Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Marklowicach Górnych spisali swoją historię

Stowarzyszenie Miłośników Tej Ziemi z Marklowic Górnych  planuje wydać książkę o swojej miejscowości.  Marklowice Górne (gmina Zebrzydowice) mają około tysiąc mieszkańców  i bogatą historię, która warta jest zebrania i spisania.

Książka, o której mowa jest autorstwa Patryka Nowaka, sekretarza  stowarzyszenia i nosi tytuł "Marklowice Górne - historia i współczesność". Ma to być pierwsza książka zbierająca i opisująca dzieje Marklowic Górnych, od początków istnienia miejscowości do czasów współczesnych.

- Pomimo poszukiwania zewnętrznego dofinansowania na druk książki, dotychczas nie udało nam się go uzyskać, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe dla naszego stowarzyszenia. Książka ma ok. 250 stron. Zawiera kilkadziesiąt ilustracji/zdjęć, zarówno tych czarno-białych jak i kolorowych. Koszt jednej książki to ok. 60zł. W podziękowaniu za wsparcie, każdy kto wpłaci minimum wskazanej kwoty na cele statutowe naszego stowarzyszenia, otrzyma książkę gratis wraz z imienną dedykacją - informują organizatorzy zbiórki.

Licząca blisko 250 stron książka pt. „Marklowice Górne – Historia i współczesność” powstawała około półtorej roku. - Poza odwiedzonymi instytucjami zawierającymi historyczne dokumenty o Marklowicach Górnych, w książce zostały zamieszczone relacje kilkunastu rodowitych marklowian pamiętających wioskę z lat swojego dzieciństwa i młodości, a także wspominających stare historie zasłyszane przez swoich rodziców. - mówi portalowi OX.PL autor, Patryk Nowak.

Najmniejsze sołectwo Gminy Zebrzydowice ma historię niezwykle bogatą i ciekawą. Leżące przy granicy z Czechami Marklowice Górne były dawniej wielką wsią. O tym, co się w niej znajdowało, jak i kiedy doszło do ostatecznego podziału także zostało opisane w niniejszej monografii. Dawnych marklowian i miłośników genealogii może zainteresować rozdział pt. „Życie mieszkańców”, w którym m.in. zostali wymienieni dawni gospodarze – właściciele domów w wiosce, robotnicy pańscy oraz zasłużeni obywatele. Z pewnością wielką ciekawostką, która mnie zaskoczyła i zaskoczy, myślę, wielu czytelników jest opis oraz zdjęcia kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego, dawnego zamku, dworu, gorzelni tzw. „palarni”, a także gospody „Na Kępce” - dodaje Nowak i zachęca do zakupu i wsparcia wydania jego książki

To trzecia w kolejności książka autora, poprzednie wydawne przez Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach to:   Historia Zebrzydowic od założenia wioski do końca wieku XVIII  oraz Zebrzydowice w XiX wieku. 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: