UTW na scenie polskiej teatru w Czeskim Cieszynie

W czwartek (01.02.) członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie udali się na zwiedzanie, połączone z krótkim spektaklem w teatrze w Czeskim Cieszynie. Studentów i studentki z UTW zaprosił dyrektor teatru, Karol Suszka, który pokrótce przybliżył historię teatru oraz zachęcił do korzystania z bogatej oferty kulturalnej, przez teatr przygotowywanej.

- Każdego roku w nasz teatr przygotowuje ponad 500 przedstawień. Jest to duża liczba, jednak działamy bardzo aktywnie – tłumaczył dyrektor teatru Karol Suszka – najlepiej pokazują to liczby, w teatrze zatrudniamy 106 osób, mamy 9000 abonentów. Przygotowujemy sztuki w ramach Sceny Czeskiej, Sceny Polskiej oraz Teatru Lalek "Bajka".

Dyrektor wskazał również, jakim fenomenem jest działanie sceny polskiej przy teatrze w Czeskim Cieszynie. Powstała ona w latach 50-tych ubiegłego wieku, początkowo osoby postronne twierdziły, że nie będzie działała dłużej niż 5, czy 10 lat. Jak się okazuje był to pomysł niezwykle trafiony, gdyż scena polska utrzymała się w czeskim teatrze już 67 lat, a zainteresowanie przedstawieniami jest bardzo duże. Niestety, wciąż wiele osób nie wie, jakie spektakle są w Czechach organizowane, nie mają pojęcia, że po drugiej stronie Olzy wystawiane są sztuki w języku polskim.

Po przytoczeniu historii teatru, cieszyńscy seniorzy zostali podzieleni na dwie grupy. W czasie, kiedy pierwsza mogła obejrzeć wystawę prac Dariusza Orszulika oraz skorzystać z teatralnej kawiarni, druga poznawała teatr od zaplecza. Wycieczka prowadziła między innymi przez garderoby oraz przez miejsca, gdzie tworzona jest scenografia. Następnie grupy się zamieniły, aby na końcu móc uczestniczyć w krótkim przedstawieniu, przygotowanym specjalnie na odwiedziny Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją