Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Twoim imieniu (odc. 9). Czy winda w szpitalu jest bezpieczna?

Końcem lutego doszło do zdarzenia, w wyniku którego odwiedzający chorych w cieszyńskim szpitalu na klika minut utknęli w windzie. Zaniepokojeni mieszkańcy zwrócili się do nas z prośbą o sprawdzenie, czy korzystanie z wind w placówce jest bezpieczne.

Całe zdarzenie dokładnie opisuje pan Janusz (nazwisko do wiadomości redakcji)  - W dniu wczorajszym (26.02.2017 – przyp. red.) ok . godz. 15.00 uwięzieni w szpitalnej windzie przeżyliśmy chwile grozy. Po odwiedzinach chorych wsiedliśmy do windy na 5 p. Na niższych piętrach dosiadali się następni odwiedzający. Na "0" piętrze dosiadły się jeszcze 4 osoby i winda ruszyła na poziom "-1" (parking). W pewnym momencie zauważono duże  "tąpnięcie" (uderzenie) co wskazywało, że winda minęła ogranicznik i uderzyła z impetem w dno kanału windowego.  Okazało się, że nie można otworzyć drzwi windy, gdyż poziom windy znajdował się ok 40-50 cm niżej .

Pasażerów uwolnił wezwany na miejsce pracownik, który stwierdził, że powodem tej awarii było przepełnienie windy. W windzie znajduje się  informacja o tonażu i ilości przewożonych osób. -  Jednak nikt tego nie kontroluje i nie liczy, czy nie wsiada więcej osób. Zastanawia mnie fakt, że nie zadziałały żadne zabezpieczenia. W podobnych windach przy przeciążeniach drzwi windy się nie zamkną i część osób musi opuścić windę i winda nie ruszy. Co mogło by się stać, gdyby przeciążenie nastąpiło na wyższych piętrach, a ogranicznik nie zadziałał?  - pyta w mailu pan Janusz.

Nasz czytelnik w obawie przed podobnymi sytuacjami w przyszłości i w obawie o to, by nie doszło do tragedii, poprosił nas o interwencję w tej sprawie, czy i w jaki sposób odpowiedzialne służby za należyte zabezpieczenie szpitalnych wind odniosły się do opisanego zdarzenia i co zrobiły, by odwiedzający chorych mogli bezpiecznie z nich korzystać?

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do rzecznika prasowego  szpitala ZZOZ w Cieszynie Ewy Herman, która potwierdziła, że sprawą się zajęto, a w  wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego związanego ze zdarzeniem stwierdzono -  iż w dniu 26.02.2017r. około godziny 16 do windy D1 w Pawilonie Łóżkowym wsiadło łącznie 25 osób, pomimo, iż na widocznej tabliczce informacyjnej w kabinie tej windy napisane jest wyraźnie: obciążenie max 13 osób / 1000kg.  To przeciążenie spowodowało, że winda zjechała  w dół o 40 cm, po czym zatrzymała się.  Faktem jest, że winda nie powinna była z powodu przeciążenia ruszyć  z przystanku, jednakże mogło to być spowodowane nierównomiernym rozłożeniem ciężaru w kabinie.

Rzecznik podkreśla także, że  winda nie mogła minąć ogranicznika, gdyż doszłoby wówczas do upadku windy do tzw. " podszybia" a efekt tąpnięcia ( zderzenia ) wywołało uderzenie dołu kabiny o zderzaki zabezpieczające.

Wszystkie windy (nie tylko opisywana w artykule) są okresowo przeglądana raz w miesiącu przez firmę serwisującą, a raz w roku Inspektor  UDT sprawdza i dopuszcza windę do eksploatacji -  ostatnie badanie okresowe przez UDT miało miejsce w dniu 13 lipca 2016r, po którym została wydana decyzja dopuszczająca windę do eksploatacji. W wyniku zdarzenia zlecono ponowne zbadanie windy przez serwis, które odbędzie się w tym tygodniu. – podkreśla rzeczniczka - Korzystanie z wind szpitala jest bezpieczne, ale korzystający z wind muszą przestrzegać zasad korzystania z nich, a które to zasady są w sposób wyraźnie oznakowane  - apeluje za naszym pośrednictwem Herman.

(red)

 

Zobacz inne artykuły z serii: W Twoim imieniuCoś cię niepokoi, zastanawia, zadziwia, nie wiesz, jak coś załatwić, gdzie się udać po pomoc, chcesz pozostać anonimowy - napisz do nas (redakcja@ox.pl; natasza.gorzolka@ox.pl ), smsa - 606 359 259 lub zadzwoń - 33 300 31 80 / 606 359 259.

W Twoim imieniu zajmiemy się sprawą, poszukamy odpowiedzi, sprawdzimy doniesienie. Pamiętaj - nie ma dla nas spraw zbyt błahych, jeśli mają znaczenie dla Ciebie!
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-03-03 10:04:23
ibis: To jest skandal, by nie zadziałały odpowiednie urządzenia zabezpieczające przy przeciążeniach windy.
2017-03-03 11:53:55
JaSza11: Ibis zgłoś to pisowi,znowu będzie wina Tuska!
2017-03-03 12:32:54
KrzysztofS1: Co za idioci wsiadaja w 25 osob do windy na 13 osob. Gdzie rozum! ??<br />Faktycznie sensacja. Gratuluje redakcji...<br />Kary wlepiac takim idiotom. A jakby uszkodzili winde to kto ma placic za glupote?<br /><br />
2017-03-03 14:20:52
jan_122: Guzik prawda, że było w windzie 25 osób. Byłem tam i pomagałem osobom wydostać się z tej pułapki. W windzie o wym ok 1,2 x 2.0 m fizycznie nie zmieści się 25 osób.....chyba, że będą to przedszkolacy. Pani rzecznik, by umniejszyć temu skandalicznemu zdarzeniu podała tę ilość, albo liczono razem z osobami, które czekały na drugą windę. Przy windach zainstalowany jest monitoring i można sprawdzić ile osób wychodziło z feralnej windy. W windy wyszło ok 16-17 osób. Faktem jest to, że było ich za dużo ale nie można w taki sposób przeinaczać faktów. Zadziwiającym jest tłumaczenie o ...\&quot;nierównomiernym rozłożeniu ciężaru w kabinie\&quot;. Jeśli - jak twierdzi Pani rzecznik- kabina była upchana do granic , to jakim sposobem mógł być nierównomiernie rozłożony ciężar? By należycie zadziałały czujniki przy tak przeciążonej windzie drzwi nie powinny się zamknąć a winda ruszyć.
2017-03-03 14:45:47
yamah: No właśnie! dobrze piszesz Panie jan_122. Tłumaczenia rzecznika bardzo mgliste i znacznie rozmijające się z prawdą. Moja rodzina była w tej windzie i było tam dokładnie 16 osób (w tym dwoje dzieci). <br />A po drugie, to kto ma liczyć wsiadające do windy osoby??? Od tego są zabezpieczenia, jeżeli winda jest przeciążona to drzwi nie powinne się w ogóle zamknąć, nie mówiąc już o ruszeniu! Wtedy sytuacja jest jasna i ktoś powinien wysiąść. W tym przypadku jednak tak nie było, drzwi się zamknęły i winda ruszyła.<br />PS. KrzysiowiS1 gratuluję kultury i pomysłu: (cyt) \&quot;Kary wlepiac takim idiotom. A jakby uszkodzili winde to kto ma placic za glupote?\&quot; <br />To ja sie pytam: Co ty kolego nazywasz głupotą i kogo wyzywasz od idiotów???<br />Najpierw pomyśl nim coś napiszesz...<br /><br /><br />
2017-03-03 15:25:08
mamona87: Ten szpital to jeden z najgorszych szpitali w Polsce. I to nie są moje fanaberie, ale proszę sobie sprawdzić statystyki i tysiące opinii, jakie wystawiają pacjenci i ich rodziny. Tłumaczenia pani rzeczniczki są śmieszne. Jeździłam tą windą kilka razy i jak jest w niej 8-9 dorosłych osób to już jest bardzo tłoczno. Na 100% nie było tam 25 osób bo to fizycznie niemożliwe :) A są tutaj jak widać osoby, które widziały, że w windzie było 16 osób. Mam nadzieję, że pani rzeczniczka zdaje sobie sprawę, że za składanie fałszywych zeznań, grozi odpowiedzialność karna.
2017-03-03 15:51:08
Przepierón: Bezpieczne to są schody, ale ludzie są leniwi i po schodach nie pójdą tylko wcisną sie jak w komunie do autobusu, tak jakby nie można było pare minut poczekać i później wyjechać. Heja na Bożka, huuuuraaaa.<br />Mamona87, to że do windy weszło 16 osób to nie jest wina windy ani szpitala, lecz tępego ludu. Jak się nie ścisną jak śledzie to się źle czują. <br />Co ty, rzeczniczke szpitala chcesz brać za szmaty i straszysz ją odpowiedzialnością karną, nie rób śmiechu, jak taka mądra jesteś to oskarż Szydło i Dudusia za składanie fałszywych obietnic wyborczych.
2017-03-03 17:56:32
qqłka: Tak to je jak sie te tłuste dupska windóm wozi :D
2017-03-03 17:58:19
mamona87: Ja nikogo nie mam zamiaru straszyć. Jeśli są świadkowie, którzy twierdzą, że w windzie było 16 osób, dodatkowo można to sprawdzić na kamerze z monitoringu w windzie, to jakim cudem rzeczniczka mówi o 25 osobach, które rzekomo znajdowały się w windzie? To w takim razie kłamią świadkowie, czy kłamie rzeczniczka? Dzięki Bogu że nikomu nic się nie stało.
2017-03-03 18:18:20
jan_122: W windzie nie było ciasno. Można powiedzieć, że ludziska nie były upchane jak sardynki w puszce. Było luźnawo, tak że nie mogło być tyle osób jak twierdzi rzeczniczka. Jeśli chodzi o wygodnictwo -jak tu ktoś napisał- to do szpitali na odwiedziny z reguły przychodzą osoby w wieku 40- 50+ (nieraz też schorowane) nie zawsze w dobrej kondycji, by wdrapywać się po schodach na piąte czy dziewiąte piętro (i z powrotem).
2017-03-03 18:56:51
acid: Może Pani rzecznik pomyliła Windą do Nieba.....
2017-03-04 09:42:10
m.emer: Wczoraj byłem na odwiedzinach w szpitalu i jechałem tą właśnie windą (D1). (Zresztą w windzie D2 jest podobnie)<br />Muszę powiedzieć że informacja o udźwigu windy (1000 kg - 13 osób) owszem jest, ale jest ona niezwykle mała, wtopiona w otoczenie i musiałem się zdrowo porozglądać żeby ją w ogóle zobaczyć. Jest ona w kolorze szarym, wielkości samochodowej nalepki znamionowej i pełni ona rolę bardziej tabliczki technicznej niż jasnego i wiążącego obostrzenia dla pasażerów.<br />W sumie nie ma się co dziwić że do takiej windy wsiada więcej niż 13 osób, miejsca jest tam sporo, a rygoru brak! <br />Jeżeli informacja o udźwigu windy /o max liczbie osób, ma mieć moc wiążącą dla pasażerów, to musi być jasna, czytelna, a przede wszystkim widoczna i rzucająca się w oczy!~!! ...powinna być duża i w kolorze ostrzegawczym, a nie na szarej małej technicznej tabliczce ginącej gdzieś pomiędzy kolorowymi światełkami wyświetlacza pięter. <br />A poza tym to co ...pasażerowie maja się liczyć sami ?.. kolejno odlicz, czy jak ??? ...i to na każdym piętrze gdy ktoś wsiada i wysiada...(?). Hmmm...??? ...i kto ma to robić??? ...może nich zatrudnią windziarza :-)<br />Od zapobieżenia przeciążeniom powinne być (sprawne) zabezpieczenia techniczne, a nie średniowieczna metoda liczenia głów! Żenada!!! <br />Jeżeli kogoś trzeba było by tu ukarać to tylko właściciela obiektu, który poprzez oczywiste zaniedbania i braki techniczno-formalne naraża pasażerów windy na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.
2017-03-06 11:52:36
Grazkadziej1: Co za bicie piany. Nie od dziś wiadomo, że infrastruktura w szpitalach wygląda różnie. Nie tylko w naszym cieszyńskim. Najczęściej nie są to nowoczesne urządzenia. Mimo wszystko w tej windzie było więcej osób niż to wskazane... Wniosek taki, aby na przyszłość być bardziej uważnym i odczekać chwilę dla bezpieczeństwa, jeśli w windzie jest tłoczno.
2017-03-07 09:10:35
yamah: No patrzcie jaki Grazkadziej1 mądry... odkrywczy wniosek wymyślił: <br />(cyt) \&quot;...odczekać chwilę dla bezpieczeństwa, jeśli w windzie jest tłoczno.\&quot;<br />A co to znaczy tłoczno??? To pojęcie subiektywne, dla bardziej wrażliwych 5 osób będzie już tłokiem, a dla kogoś innego lubiącego ścisk pojecie tłoku może w ogóle nie być znane. Tak, czy inaczej odkrywczy wniosek Grazkadzieja1 sprowadza się do tego co mówił m.emer, czyli nim wsiądziemy do windy musimy samodzielnie policzyć pasażerów którzy już się w niej znajdują. Taaa.... pomysł genialny.... tyle tylko że nim zdążymy to zrobić to drzwi się zamkną, a winda odjedzie... bez nas...<br />To dokładnie tak jak teraz w wielkim świecie... odjeżdża nam Europa.
2017-03-07 19:09:12
qqłka: \&quot;tyle tylko że nim zdążymy to zrobić to drzwi się zamkną, a winda odjedzie... bez nas...\&quot;<br />Z dwojga złego lepiej jak odjedzie beze mnie :)
2017-03-08 08:48:11
jo.papuga: ...jak ta winda bedzie furt odjyżdżać bez ciebie, a ty tam bedziesz jyny stoł i liczył, to za chwile przydom po ciebie dwa smutne panoczki z kaftanym :)))<br />Z dwojga złego lepi wsiadej, w tłumie jokosik sie stracisz :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: