Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń przetestuje ogólnopolski program

Dziś (13.03) w Ustroniu uroczyście podpisano porozumienie, dzięki któremu gmina włączona została do pilotażu rządowego programu ochrony środowiska. Do grodu pod Czantorią przyjechał minister Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Z przedstawicielami mediów rozmawiał także Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia. Pełna nazwa programu, do którego przystąpił Ustroń brzmi "Zintegrowany System Wsparcia Polityki Programów Ograniczenia Niskiej Emisji Zony - Strategiczny Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych, Społeczny i Gospodarczy Rozwój Polski w Warunkach Globalizujących się Rynków", a pisaliśmy o nim przy okazji ostatniej konferencji prasowej.

Dla nas, jako dla miasta uzdrowiskowego, jest to jedna z ważniejszych decyzji. Pokazuje ona, jak Ustroniowi i nam, jako władzom, zależy, aby utrzymać status uzdrowiska (z czym czyste powietrze jest integralnie związane) oraz pokazuje również to, co deklarowałem na początku kadencji: działania proekologiczne i nowatorskie rozwiązania technologiczne będą dla nas priorytetem dla nas na te 5 lat. Stąd rozmowy o niskoemisyjnych autobusach na terenie miasta, stąd też to dzisiejsze spotkanie - mówił Przemysław Korcz.

O założeniach i celach programu mówił Piotr Woźny- na terenie 9 gmin w Polsce chcemy przeprowadzić pomiary jakości powietrza, badania spirometryczne wśród dzieci w wieku od 10 do 13 lat, żeby zarejestrować w czasie, jak wygląda ich kondycja i zderzyć to z danymi dotyczącymi jakości powietrza w tych miejscowościach. Tego typu badania do tej pory nie były prowadzone. Dla nas najważniejsze jest, żeby przy współpracy z urzędnikami gminy, z panem burmistrzem, przetestować narzędzie do inwentaryzacji źródeł niskiej emisji.

Oprócz Ustronia do pilotażu przystąpiły: Opoczno, Mszana Dolna, Nowy Targ, Skała, Karczew, Zabrze, Targówek (jako dzielnica Warszawy) oraz Skawina.

Jak się dowiedzieliśmy, ten pilotażowy program zakończy etap badań w grudniu bieżącego roku. Co dalej? Znając realia budowy tego typu systemów informatycznych w administracji rządowej, po zakończeniu testów myślę, że około 1,5 roku będzie trwało pozyskanie środków, przeprowadzenie prac informatycznych i oddanie tego narzędzia samorządom do użytku - mówił minister Woźny. Jak dodał, kluczowe będzie stworzenie określonych przepisów prawnych, które będą zobowiązywały właścicieli domów jednorodzinnych do zarejestrowania się w ogólnopolskiej bazie. Prowadzona będzie także szczegółowa współpraca z kominiarzami.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-14 11:10:03
ciotka matylda: Za cholerę nie jestem w stanie pojąć jak program ,który jest dopiero w powijakach ma pomóc w uzyskaniu czystego powietrza. Chyba,że jest do wydania dużej unijnej kasy i odtrąbienie kolejnego sukcesu. Sam minister przyznaje,że trzeba uchwalić całą masę przepisów co będzie trwało ładnych kilka lat.Więc ogłaszanie z wielką pompą o przystąpieniu do jakiegoś programu to taka sama ściema jak przypadkowa wymiana pieców i palenie w nich dziadowskim węglem czy nawet mułem. No ale "wongla" to my mamy na 200 a z importem to nawet na pińcet lat jak mawia nasz ukochany prezydent.
2019-03-14 14:30:55
donpedro717: Jak można mówić o czystym powietrzu skoro 70 procent komunalnych mieszkań w Ustroniu ma piece kaflowe.
2019-03-14 14:54:52
Kriz: Piotr Woźny jest pełnomocnikiem premiera ds. programu "Czyste Powietrze", ale to nie o tym programie piszemy. Pełna nazwa pilotażu, do którego został zakwalifikowany Ustroń, znajduje się w newsie. O jego założeniach i celach również piszemy - dokładnie w 3 akapicie oraz w odnośniku do wcześniejszego tekstu. Pozdrawiam, autor.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: