Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń - budżet i loteria

Budżet obywatelski i loteria dla inkasentów - kontynuację nowych pomysłów realizowanych w Ustroniu, zapowiada burmistrz tego miasta. Jak przekonuje, obie akcje dobrze zostały przyjęte w mieście.

W ubiegłym roku, mieszkańcy Ustronia mogli, pierwszy raz w historii, zgłaszać propozycje i głosować na nie w ramach budżetu obywatelskiego. Z wszystkich dziewięciu osiedli spłynęły do ustrońskiego magistratu wnioski. W sumie 35 propozycji. Pieniędzy starczyło na 12 projektów, część z nich jednak zostanie wykonana w ograniczonym zakresie. Dla przykładu na osiedlu w Hermanicach powstanie boisko do siatkówki plażowej, w Ustroniu Dolnym 'Zielona strefa relaksu i wypoczynku'.

Konstrukcja budżetu i cała procedura związana z składaniem wniosków i głosowaniem rozłożona była na kilka miesięcy. Jak tłumaczy Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia, podobnie będzie w tym roku. - Aktywność mieszkańców była bardzo duża, również i w tym roku budżet obywatelski będzie wprowadzony. Mam nadzieję, że radni na sesji w lutym przegłosują stosowną uchwałę. W tym roku na pewno będzie łatwiej całość zorganizować, niemniej to skomplikowana procedura - mówi.

Zdaniem burmistrza pomysły, które wygrały w głosowaniu, są bardzo ciekawymi rozwiązaniami. Jego zdaniem nie chodzi o zastępowanie inwestycji czy działań miejskich, ale uzupełnianie o pewne zadania. W tym roku najprawdopodobniej nie zmieni się kwota budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, na zadania proponowane przez mieszkańców gmina przeznacza 360 tysięcy złotych.

Także i w tym roku ma być realizowana loteria fantowa, która końcem roku odbyła się w Ustroniu. Chodziło o zmobilizowanie osób, które odpowiedzialne są za ściąganie opłaty klimatycznej. Pisaliśmy: Loteria dla inkasentów

Chodzi o niemałe pieniądze, bo rocznie ściągalność jest na poziomie około 2 milionów złotych. Drugie tyle miasto otrzymuje z budżetu państwa w ramach tzw. 'dotacji uzdrowiskowej'. - Te pieniądze wracają do turystów w postaci inwestycji, które wykonujemy na terenach uzdrowiskowych. Oczywiście korzystają z nich również mieszkańcy. Celem loterii jest też uszczelnienie całego systemu, aby ściągalność była jeszcze większa – przekonuje burmistrz.

W tym roku z pieniędzy pozyskanych z tej opłaty ma zostać wyremontowana m.in. ulica Sportowa, wyczyszczone mają zostać plaże wzdłuż Wisły. Duża inwestycja rozpocznie się również na Zawodzu – remont ulicy Szpitalnej z budową ścieżki spacerowej, miejscami odpoczynkowymi, parkingami i oświetleniem.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: