Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Nawsiu pamiętają o gen. Władysławie Sikorskim

W sobotę (07.07.2013) w Nawsiu upamiętniono 70 rocznicę śmierci generała Władysława Sikorskiego, wodza naczelnego oraz premiera rządu polskiego na uchodźstwie w czasach II wojny światowej. W trakcie uroczystości przed gmachem polskiej szkoły trzech zaolziańskich kombatantów zostało awansowanych na wyższe stopnie oficersk

Gościem imprezy, którą zorganizowały w Nawsiu tamtejsze MK PZKO wspólnie z sekcją Historii Regionu ZG PZKO i Kołem Polskich Kombatantów w RC, była Anna Olszewska, konsul generalna RP w Ostrawie.

- Pamiętamy dzisiaj o człowieku, który symbolizuje jeden z najtrudniejszych okresów naszej historii. Okres, którego wyzwania generał Sikorski przyjął i pozostał im po żołniersku wierny do końca. Nie trzeba podkreślać, że ziemia, na której jesteśmy, to ziemia, dla której pamięć o historii własnego narodu i o własnych korzeniach jest niezwykle ważna i silna. Ta pamięć łączy nas po obu stronach tej niezwykłej, przepięknej Olzy, ale łączy nas także ze wszystkimi Polakami na świecie – mówiła konsul Olszewska w okolicznościowym przemówieniu.

W Nawsiu towarzyszył jej Jan Sroka, naczelnik wydziału zagranicznego Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie oraz płk Tomasz Podlasin, attaché wojskowy przy Ambasadzie RP w Pradze, który w imieniu ministra Obrony Narodowej RP mianował na wyższe stopnie oficerskie trzech zaolziańskich weteranów. I tak stopień porucznika otrzymali Józef Czyż, Maksymilian Czyż i Józef Morawiec.  - Ten stopień kombatanci wywalczyli własną krwią i własnym życiem i za to chciałbym im podziękować – mówił płk Podlasin.

Rocznicową uroczystość w Nawsiu zakończyło seminarium naukowe pn. „Generał Władysław Sikorski – żołnierz, mąż stanu, polityk”.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy również na nasz kontakt24.ox.pl - zobacz::  70. Rocznica Katastrofy Lotniczej w Gibraltarze w Nawsiu

źródło: Głos Ludu
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: