Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W 120. rocznicę urodzin G. Morcinka

120 lat temu urodził się Gustaw Morcinek. Znakomity pisarz, nauczyciel, działacz, publicysta, poseł. Z tej okazji na cieszyńskim Cmentarzu Komunalnym w Alei Zasłużonych odbyły się uroczystości upamiętniające dzień narodzin najwybitniejszego pisarza śląskiego, tego, co „Śląsk wprowadził do Polski, a Polskę przybliżył do Śląska” .

Urodził się 25 sierpnia 1891 roku... - Stoimy tutaj w roku ogłoszonym Rokiem Gustawa Morcinka przy jego grobie, w miejscu, w którym spoczął na zawsze w sercu Śląska Cieszyńskiego – ziemi, której obraz i piękno nosił w pamięci przez całe swoje życie. Jego twórczość jest tego najlepszym przykładem – podkreśliła podczas uroczystości Anna Olszewska  Konsul Generalnej RP Polskiej w Republice Czeskiej.

Wyrąbany chodnik, Łysek z pokładu Idy, Czarna Julka, Uśmiech na drodze, Ludzie są dobrzy ...

- Biografię Morcinka zna prawie każdy uczeń, ale ci, którzy go zapamiętali z osobistych kontaktów wielokrotnie po latach wspominali jego życzliwość, pogodne usposobienie, poczucie humoru, gotowość do żartu i zabawy – mówił podczas uroczystości Mieczysław Szczurek, Burmistrz Cieszyna – Gustaw Morcinek był doskonałym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości, miał bardzo uczuciowy stosunek do Śląska, do jego tradycji, kultury, wierzeń... Miłość do ziemi, na której mieszkał przebijała ze stronic jego książek i listów. Do Kornela Makuszyńskiego napisał tak: "...chyba nie ma piękniejszej ziemi, jak nasz Śląsk, ale Cieszyński. Górny też jest piękny, ale to jest piękno innego rodzaju..."

Organizatorem uroczystości byli: Burmistrz Miasta Cieszyna, Starosta Cieszyński, Prezes Kom. Org. PZKO. Po wystąpieniu zaproszonych gości delegacje złożyły kwiaty.  W 120. rocznicę urodzin G. Morcinka wystąpił również chór  „Hejnał – Echo” z Karwiny.

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: