Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Wiśle mieszkania na każdą kieszeń

Około 40 mieszkań powstanie w Wiśle, w ramach Spółki SIM Śląsk Południe. Lokale mają zostać wybudowane w Wiśle Głębce. Gmina wnosi do spółki swoje działki.

Spółkę Sim Śląsk Południe powołały oprócz Wisły -  Strumień, Bielsko-Biała, Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Kuźnia Raciborska, Radlin, Rydułtowy. SIM Śląsk Południe planuje na terenie gmin, które przystąpiły do spółki, wybudować w ciągu kilku lat budynki wielorodzinne. Planowo ma powstać ponad 1 tysiąc mieszkań na wynajem, z niskim czynszem. Użytkownicy będą mieli możliwość dojścia do własności.

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły ma nadzieję, że mieszkania powstaną w ciągu trzech lat.  - To optymistyczny, ale realny czas. – powiedział. Dodał, że takie lokale są w mieście bardzo potrzebne. - Oferta będzie skierowana do naszych mieszkańców, młodych ludzi, którzy nie mają funduszy na kupno działki i budowę własnego domu. Mogą się nią zainteresować także rodziny, które posiadają w Wiśle nieruchomości nie spełniające warunków działek budowlanych, jak pastwiska, czy tereny leśne. Chcemy im zaproponować mieszkanie w Wiśle.wyjaśnił Tomasz Bujok.

Każda z gmin w momencie przystąpienia do spółki wnosi wkład pieniężny w wysokości 3 mln zł. Pieniądze te gminy pozyskały z Rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa. Będzie to stanowiło dla każdej gminy udział ok. 10,6 proc. w kapitale zakładowym spółki. Krajowy Zasób Nieruchomości wnosi w momencie przystąpienia do spółki grunt. Udział KZN w kapitale zakładowym spółki wyniesie 4 proc. Sama budowa będzie finansowana z grantu z Funduszu Dopłat, preferencyjnego kredytu BGK oraz z partycypacji najemców.

Zdaniem Michała Cieślaka, ministra ds. rozwoju samorządu, który był w piątek w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej, gdzie podpisano umowę o powstaniu  Spółki SIM Śląsk Południe, inicjatywa jest skierowana głównie do ludzi młodych, których nie stać na kupno mieszkania, a także tych, którzy nie posiadają zdolności kredytowej. - Ten instrument pozwala wynająć mieszkanie. Koszty utrzymania i część kredytu będzie spłacana w czynszu. To oznacza, że z każdym miesiącem te osoby będą się stawały właścicielami – podkreślił minister.

Do programu weszło już ok. 400 gmin z całej Polski.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: