W Zebrzydowicach straszyło
Wielu mieszkańców było zdziwionych, kiedy w piątkowy wieczór do ich drzwi zastukali nietypowi przebierańcy. -Za wcześnie na kolędników, więc kto to u licha może być? – Cukierek albo psikus – padało zdanie. Zazwyczaj dostawali słodkości i odchodzili dalej.
Jedni z oburzeniem stwierdzili, że to kolejna moda z zachodu do nas przyszła, inni, że to całkiem ciekawy zwyczaj – Halloween. Święto obchodzone nocą 31 października jest obchodzone w wielu częściach świata, najbardziej hucznie w Stanach Zjednoczonych i Irlandii, Kanadzie, Portoryko, Wielkiej Brytanii. Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. W ten dzień dzieci i dorośli przebierają się za potwory, wampliry, duchu czy czarownice. Kostiumy są również wzorowane na wizerunkach ludzi znannych np. gwazd czy polityków.
Po przyjętych przez nas Walentynkach, chyba także i to święto(!?) się u nas przyjmie. Młodzież i nie tylko ona czerpie wzorce z telewizji, a jakie filmy w niej dominują wszyscy wiemy. Można zwracać uwagę na negatywne elementy związane z tym wydarzeniem, ale także trzeba patrzeć na te pozytywne.
W dzisiejszym świecie przemiany kulturowe następują bardzo szybko. Kultura także bardzo szybko adaptuje nowe formy. Kiedyś nie było inaczej, różnica jest jedynie w szybkości rozprzestrzeniania się przemian kulturowych. Internet i telewizja znacznie te wszystkie procesy przyspieszyły.
No cóż, wszyscy chcemy żyć tak jak na zachodzie i jesteśmy w niego zapatrzeni, więc nie dziwmy się, że ten styl życia, jego formy itp. przenikają każdą dziedzinę życia... Byle tylko po drodze, nie zapomnieć o naszej tożsamości kulturowej.
foto: Wielu mieszkańców Zebrzydowic było zdziwionych, kiedy w piątkowy wieczór do ich drzwi zastukali nietypowi przebierańcy. Zdjęcie nadesłane przez internautę
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.