Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Książnicy o Kobarskim

W piątek (24.09) w Książnicy Cieszyńskiej o 17:00 rozpocznie się spotkanie poświęcone Karolowi Kiebel Kobarskiemu - naczelnikowi Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

Prelegentka Agnieiszka Laskowska przybliży działalność cieszyńskiego drukarza, sportowca, żołnierza, tancerza i działacza społecznego na podstawie jego pamiętnika, wydanego pod tytułem "Mój życiorys i praca niepodległościowa od roku 1899 do 1914, dalsza praca na polu narodowym od 1914–1956. Wspomnienia z dawnych i obecnych lat". 

Wyjątkowym źródłem wiedzy o Naczelniku, szczególnie zaś o jego pracy w cieszyńskim gnieździe „Sokoła” jest znajdujący się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej – pamiętnik, spisany przezeń w 1945 r. Przez całe życie Karol Kobarski borykał się z poczuciem niedowartościowania. Spisując wspomnienia chciał usytuować swoje życie we właściwej perspektywie historycznej oraz przywrócić mu należne znaczenie. Dzięki pamiętnikowi, uczestnicy prelekcji będę mogli zobaczyć Karola Kobarskiego oraz świat w którym żył –  oczami autora. Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna, zawierająca bogaty materiał fotograficzny ilustrujący poszczególne etapy jego życia.

Jak informuje Książnica, w wydarzeniu może wziąć udział nie więcej jak 15 osób. Limit nie obowiązuje organizatorów oraz osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: