Uwaga na ogień i czad!
Rozpoczął się sezon grzewczy, za oknem coraz chłodniej, często dogrzewamy nasze domy i mieszkania na własną rękę, nieostrożnie obchodząc się z otwartymi źródłami ognia. Ostatnio w naszym regionie doszło do kilku pożarów. Zapaliły się dwa domy jednorodzinne w Brennej i Zebrzydowicach oraz samochód osobowy w Cieszynie.
Pisaliśmy:
Zebrzydowice – nocny pożar
Brenna – nocny pożar
Policja apeluje o ostrożność oraz przestrzega przed tragicznymi skutkami, jakie może spowodować nieostrożność w zakresie posługiwania się ogniem. Do tego typu pożarów często dochodzi z powodu ludzkiej niewiedzy. W tym czasie także ogromnym niebezpieczeństwem staje się cichy zabójca – czad. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją czujki tlenku węgla jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Dzięki niej jesteśmy w stanie uniknąć zaczadzenia, a także znacznie podnosi ona poziom bezpieczeństwa w naszych domach. Tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach.
Pamiętajmy jednak, aby dobrze sprawdzić poprawność montażu i ustawień czujki, gdyż niewłaściwe dobrane ustawienie czujki może źle wpłynąć na jej pracę i skuteczność. Zalecane umiejscowienie czujek, jak również lokalizacje, których należy unikać, znajdują się w instrukcjach dołączonych do ww. urządzeń.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
