Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Ustroniu pamiętali o zamordowanych w czasie II WŚ

Poniedziałek (9.11) to ważna i zarazem smutna data w historii Ustronia. 76 lat temu, 9 listopada 1994 roku w Ustroniu zostało rozstrzelanych 34 mieszkańców regionu. W tym roku, ze względu na pandemię, nie odbyła się uroczystość pod pomnikiem, jednak delegacja Urzędu Miasta Ustroń upamiętniła poległych i złożyła kwiaty.

9 listopada to jedna z tragiczniejszych dat w historii okupowanego Ustronia. 34 mieszkańców miasta, dokładnie 9 listopada 1944 roku została rozstrzelana przez hitlerowców. Aby upamiętnić ofiary tamtej zbrodni, w 2001 roku przy ustrońskiej Szkole Podstawowej nr 1, został odsłonięty pomnik ofiar wojny, przy którym co roku organizowane są uroczystości.

Chociaż w 2020 roku organizacja oficjalnego apelu nie była możliwa, władze miasta nie zapomniały o tej ważnej dacie i symbolicznie upamiętniły zmarłych, składając pod pomnikiem ofiary - 76. rocznica rozstrzelania 34 Ustroniaków! Cześć Ich Pamięci! Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, mistrzyni życia, zwiastunka przeszłości – napisał Przemysław Korcz Burmistrz Miasta Ustroń w mediach społecznościowych, załączając zdjęcie ze złożenia kwiatów pod pomnikiem.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-10 13:09:36
75kris: 1994 hahahahahahahahah
2020-11-10 15:20:03
donekT: W 1944 hitlerowcy/naziści faktycznie w sporej części nadal wspierani byli przez przedstawicieli innych nacji, chociażby Francuzów, Holendrów, czy Belgów (Flamandów i Walonów), ale także inne narodowości. Należy sobie uświadomić, że kiedy Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie wyzwalały północną część Francji, Belgię i Holandię, poszczególni francuscy, belgijscy i holenderscy kolaboranci wspierali, nawet czynnie, tego rodzaju zbrodnie, co ta upamiętniona w Ustroniu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: