Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Górkach SięGra

Ciekawie zapowiada się początek weekendu w Górkach. W Centrum Kultury i Sztuki ''Dwór Kossaków'' w sobotę odbędzie się koncert lubelskiej grupy ''SięGra''. Dzień wcześniej multimedialna prezentacja poświęcona Żydom i małym miasteczkom, które zamieszkiwali.
Góreckie Centrum Kultury realizuje projekt „Poznaj mnie”. To cykl spotkań poświęconych kulturze oraz historii europejskich Żydów oraz Romów. W zamkniętych warsztatach biorą udział grupy polsko-czesko-słowackiej młodzieży. Ale prelekcje oraz wydarzenia artystyczne - koncerty i spektakle mają formułę otwartą. Celem spotkań jest pokonanie potencjalnego stereotypowego uprzedzenia przed „obcymi” oraz zapoznanie z kulturą narodów, które od wieków współżyły z Polakami, Słowakami oraz Czechami, a o których ciągle w większości tak mało wiemy.
 
Okazja by bliżej poznać projekt, ale przede wszystkim posłuchać dobrej muzyki już w najbliższa sobotę. W naszym centrum wystąpi lubelska grupa „SięGra” - mówi Mionika Serafin z Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”.
 
 
 
Sobotni koncert poprzedzony będzie piątkową prezentacją multimedialną zatytułowaną „SZTETL - שטעטל” w atrakcyjny sposób wprowadzającą w tematykę kultury, a także historii zamieszkujących dawniej Europę Środkowo-Wschodnią Żydów Aszkenazyjskich. Zamieszkiwali oni w dużej mierze maleńkie miasteczka, które w języku jidisz noszą nazwę sztetli. W nich to pielęgnowali swoją kulturową oraz obyczajową odrębność.
 
 
Prezentacja odbędzie się dnia 17-ego lutego o godzinie 17.00, podobnie jak koncert, w góreckim „Dworze Kossaków”. Koncert „SięGra” w sobotę o godzinie 18.00.
 
Jan Bacza
 

źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: