Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uważajcie na podrzucane odpady...

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiskach w Katowicach, ostatnio zjawisko porzucania odpadów przybiera na sile. Potwierdzeniem tych obserwacji są doniesienia z powiatu cieszyńskiego, w którym od początku 2020 roku już kilkanaście razy interweniowano w związku z porzuconymi chemikaliami. Jak się okazuje, uważać muszą właściciele działek, które są wynajmowane, gdyż w takich miejscach odpady są chętnie podrzucane.

- Zjawisko porzucania odpadów w ostatnich latach przybiera na sile i najczęściej jest wynikiem działalności przestępczej. Odpowiedzią na nie, są zmiany w przepisach prawa, między innymi dotyczące zmiany organizacji inspekcji ochrony środowiska i powstania grupy interwencyjno – wyjazdowej. Pamiętając o kilku zasadach, można przyczynić się do walki z tymi, którzy narażają nasze zdrowie i życie oraz niszczą środowisko, w którym żyjemy – informuje katowicki WIOŚ. Jak się okazuje, część odpadów, o których informowaliśmy w ostatnim czasie, jest porzucana na wynajmowanych działkach. Informacja o problemie z pewnością jest niemiłą niespodzianką dla właścicieli terenu.

Jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją? WIOŚ radzi, żeby dokładnie sprawdzać z kim podpisujemy umowę na wynajem obiektu lub terenu. Należy sprawdzić kontrahenta, ponieważ konsekwencje nielegalnego porzucenia odpadów mogą dotknąć również właścicieli terenu na których nielegalnie składowane odpady zostały porzucone. Co więcej, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, bezwzględnie odpowiadamy za wytworzone przez siebie odpady. Należy sprawdzać komu są one oddawane, takie dane znajdziemy w Bazie Danych o Odpadach (BDO).

WIOŚ apeluje również do wszystkich mieszkańców, którzy, mimo że nie wynajmują terenu i nie prowadzą działalności gospodarczej, wciąż mogą przez odpady ucierpieć. Skażenie środowiska, w którym żyjemy, to tylko jeden z potencjalnych problemów — Jeśli widzisz podejrzany transport, niepokoi Cię wzmożony ruch samochodów ciężarowych lub wyładowywanie dziwnych towarów w sąsiedztwie — zawiadom Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach — zadzwoń na czynny całą dobę telefon alarmowy pod numer 539 344 130 — przekazuje WIOŚ.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-10 06:02:27
OWCZARZY1: W najlepszym przypadku dostanie 500 zł kary i po kłopocie mamy przykłady !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: