówki trafi ponad milion złotych z Ministerstwa Zdrowia.

Projekt będzie realizowany przez szpital w porozumieniu z ośrodkami Podstawowej Opieki Zdrowotnej. - Celem jest wdrożenie skoordynowanego systemu wczesnej identyfikacji kobiet zagrożonych złamaniami niskoenergetycznymi oraz chorych, z już dokonanymi złamaniami. Chodzi również o współpracę między lekarzami ośrodków POZ, a specjalistami naszego centrum – wyjaśnił Janusz Król.

Zgodnie z umową projekt zakłada nie tylko kompleksową diagnostykę, ale również spotkania edukacyjne, a także szkolenia lekarzy i pielęgniarek. - W sumie chcemy nim objąć 1800 pacjentek w wieku 50-70 lat oraz ośrodki POZ z trzech województw – śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego – dodał prezes.

Pacjentki po wizycie u lekarza POZ kierowane będą na diagnozę specjalistyczną do centrum reumatologii, gdzie będą poddawane pełnej diagnostyce i opiece specjalistów. Obecnie trwa rekrutacja Ośrodków Podstawowej Opieki Zdrowotnej do udziału w projekcie.

Według ostatnich danych w Polsce na osteoporozę choruje ponad 2 mln osób. Około 90 procent to kobiety. To właśnie one z powodu delikatniejszych kości, a także zmian hormonalnych i ubytkiem estrogenu są bardziej narażone na tę chorobę. Wiele z nich nie wie, że choruje, dlatego – jak przekonują specjaliści - tak ważna jest diagnostyka.

Anszaf

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-10 14:48:06
poCieszny: Czyli Janusz podpisał to co załatwił Czarek?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: