Dofinansowania: likwidacja barier architektonicznych
Dla osób niepełnosprawnych swoje podwoje otwiera Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Na początek coroczny projekt „Likwidacja Barier Architektonicznych, w Komunikowaniu się i Technicznych”. Poniżej prezentujemy informacje dotyczące tego projektu, do którego można już składać wnioski w siedzibie PCPR przy ul. Bobreckiej w Cieszynie.
Realizacja zadań ma na celu umożliwienie lub w znacznym stopniu ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem. O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się. Natomiast o dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu. Ponadto dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania, poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy. Wysokość dofinansowania likwidacji barier funkcjonalnych wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości określonej w § 11 Zasad dofinansowania ze środków PFRON likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się oraz technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Cieszyńskiego.
Przepisy nie definiują zakresu żadnej z barier. W związku z powyższym można przyjąć, iż: bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym; bariery techniczne to przeszkody wynikające z braku zastosowania odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności, przedmiotów lub urządzeń.
Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie; bariery w komunikowaniu się to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
Osoby posiadające orzeczenia KRUS, MSWiA czy MON mogą ubiegać się o dofinansowanie likwidacji barier jeżeli ich orzeczenie zostało wydane na stałe przed dniem 1 stycznia 1998 r. Więcej informacji oraz druki dotyczące tego projektu można uzyskać w siedzibie PCPRu przy ul. Bobreckiej 29 w Cieszynie lub na stronie internetowej Centrum.
Andrzej Koenig, PCPR Cieszyn
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.