Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Kozakowicach zakwitnie przedsiębiorczość

Przedszkole, punkt apteczny, ciucholand, a może warsztat samochodowy? To tylko niektóre z pomysłów, które mają mieszkańcy sołectwa Kozakowice uczestniczący w unijnym projekcie „ABC przedsiębiorczości – szansą dla mnie”. Byliśmy na uroczystym zakończeniu tego projektu.

24 osoby – mieszkańcy sołectwa Kozakowice – w sobotę (26 lutego) otrzymały dyplomy, drobne upominki i potwierdzenia odbycia finansowanego z funduszu unijnego kursu „ABC przedsiębiorczości – szansą dla mnie”. Podczas 96 godzin szkoleń grupa mieszkańców mogła dowiedzieć się wszystkiego o tym „jak pracować na swoim”. Zajęcia prowadzili specjaliści – w większości nauczyciele przedmiotów zawodowych i biznesu z Cieszyna.

- To bardzo potrzebne szkolenie – mówi nam Arleta Macura, jednak z uczestniczek projektu. Chwali, że podczas szkolenia dowiedziała się o wszystkich plusach i minusach prowadzenia działalności gospodarczej. - Chcę otworzyć w Goleszowie klub fitness. Problemem jest brak lokalu – opowiada. - Nawet jeśli nie uda mi się otworzyć własnej firmy czas spędzony na szkoleniu nie pójdzie na marne. Jestem pewna, że te umiejętności przydadzą się także podczas pracy u kogoś. Poznałam także swoje mocne i słabe strony – przyznaje.

Uczestnicy projektu przeszli trening asertywności i komunikacji interpersonalnej, ćwiczenia z zakresu rozliczeń podatkowych. Poznali zagadnienia prawne związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej i praktyczne aspekty prowadzenia biznesu. Jak wykorzystają swoją wiedzę? Być może wkrótce w Goleszowie lub Kozakowicach powstaną: przedszkole, punkt apteczny, ciucholand, a może warsztat samochodowy?

- Takie finansowane przez Unię Europejską szkolenia to same plusy – mówi nam Marian Machalica, prezes OSP Kozakowice. - Mieszkańcy uczą się czegoś nowego, a OSP może aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym – wylicza. Zresztą to nie pierwsze i nie ostatnie tego typu szkolenie. Niedawno najmłodsi mieszkańcy Kozakowic uczyli się angielskiego, niedługo ich rodzice będą mogli skorzystać z prawie 100 godzinnego szkolenia dla rolników małorolnych o prowadzeniu dodatkowej działalności wytwórczej i usługowej, pozyskiwaniu funduszy na swoją działalność z środków Unii Europejskiej. Będzie to 9 projekt realizowany przez OSP Kozakowice.


Łukasz Grzesiczak

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: