Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Simoradzu konkurs na Palmę Wielkanocną

Kościół Jubileuszowy roku Świętego Jakuba Apostoła a w Simoradzu zaprasza wszystkich do udziału w pierwszym konkursie cieszyńskiej palmy wielkanocnej a.d.2010

- Upamiętnieniem jakiego wydarzenia jest obchodzenie „niedzieli palmowej” to wie większość z nas, zresztą zawsze można zerknąć do „sieci” – twierdzi ksiądz Stanisław Pindel z Parafii w Simoradzu - Jednak nie każdy może wie iż wg cieszyńskiej tradycji z „Wielkanocnej Palmy” wykonywało się „krzyżyki” które umieszczone na skraju uprawnego pola zapewniały urodzaj i bogactwo, „palmę” umieszczano także „pod kalenicą” co chronić miało domostwa przed ogniem, gałązki z Palmy „zatykano za obrazy” co zapewniało domownikom zdrowie i pomyślność w życiu osobistym, krzyżyki z wykonane z palmy umieszczano wraz z zapaloną gromnicą w oknach podczas burzy… Z palmą związane były także obrzędy, ubiory symbolizujące wiosnę i powrót życia… Niestety bardzo niewiele z tych przebogatych tradycji przetrwało do „naszych czasów” – dlatego postarajmy się wszyscy aby święto nabrało kolorów w naszych domach i odżyło w sercach i rękach… - apeluje ks. Pindel

Konkurs na najpiękniejszą palmę odbędzie się w Niedzielę Palmową (28 Marca 2010 r.) – przed, podczas oraz po „Uroczystej Mszy Świętej” – która rozpocznie się o godzinie 10.30 pochodem palm (procesją z Palmami) – upamiętniającym triumfalne wejście Jezusa do Jerozolimy.

Po Mszy Świętej (około 11.30) zostaną zebrane i oznaczone (maleńkimi numerowanymi naklejkami) „Palmy Konkursowe” - Każda Palma zostanie oceniona w aż pięciu kategoriach (tradycja, styl, symbolika, kolorystyka, estetyka) zsumowany wynik zebrany w każdej z kategorii pozwoli wybrać 10 finałowych Palm z których ostatecznie zostaną wybrane 3 najpiękniejsze Cieszyńskie Palmy Wielkanocne a.d. 2010. Po konkursie oczywiście wszystkie palmy wrócą do swych właścicieli.) Obejrzeć i nacieszyć się nimi będzie można w Galerii foto która zostanie umieszczona w Internecie oraz przekazana do muzeów śląskich. – mówi parafianin  i współorganizator Tadeusz Rusin.

Właściciele 10 zakwalifikowanych do finałów „Palm Wielkanocnych” otrzymają Pamiątkowe dyplomy zaś na twórców 3 najpiękniejszych „Palm” czekać będą cenne nagrody pamiątkowe oraz dyplomy Jakubowe.

[PL]


 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: