Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Cieszynie z górki pod górę

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym przynosi rewelacyjne zmiany dla rowerzystów, dzięki temu sympatycy „dwóch kółek” zyskają sporo uprawnień i przywilejów. Problemem jednak w naszym kraju jest wciąż zbyt mała liczba ścieżek rowerowych.

Wiosenna pogoda zachęca rowerzystów, którzy na naszych drogach pojawiają się coraz liczniej. - Dla jednych osób rower jest oznaką dbałości o kondycję fizyczną, dla innych to sposób na szybkie przemieszczanie się po mieście, a dla mnie to sposób na drożejące paliwo – mówi Zygmunt Korzdoń z Cieszyna – zauważyłem ostatnio z nieukrywaną przyjemnością, że Cieszyn staje się bardziej przychylnym miastem dla rowerzystów, mam jednak nadzieję, że na budowie ścieżki rowerowej przy Alei J. Łyska się nie skończy.

Wielu mieszkańców zgodzi się ze stwierdzeniem, że Cieszyn ze względu na swoje ukształtowanie nie posiada sprzyjających warunków zachęcających do korzystania z rowerów. - Rzeczywiście, człowiek musi się „napedałować”, chwilę jest z górki, a potem znów pod górę - dodaje pan Zygmunt.

Temat ścieżek rowerowych jest jednak dla wielu mieszkańców tematem bardzo istotnym. Również w „Pytaniach do burmistrza” na stronach Urzędu Miasta dostrzegamy zainteresowanie. Czytamy:

... już niedługo wejdzie w życie nowelizacja. Według niej na 100% legalnie będzie można przy jezdni robić tzw. śluzy dla rowerów jakże ważne przed skrzyżowaniami. Rowerzyści nie będą musieli się przeciskać między autami albo stać za nimi co sprawi że rower będzie w godzinach szczytu korzystniejszy niż samochód. Czy jest szansa aby takie śluzy pojawiały się na naszych drogach na przykład po remontach?...”

Jak wszyscy wiemy śluzy to część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem, który pozwala rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania. Zanim jednak uregulowane zostanie to zagadnienie powstać muszą przepisy prawne w tej sprawie, czyli jednym słowem trzeba nam jeszcze na pewne rzeczy nieco poczekać.

Co więc się zmieni w Cieszynie?

...Aktualnie realizowana jest budowa nowego połączenia komunikacyjnego od ul. Rzeźniczej do ul. Frysztackiej. W ramach tego zadania zostanie również wybudowana ścieżka rowerowa, co w zamierzeniu połączy budowaną ścieżkę rowerową przy Al. Łyska z ul. Frysztacką,. Przyjęte działanie docelowo ma umożliwić przejazd wzdłuż doliny Olzy od Gminy Goleszów do Gminy Hażlach. Nadmieniam, że przygotowywany projekt budowlany kolejnego odcinka ul. Frysztackiej (od przejazdu kolejowego w Marklowicach do granicy administracyjnej z Gminą Hażlach) również przewiduje budowę ciągu pieszo rowerowego... - czytam na stronach UM.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: