Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wabią je światła i wbiegają pod koła

Martwy lis, jeż, jeleń? Coraz więcej potrąconych zwierząt widujemy na drogach. Dlaczego? I co zrobić, jeśli zdarzyło nam się potrącić zwierzę?

Jak zauważają cieszyńscy policjanci, jesienią wzrasta liczba zwierząt na drogach, co wynika z tego, że w tym okresie migrują one na znaczne odległości. Uważajmy na drogach w lesie i nie bagatelizujmy znaków ostrzegawczych.

- Jadąc drogami prowadzącymi przez lasy czy, na przykład, pola kukurydzy, musimy być przygotowani na ewentualne wtargnięcie na jezdnię dzikiego zwierzęcia. Szczególną ostrożność zachowajmy nocą, gdy zwierzęta wychodzą, wabione blaskiem świateł. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego – zauważa st. asp. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy KPP Cieszyn.

Znaki ostrzegające o dzikich zwierzętach nie wzięły się w tych miejscach, gdzie stoją, bez przyczyny… - Umieszczono je w miejscach, przez które prowadzą drogi migracji zwierzyny i w których w przeszłości dochodziło do kolizji czy wypadków. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości na tych odcinkach, zachowajmy ostrożność i obserwujmy pobocze – informuje Pawlik i dodaje: - Ważne, aby na drogach prowadzących przez leśne kompleksy jechać z prędkością pozwalającą na wyhamowanie lub przynajmniej zmniejszenie skutków zderzenia (głównie o zmierzchu lub świcie, gdy panuje ograniczona widoczność, występują zamglenia).
Zwolnijmy też, jeśli warunki nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością.

Co robić, jeśli już do zdarzenia z udziałem dzikiego zwierzęcia dojdzie?

  •  zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
  •  zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
  •  niezwłocznie udzielić pomocy osobom rannym,
  •  o miejscu i okolicznościach zdarzenia powiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych (nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych); policjanci sporządzą dokumentację potrzebną ubezpieczycielowi, powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi,
  •  nie przemieszczać, nie usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia, nie dotykać go, ponieważ może ono mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.    

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-28 19:07:12
Artur_z_bažin: z kolei jelenie dwunożne skutecznie wabi się na hasło "PISDA" i zapach kadzidła
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: