Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W czwartek zawyją syreny

1 sierpnia na całym Śląsku Cieszyńskim znów zawyją syreny. Wszystko za sprawą treningu sprawności syren alarmowych. Treningów takich w roku jest przynajmniej kilka, jednak sierpniowy jest szczegóły – ma za zadanie upamiętnić również rocznicę (w tym roku 75.) wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Informujemy, że w dniu 1 sierpnia 2019 r. o godz. 17.00 zostanie przeprowadzony krajowy trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu. Trening ma na celu także upamiętnienie obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. – poinformowało Starostwo Powiatowe.

O godzinie 17:00 można będzie usłyszeć syreny w całym powiecie (i również w całym kraju). Przy tej okazji warto również wziąć pod uwagę fakt, że syreny alarmowe mają na celu nie tylko (jak sądzi wiele osób), zaalarmować służby ratunkowe (m.in. druhów z OSP) o konieczności skupienia się w jednostce, czy podjęcia interwencji. System syren ma również na celu umożliwienie szybkiego nadania ostrzeżeń dla mieszkańców.

W przypadku treningu sprawności syren alarmowych nadawany jest 3-minutowy sygnał ciągły, który informuje o odwołaniu alarmu. Jak jednak alarm jest ogłaszany? W tym przypadku zawsze możemy mówić o dźwięku modulowanym. Najbardziej prawdopodobnym alarmem, jest alarm o skażeniach. Ogłaszany jest poprzez przerywany, modulowany dźwięk syren, w sekwencji krótkich sygnałów, wydawanych sygnałem dźwiękowym w stosunku 1:1. Inny alarm, który może zostać skierowany do mieszkańców to alarm powietrzny, ogłaszany poprzez sekwencje długich dźwięków. W przybliżeniu usłyszymy 3 sekundy dźwięku i 1 sekundę przerwy.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-30 21:46:12
inigo: Halo OX!!! Czy wszyscy są w domu? 1 sierpnia to czwartek a nie środa...
2019-07-31 13:00:01
jg1943@o2.pl: W kalendarzu 1 sierpnia 2019 roku jest czwartek.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: