Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uwaga na oszustów

Kolejny raz już na naszych łamach ostrzegamy przed oszustami. Tym razem złodzieje wykorzystują naszą chęć niesienie pomocy i atakują na Facebooku.

Schemat wyłudzania pieniędzy jest w tym wypadku podobny. - Złodziej najpierw włamuje się na profil pokrzywdzonego. Rozsyła do wszystkich znajomych wiadomość z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy rozmowę rozpoczynają w różny sposób, jak choćby w ten dramatyczny sposób: „Hej, mam do Ciebie ogromną prośbę, jestem w pilnej potrzebie- zostałem okradziony…”, więc od razu przechodzili do sedna. Prosi o przekazanie numeru BLIK – opisuje asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Wiadomość jest rozsyłana za pomocą aplikacji messenger do wszystkich znajomych danej osoby, której włamali się na konto społecznościowe. Tak więc pokrzywdzeni odczytują wiadomość, jako otrzymaną od znajomego czy znajomej. - Oszuści nie proszą jednak ofiary o przelew, a o uruchomienie aplikacji banku i podanie sześciocyfrowego kodu BLIK, a następnie potwierdzenie wypłaty pieniędzy z bankomatu – podkreśla Pawlik. Jeżeli ktoś odmówi nie rezygnują- proszą o niższe „pożyczki”. - Niestety, już kilka osób uwierzyło oszustom i straciła swoje pieniądze – podkreśla rzecznik.

Jak nie dać się oszukać? Mundurowi przygotowali krótki poradnik

Przede wszystkim właściwie zabezpieczmy własne konta- czy to bankowe, czy społecznościowe. Zalecane jest:

- ustawienie trudnego do złamania hasła i uruchomienie ( duże i małe litery oraz cyfry, a także znaki specjalne jak np. * # $ itp. )

- dwuskładnikowego uwierzytelnienia podczas logowania na Facebooku ( aby to zrobić, należy wejść w ustawienia, a następnie w zakładkę bezpieczeństwo i logowanie)

Jeśli ktoś korzysta z BLIK-a, to w żadnym wypadku nie powinien nikomu podawać kodu BLIK, a tym bardziej zatwierdzać transakcji na swoim smartfonie, jeśli sam jej nie wykonuje. Zawsze też tego rodzaju prośbę możemy zweryfikować dzwoniąc do znajomego upewniając się, że to naprawdę on potrzebuje tej gotówki! Często bowiem osoba, której przejęto konto, nie jest tego świadoma i orientuje się dopiero po telefonie od prawdziwego znajomego.

Niestety przestępcy wykorzystują naszą naiwność i pośpiech, w którym żyjemy. Właśnie dlatego tak ważne są ostrożność i czujność oraz przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie swojego konta.

(red/ KPP w Cieszynie)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-03 21:27:47
krzysztof.mm: "Uwaga na oszustów"... a już myślałem, że to o inwestorach z Nowogrodzkiej
2019-02-04 07:50:36
wyśmienity cwaniaczek: chodzi o Pana Kaczyńskigo ?? czy ogólnie o sektę PISIORSKĄ ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: