Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

VIII Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Filharmonia Śląska , chcąc uczestniczyć w życiu artystycznym i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Śląska, pragnie zaprosić Państwa VIII Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga .

Konkurs który odbędzie się w listopadzie w Filharmonii Śląskiej w dniach 16-25 , jest jednym z trzech najważniejszych polskich, międzynarodowych konkursów wykonawczych roku, , nad którym honorowy patronat roztoczył prezydent Rzeczypospolitej Polskiej- Lech Kaczyński.

Inicjatorem i pierwszym organizatorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach był wybitny polski dyrygent Karol Stryja (1915-1998) ostatni uczeń Grzegorza Fitelberga, wieloletni dyrektor Państwowej Filharmonii Śląskiej.

Na repertuar (uwertury, symfonie, poematy symfoniczne, koncerty skrzypcowe) składają się utwory klasycyzmu wiedeńskiego, romantyzmu i muzyki XX wieku, w tym utwory kompozytorów polskich.

16.11.2007 odbędzie się koncert inauguracyjny będzie to koncert prawykonań - na który złożą się: utwór nagrodzony I miejscem w konkursie kompozytorskim oraz utwór napisany przez Wojciecha Kilara na chór i orkiestrę symfoniczną na zamówienie Filharmonii Śląskiej i kompozycja Stanisława Moryto na orkiestrę symfoniczną i Kwartet Wilanów.

O ogromnym zainteresowaniu młodych dyrygentów może świadczyć fakt zgłoszenia się do konkursu ponad 200 młodych dyrygentów z całego świata, z pośród nich do konkursu zakwalifikowało się 40 kandydatów z Europy, Australii, obu Ameryk i Azji.

Laureaci Konkursu poza Złotą, Srebrna, Brązową Batutą oraz nagroda pieniężna mają zaszczyt prowadzić najlepsze, światowe orkiestry .

Zmagania konkursowe codziennie relacjonować będzie w sali Filharmonii Śląskiej Polskie Radio i Telewizja Polska

Jedną z imprez towarzyszących VII MKD jest koncert w Cieszynie 15. 11. 2007, godz. 18.00, Teatr im. Adama Mickiewicza . W koncercie wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna, Janusz Powolny - dyrygent, Wadim Brodski - skrzypce, Karolina Orsik (Białoruś) - altówka, Antoni Brożek - fortepian. W programie: Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonia koncertująca Es-dur KV 364/320d, utwory z repertuaru Scotta Joplina, Beatlesów, ragtimy.

Konkursowi towarzyszy wystawa małej formy graficznej „Impresja – ekspresja”, prezentowana podczas trwania konkursu w Galerii Rondo w Katowicach.

Serdecznie zapraszamy do Filharmonii podczas trwania VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, oraz odwiedzenia naszej strony www.filharmoniaslaska.pl .

 

Elżbieta Huzior
Filharmonia Śląska

źródło: ox.pl
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: