Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń: jaki stan wody w Wiśle?

W ubiegłym roku mieszkańcy Ustronia w budżecie obywatelskim wybrali projekt, który zakładał przeprowadzenie cyklu badań czystości rzeki Wisły na Polanie. Poznaliśmy już pierwsze wyniki.

Projekt, którego pomysłodawcą jest Piotr Poznański z Ustrońskiego Alarmu Smogowego, jest realizowany od czerwca do sierpnia. Jego koszt wynosi 14 tys. zł, a badania przeprowadza Sanepid. Instytucja ta wprawdzie ma obowiązek badać kąpieliska, jednak Ustroń posiada jedynie "miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli", a sprawdzenie stanu wody w nich jest odpłatne.

Badania przeprowadzono w sześciu ujęciach w terminach: 14 czerwca, 27 czerwca, 25 lipca. Najistotniejsze wydają się być wyniki dotyczące obecności bakterii grupy coli, escherichia coli oraz enterokoków kałowych. Prezentują się one następująco:

Warto także dodać, że w lipcu br. radny Paweł Sztefek wystosował do burmistrza Przemysława Korcza interpelację, w której pyta włodarza o przeprowadzane badania jakości wody w Wiśle i potoku Młynówka. Jakie instytucje zajmuję się tymi zagadnieniami? - Zarządzającym rzeką Wisłą jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a Młynówką Ustrońska Spółka Wodna Młynówki Ustrońskiej - pisze Przemysław Korcz.

Radny zamieścił odpowiedź burmistrza na swoim profilu facebookowym, a pod postem wybuchła ciekawa dyskusja:

Głos zabrał Piotr Poznański, pomysłodawca projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego. - Gorąco apeluję do radnych, aby monitoring jakości wód (Wisły i dopływów) rozszerzyć na całe miasto i cały rok. Zabezpieczenie odpowiednich środków w budżecie miasta na 2020, pozwoli obiektywnie zbadać jaki jest stan wód w mieście i w jakich miejscach dochodzi dochodzi do ich zanieczyszczania. Proponuję, tak jak w moim wniosku do BO, nie tylko badać stan wód, ale równocześnie prowadzić działania informacyjne i edukacyjne (spotkania na terenie szkół, tablice informacyjne, ulotki w skrzynkach mieszkańców, Internet). Ustroniacy powinni rozumieć jaka jest czystość wody, jak można bezpiecznie korzystać z rzeki (kąpiele, wędkowanie) - pisze.

W odpowiedzi radny Sztefek zaznaczył, że sugestie te zawrze we wniosku do projektu budżetu miasta na 2020 rok. O tym, czy zostanie on uwzględniony, dowiemy się zapewne pod koniec roku.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-15 13:56:59
Ebenezer: No tak... Ustroń miasto uzdrowisko a badania wody robi się z budżetu obywatelskiego bo nikt nie pomyślał z urzędu miasta by wodę choć raz przebadać...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: