Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Twoim imieniu (odcinek 13): Zagłada drzew - ciąg dalszy

Nasza redakcja po raz kolejny została poproszona o sprawdzenie legalności wycinki drzew. Tym razem chodzi o obszar na osiedlu Bobrek Zachód, przy ulicy Pawła Bobka, w sąsiedztwie doliny potoku Sarkandrowiec. Mieszkańcy pobliskich bloków nie wierzyli własnym oczom, kiedy zdrowe, ledwo przebudzone po zimie do życia drzewa zostały zrównane z ziemią.

Jak podkreśla zaniepokojona czytelniczka - wycięte drzewa były siedliskiem różnych gatunków ptaków, również tych rzadkich - jak dzięcioł zielony czy sowa uszata. Sprawa jest szczególnie przykra, bo naruszony teren stanowi integralną część pięknego zadrzewienia doliny potoku Sarkandrowiec, a tak urokliwe naturalne tereny zielone w pobliżu każdego osiedla są na wagę złota.

Byliśmy na miejscu dzień po wycince. Zdezorientowane ptaki nerwowo krążyły wśród gęstych gałęzi ściętych drzew. Grube pnie, na razie pozostawione w ziemi, były w naszej ocenie zupełnie zdrowe, pełne świeżych wiosennych soków. Widać, że każde drzewo zdążyło już przebudzić się do życia, wypuszczając pierwsze zielone pączki czy w przypadku wierzb – bazie. Nie wiadomo, czy były tam jakieś gniazda. Taką wiedzę posiada wyłącznie właściciel działki i firma dokonująca wycinki.

Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa - Aleksander Dorda - nie otrzymał żadnych informacji na temat wycinki na osiedlu Bobrek Zachód. Ubolewa nad obecną sytuacją wyrażając obawę, że już nigdy nie wrócimy do stanu sprzed obowiązywania feralnej Lex Szyszko, bowiem dużo trudniej odbiera się komuś prawo, niż je nadaje. Nawet największe spustoszenia zadrzewień odbywają się teraz bez informowania Wydziału Ochrony Środowiska. Samowolka trwa w najlepsze, a chronione są tylko drzewa zabytkowe, obszary lęgowe i rezerwaty przyrody. Przyszłość całej reszty polskiego zadrzewienia zależy od dobrej lub złej woli prywatnych właścicieli działek. A z tą bywa różnie.

Zdołaliśmy ustalić, że właścicielem terenu objętego wycinką jest osoba prywatna. Niestety, nie udało się z nią skontaktować, aby poznać przyczyny wycinki i szczegóły planu dalszego zagospodarowania wykarczowanego terenu.

Przypominamy, że jeżeli ktoś posiada udokumentowaną wiedzę na temat obecności gniazd na wyciętych drzewach, może zgłosić sprawę prosto na policję. Kara za wycinkę zagnieżdżonych drzew może sięgnąć nawet pół miliona złotych!

 

AH
 

Zobacz inne artykuły z serii: W Twoim imieniuCoś cię niepokoi, zastanawia, zadziwia, nie wiesz, jak coś załatwić, gdzie się udać po pomoc, chcesz pozostać anonimowy - napisz do nas (redakcja@ox.pl; natasza.gorzolka@ox.pl ), smsa - 606 359 259 lub zadzwoń - 33 300 31 80 / 606 359 259 (pon-pt, 8-16).

W Twoim imieniu zajmiemy się sprawą, poszukamy odpowiedzi, sprawdzimy doniesienie. Pamiętaj - nie ma dla nas spraw zbyt błahych, jeśli mają znaczenie dla Ciebie!

źródło: ox.pl
dodał: AH,MF

Komentarze

34
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-04-04 14:19:50
: Jakie to polskie. <br />Kobieta - pewnie z bloku, która nigdy nie zaznała pracy w ogrodzie i nie wie jaki kłopot potrafią sprawić drzewa - uzurpuje sobie prawo do decydowania za właściciela nieruchomości w sprawie wycinki drzewa.<br />Ma jeszcze czelność twierdzić, że tereny zielone w sąsiedztwie osiedli są na wagę złota.<br />To zasadź sobie drzewo przed oknem, a nie żeruj na innych ludziach, którzy kupili działkę, płacą za nią podatki i mają święte prawo decydować co i kiedy tam rośnie.
2017-04-04 14:28:11
vis: W cieniu tych drzew i w ich pobliżu mieszkańcy osiedla delektują się zakupionym w pobliskim sklepie piwkiem marki tatra, jest to miejsce gdzie dbający o środowisko mieszkańcy osiedla wyrzucają reklamówki foliowe ze smieciami, zwłaszcza plastiki i nikt nie interweniuje. Siaty z plastikami i szkłem wzdłuż Sarkandrowca nie przeszkadzają. Właściciel zrobił to co uznał za stosowne na swojej posesji i zgodn
2017-04-04 14:30:02
vis: Cd<br />Zgodnie z prawem.
2017-04-04 14:49:53
blue57: \&quot;Zdezorientowane ptaki nerwowo krążyły wśród gęstych gałęzi ściętych drzew\&quot;. Dawno nikt mnie tak nie rozśmieszył. Pan redaktor świetnie zna się na ptakach. Też się znam, a co... Gołębie na rynku są pogrążone w głębokiej zadumie, a jak rzucić im skórkę z chleba to w oczach widać wyrazy wdzięczności i szacunku. <br /><br />Generalnie piękny tekst, Pan redaktor może spokojnie zabrać się za pisanie Nad Niemnem 2. Zamówię jeszcze przed premierą.
2017-04-04 14:51:04
NieStela2: Współczuję biednym, zdezorientowanym ptakom, ale jeszcze bardziej biednym, zdezorientowanym i spóźnionym pasażerom busów, którzy brną przez wykopki na ul. Hajduka i z obłędem w oczach pytają gdzie są busy???? Już kilka osób naprowadzałem na ulicę Smogową znaczy się Chrobrego.....
2017-04-04 15:12:02
marian1951: Mam wrażenie,że na tym forum wypowiadają się w większości niedouki. Po nas tylko pustynia.A co zostawicie swoim dzieciom i wnukom?.
2017-04-04 15:47:11
OWCZARZY1: marian 1951 jedz do castoramy i kup dwie łopaty i sadz sobie drzewa a reszta niech czyni u siebie co trzeba ciąć ciąć i jeszcze raz ciąć według potrzeb a blokersi do parku miejskiego spacerować !!!
2017-04-04 15:47:25
Międzol: Marian zostawiaj potomny, na swoim a nie na czyimś. <br /><br />Redakcja OX wolała, jak takie drzewa ścinano, po biurokratycznej \&quot;batalii\&quot; i z łaski urzędnika.<br />Niech sąsiadka lepiej pilnuje czy ona, lub jej sąsiad nie zaśmiecają lub nie wyrzucają resztek jedzenia przez okno.
2017-04-04 17:16:34
Efob: Do was wojtoj,i reszta prymitywnej ciemnoty,takie pasozyty, co niszcza wszystko co dotyczy przyrody i zwierzat,powinno zgnic w rynsztoku,niech by wam poobcinali nogi i rece,tego wam zycze.Ta wiekszosc takich niemoralnych zacmionych debili,oby was kara dosiegla.
2017-04-04 17:30:00
bronsky1964: Czyli tak jak nie będzie drzew to nie będą śmieci wyrzucać,tak mam to rozumieć? i meneli z piwkiem nie będzie i z ul.Chrobrego znikną autobusy? Wycinać!!!!!!!!!!
2017-04-04 17:30:55
marian1951: Owczarzy1 i Międzol. Ja mam drzewa na swojej działce i tnę tylko sanitarnie, a nie jak leci. I zostawię potomnym kawałek zielonej enklawy. A nawiasem mówiąc ciąć i ciąć powinno się takie postawy , jakie Ty i Tobie podobni prezentujecie.
2017-04-04 17:45:04
Mirek123: Mieszkańcy nie wierzyli własnym oczom, że drzewa mogą być na prywatnej działce i o zgrozo właściciel ma do nich prawo. No zgroza niepojęta. \&quot;Zagłada drzew\&quot; może lepiej w tytule dać \&quot;Drzewa zamordowane\&quot; - bardziej nośny tytuł, prawda ?Zdołaliśmy ustalić, że właścicielem terenu objętego wycinką jest osoba prywatna. Redakcji nie udało się skontaktować z właścicielem by poznać powody wycinki i szczegóły dalszego planu co do terenu. Rozumiem, że właściciela obowiązkiem jest udzielenie takich informacji , może jeszcze ma się w urzędzie tłumaczyć jak to jeszcze niedawno miało miejsce ? Jak to jest możliwe, że ktoś ma działkę, sadzi na niej drzewa i nagle okazuje się, że drzewo staje się \&quot;dobrem wspólnym\&quot; a właściciel zostaje w majestacie prawa wywłaszczony. To jest w porządku droga redakcjo ? Gdzie się podziało prawo własności ? Zgubiło się ? Lex Szyszko to drobny krok w kierunku normalności !
2017-04-04 17:55:59
Mirek123: Marian1951 - tu nie chodzi o to, że nagle się wszyscy obudzili i lecą ciąć. Ludzie dostali po pierwsze poluzowanie przepisów po drugie jasny komunikat, że to jest tylko tymczasowe, dlatego się śpieszą. Nie chodzi tu o radosne powszechne cięcie ale o prawo do dysponowania własnością, o możliwość wyboru. Też miałem do wycięcia jedno małe drzewko ale poczekałem na zmianę przepisów i nie dlatego że bym zgody nie dostał na wycięcie. Chodziło o zasady - moje drzewo moja wola.
2017-04-04 18:14:10
qqłka: Zdezorientowane niebieskie ptaki z puszkami piwa w łapie nerwowo krążyły wśród gęstych gałęzi ściętych drzew w poszukiwaniu ustronnego miejsca na odcedzenie kartofelków..
2017-04-04 19:00:43
michal99911: @Efob<br />Kiedy posadzę kilka drzew i po kilku latach uznam że trzeba je wyciąć to je wytnę, tak samo jak wykopię na jesień ziemniaki które posadziłem na wiosnę. Czaisz czy nie ? Ciekawe czy Ty posadziłeś kiedyś jakieś drzewo ... śmiem w to wątpić. I wyrzuć z domu wszystko co drewniane, bo to przecież zwłoki biednych drzew.
2017-04-04 20:23:55
OWCZARZY1: tak właśnie i oto chodzi że nareszcie jest normalnie !!!
2017-04-04 21:00:50
dagmara011: chcieliście PIS to macie wy moherowe berety
2017-04-04 21:20:41
NAJEHANY: siedzą ludzie po blokach całe życie pierdzą w stołki i zazdroszczą innym, trza kablować bo ktoś coś ma własnego to go trzeba dobić, ot chrześcijański kraj<br />
2017-04-04 23:26:42
ketjow.p: Cisną się twarde słowa jak czytam te brednie. Przeczytałem również poprzednie brednie o wycince i wcale nie dziwię się, że wszystko co czego autor się przyznaje to inicjały. Człowieku! weź się zastanów co piszesz, bredzisz bzdury i powołujesz się na ustawy, piszesz o zakazach a nie masz pojęcia o czym mówisz. <br />Swoją drogą gratuluję sensacji i komunistycznego podejścia \&quot;weź podp____ol kogoś\&quot;.
2017-04-05 05:06:34
bronek91: Reasumując - prawo prawem, własność własnością, interes widoku drzew bezcenny - zgoda. To sytuacja gdzie spotyka się wiele sprzecznych interesów. Osobiście uważam, ze ścinka była zgodna z prawem ale sprzeczna z etyką. Bez potrzeby nie lowinno się ścinać drzew o tej porze roku przez wzgląd na cykl rozwojowy. Do tego drewno zawierające soki jest gorszej jakości w obróbce. Myślę, że nawet działanie w myśl prawa pozytywnego a sprzeczne z prawem przyrody słusznie powinniśmy nazywać barbarzyństwem. Co z tego jeśli sankcji brak?
2017-04-05 08:27:18
JaSza11: Chcieliście dobrej zmiany to ją maci! i o co ten lament? Następnym razem zastanów się na kogo zagłosujesz!
2017-04-05 08:35:16
crank: Jak się widzi tylko czubek własnego nosa trudno ogarnąć co się dzieje poza nim.
2017-04-05 09:26:07
vis: Mieszkańcy osiedla najpierw niech uprzątną teren wokół siebie, pozbierają na sąsiedniej łące i trawnikach kupki po swoich czworonogach, śmieci z potoku a potem kupią drzewka i zasadzą na własnej ziemi. I jak chodzimy z pieskami na spacerki to z kagańcem i na smyczy zgodnie z przepisami.
2017-04-05 09:39:06
grimmjow: W końcu mamy normalną regulacje w sprawie wycinki drzew! Moja działka moje prawo do wycinki moich drzew!!!
2017-04-05 13:02:52
wieslaw55: Wolność tomku w swoim domku !!! Moje drzewa moja posesja i wara warchoły od mojej własności .
2017-04-05 13:38:36
OWCZARZY1: WYBÓR BYŁ DOBRY !!! A WŁASNOŚĆ PRYWATNA TO RZECZ ŚWIĘTA I OD TEGO WARA !!!
2017-04-05 14:32:28
bronek91: @JaSza11<br />Nie chodzi tu o dobrą czy złą zmianę ale świadomość społeczeństwa. Największym naszym wrogiem są przyzwyczajenia. To nie dobra czy za zmiana ścięła drzewa, ale właściciel i to zgodnie z prawem. Czy zwracał uwagę na cykl rozwojowy drzew? Czy tego był świadomy?
2017-04-05 14:36:48
bronek91: @OWCZARZY1<br />Prawda, ale powinno się pewne decyzje dostosowywać do sytuacji. Jeżeli nie trzeba, nie należy ścinać drzew w tym cyklu rozwojowym. Organizmów żywych nie powinniśmy traktować na równi z rzeczami.
2017-04-05 18:23:34
krzysztof.mm: Absurd całej tej dyskusji polega na tym, że toczy się wokół pojedynczych drzew czy zagajników, podczas gdy w tym samym czasie Lasy Państwowe w majestacie prawa - albo i bez niego - i pod pretekstem \'wykonywania planu\' dokonują w naszych lasach non stop prawdziwej rzezi drzewostanu. <br />Wielkie halo i huzia na Józia, prywatnego właściciela działki - a \'święte krowy\' w nadleśnictwie póki co nietykalne?...<br /><br />Jak wyglądają lasy po przejściu \&quot;legalnych\&quot; barbarzyńców - każdy z pewnością widział. Totalna dewastacja podłoża, półmetrowe nieraz koleiny, gatunki chronione czy nie - nikt się tym nie przejmuje.<br /><br />Te parę drzewek nad potokiem, nota bene ze zdjęć wierzba iwa, traktowana raczej jak chwast leśny, to miód malina i pan Pikuś w porównaniu z \&quot;gospodarką\&quot; LP - instytucji od dziesięcioleci będącej cichą i bogatą przystanią dla krewnych i znajomych partyjnych króliczków.
2017-04-05 19:13:28
bronek91: @krzysztof.mm<br />Chusteczka!!!<br />Znowu głupoty wypisujesz? omówiliśmy temat.... <br />Co do twojego rezerwatu.... w Ogrodzonej.... <br /><br />Przedmiotem wycinki był drzewostan dębowy położony w oddz.207a typ siedliskowy lasu: Las wyżynny świeży. Pozyskanie drewna jest zgodne z aktualnym PUL obowiązującym dla Nadleśnictwa Ustroń. Wg projektowanych zadań gospodarczych drzewostan został przeznaczony do wycinki na 30% pow. W wyniku przeprowadzonej wycinki drzew na przełomie roku 2016/17 w ramach cięć planowych i sanitarnych( posusz, wywroty) powstała pow.1,20ha. Aktualnie pow. została odnowiona gatunkami: Db oraz domieszkowo Bk, Ol, Lp. Drzewostan był słabej jakości technicznej ( jakość 3), na strzałach stwierdzono występowanie hub oraz zgnilizny po złamanych konarach i gałęziach. Drewno po odbiórce wg KJW- zostało odebrane w większości jako Klasa WD oraz S-4. W wyniku prowadzonych cięć planowych i cięć sanitarnych , etat miąższościowy jest wykonany tylko w 50%. Drzewostan nie był projektowany jako rezerwat gdyż jego pochodzenie było sztuczne, natomiast został zakwalifikowany jako drzewostan - nasienny gospodarczy. Ogółem pow. wydzielenia wynosi-8,36ha, natomiast cięcia wykonano na pow.2,70ha w ciągu 10 lat. Pozostała pow.tj.5,66ha nadal pokryta jest drzewostanem dębowym w wieku 140lat. W drzewostanie jest brak odnowienia naturalnego spowodowane brakiem urodzaju nasion.<br /><br />Nadleśnictwo Ustroń prowadzi właściwą gospodarkę leśną zgodnie ze sztuka leśna oraz zasadami hodowli lasu.<br /><br />
2017-04-05 19:18:22
bronek91: Jak widzisz, drzewa się nie tylko wycina ale i sadzi.... Wiesz ile LP w tym roku wysadzą sadzonek????
2017-04-05 20:29:03
krzysztof.mm: do leśnika bronka<br /><br />twoje \&quot;szczegółowe informacje\&quot; dobitnie sugerują bliskie związki z nadleśnictwem - to by tłumaczyło absurdalne zacietrzewienie z jakim bronisz rabunkowej eksploatacji lasów przez PGL Lasy Państwowe<br />danych tych nawet nie próbuje komentować, jako że z pewnością ich źródłem jest samo nadleśnictwo i nie ma żadnych możliwości ich weryfikacji<br /><br />typowo biurokratyczny ton wyraźnie wskazuje, że dla LP najważniejsze są plany wyrębów i m3 drewna - ale w ustawie o LP ta instytucja ma postawione także inne zadania:<br /> \&quot;gospodarkę leśną prowadzi się (...) z uwzględnieniem w szczególności następujących celów:<br />1) zachowania lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz na równowagę przyrodniczą;<br />2) ochrony lasów, zwłaszcza lasów i ekosystemów leśnych stanowiących naturalne fragmenty rodzimej przyrody lub lasów szczególnie cennych ze względu na:<br />a) zachowanie różnorodności przyrodniczej,<br />b) zachowanie leśnych zasobów genetycznych,<br />c) walory krajobrazowe,<br />d) potrzeby nauki;<br />3) ochrony gleb i terenów szczególnie narażonych na zanieczyszczenie lub uszkodzenie oraz o specjalnym znaczeniu społecznym;<br />4) ochrony wód powierzchniowych i głębinowych, retencji zlewni, w szczególności na obszarach wododziałów i na obszarach zasilania zbiorników wód podziemnych...\&quot;<br /><br />\'projektowany rezerwat\' to zapis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - to nie nadleśnictwo decyduje, gdzie i na jakiej podstawie tworzone są rezerwaty - faktem natomiast jest, że wyręby zaczęły się wkrótce po tym, jak ów zapis o rezerwacie pojawił się w miejscowym planie<br /><br />nawet milion sadzonek nie zastąpi hektara wyciętego 140-letniego starodrzewu, który służył mieszkańcom przez pokolenia, przetrwał dwie wojny, hitlerowców i komunę, a poddał się jaśniepanom z LP<br /><br />wyciąć co się da, nie będzie tematu rezerwatu, co nam będzie wójt czy rada gminy dyktował..<br />tak to ustawowe \&quot;uwzględnieniem w szczególności... zachowania lasów i korzystnego ich wpływu..., ochrony lasów..., zachowanie leśnych zasobów..., walorów krajobrazowych...\&quot; wygląda w praktyce<br /><br />w każdej wiosce znajdziesz przykłady bezkarnej leśnej hucpy LP<br />trudno się oprzeć wrażeniu, że płacimy naszymi lasami za 500+ i dziurę w budżecie<br /><br />pozdrawiam zapracowanych wyrębami leśników, myśliwych dokarmiających swe ofiary i całą resztę tej uwłaszczonej na NASZYCH LASACH grupy kolesiów<br />
2017-04-05 21:51:53
bronek91: @krzysztof.mm<br />chusteczka!!!<br />Sam przyznałeś, że to sztuczny kompleks.... Na terenie powiatu istnieje wiele rezerwatów, które ukierunkowane są na ochronę gatunków i w celach edukacyjnych. Tam znowu skarżą się, że jest bałagan w lesie... Niestety, ale LP realizują różne interesy, w zależności od terenu. Planowanie jest czynnością normalną przy tego typu działalności gospodarczej. Zaznaczyłem, że cały, wskazany przez Ciebie kompleks wycięty nie został. Zadania LP realizuje.... A siedliska roślin chronionych zamieszczane są nawet na mapkach.... Twoje zarzuty są w dużej części, czuć flustrację. O zgniotka też się upomnisz??? O myśliwych porozmawiaj z Janina Duszejko i Bronisławem Komorowskim jak znowu, o ile, zawita w Wiśle;)
2017-04-05 21:55:06
bronek91: W temacie, kto tworzy rezerwat, już się wypowiadałem....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: