W Wiśle o... Wiśle
Rok 2017 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił Rokiem rzeki Wisły. Idea obchodów zrodziła się w Społecznym Komitecie Obchodów Roku Rzeki Wisły w związku z 550. rocznicą pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Wiele miast, instytucji i organizacji włącza się w ten program, tworzony i realizowany przez różne osoby po to, aby lepiej poznać i chronić królową polskich rzek.
Wiślańska biblioteka również pracuje nad upowszechnianiem wiedzy na temat rzeki Wisły u jej źródeł oraz jej walorów przyrodniczych i kulturowych. Ferie zimowe upływają dzieciom pod znakiem podań i legend związanych z początkiem rzeki. - Dzieci poznają opowieści o Białce i Czarnosze oraz nową bajkę o warkoczu królewny Wisły, a także biorą udział w warsztatach regionalnych. W szkołach przeprowadzane są zajęcia edukacyjne w oparciu o wiślańskie legendy. Biblioteka już ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Płynie, Wisła płynie…”: młodsze wykonają prace na podstawie poznanych podań, starsze na podstawie zdobytej wiedzy - opisują pracownicy MBP w Wiśle.
W ramach przygotowań do konkursu biblioteka jeszcze w lutym zaprosi dzieci na przedstawienie pt. „Warkocz królewny Wisły” i wykład „Jak to dawnej nad Wisłą bywało”. Dla szkół przygotowana została również bibliografia, z której można korzystać za pośrednictwem strony internetowej (biblioteka.wisla.pl ). Spis literatury na temat rzeki u źródeł dostępnej w wiślańskiej bibliotece przyda się też młodzieży i dorosłym.
Trwa również konkurs pt. "U źródeł Wisły" organizowany przez Miejską Bibliotek Publiczną im. J. Śniegonia i Nadleśnictwo Wisła [Pisaliśmy: Konkurs „U źródeł Wisły”]. - Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi późną jesienią, a zdjęcia laureatów utworzą wystawę, która ozdobi bibliotekę. Zainspirować się do wykonania pracy będzie można poprzez film. Dokument przyrodniczy pt. „Wisła od źródeł do Ujścia. Wzdłuż dawnego szlaku łososia” w trzech odcinkach wyemitowany zostanie w bibliotece 2, 9 i 16 lutego. Wstęp wolny! Projekcjom towarzyszyć będzie wystawa pt. „Dawniej nad Wisłą” złożona z archiwalnych fotografii, dokumentujących rzekę na terenie miejscowości u stóp Baraniej Góry, od Wisełek do Piły. Podobnie jak na projekcje filmowe wstęp na wystawę jest nieodpłatny. Zapraszamy na ekspozycję od 16 lutego do 31 marca – zachęcają bibliotekarze z MBP w Wiśle.
red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.