Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustawa podpisana. Jest święto! Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20 czerwca będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Ustawę podpisał w poniedziałek w Katowicach Prezydent Andrzej Duda.

Ustawa to w praktyce efekt apelu wystosowanego do Prezydenta RP przez Sejmik Województwa Śląskiego w sprawie upamiętnienia ważnych dla Śląska i Polski trzech wielkich zrywów narodowowyzwoleńczych.
W Poniedziałek w Katowicach gościła Para Prezydencka. Prezydent RP wizytę w stolicy województwa rozpoczął od złożenia wieńca przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Potem udał się do Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego - historycznie pierwszej siedziby Sejmu Śląskiego. Tam też złożył podpis pod ustawą z dnia 12 maja br. o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

W uroczystości wzięli udział reprezentujący zarząd województwa: wicemarszałkowie Wojciech Kałuża i Dariusz Starzycki, a także członkinie zarządu Beata Białowąs i Izabela Domogała. Obecni byli także parlamentarzyści, Violetta Porowska i Wojciech Szarama oraz liczna delegacja radnych Sejmiku Województwa na czele z przewodniczącym Janem Kawulokiem.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma upamiętniać wysiłki walczących o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska. Na czele zrywu, w którym wzięło udział ok. 60 tys. Polaków, stanął Wojciech Korfanty. Powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar, na którym głosy oddano za Polską. Do najpoważniejszych starć doszło w okolicach Góry św. Anny.

W wyniku tego zrywu, Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego – czyli ponad 11 tys. km kw. - zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znalazły się: 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę. Mamy dwa nowe święta narodowe związane ze zwycięskimi powstaniami - Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich. Wiąże je nie tylko czas, ale niezwykła wartość o charakterze fundamentalnym dla odradzającego się państwa polskiego. Nie byłoby tej wielkości i postępu w II Rzeczypospolitej, gdyby nie było możliwości, które dawał Górny Śląsk i jego zasoby oraz wielcy patrioci, którzy dla Polski pracowali. To święto ustanawiane jest dla kolejnych pokoleń, by zawsze pamiętały jaką cenę trzeba zapłacić, by Polska była Polską – podsumował Prezydent RP Andrzej Duda.

W Powstaniach Śląskich nie można zapominać o walkach o nasz region – Śląsk Cieszyński i przynależność do biało- czerwonych barw.
- Jeszcze raz, z całego serca chciałbym podziękować za ten gest. Chciałbym to zaakcentować przede wszystkim jako obywatel urodzony tutaj na śląskiej, polskiej ziemi. Pan Prezydent był z nami od początku, w tych ważnych dla Śląska chwilach związanych z obchodami stulecia Powstań Śląskich. Dzisiaj ta saga powstańcza znajduje swój piękny finał. Już nikomu nie musimy tłumaczyć, czym dla nas jest patriotyzm, oddanie Ojczyźnie. Jesteśmy winni pamięć ludziom, którzy oddali życie za powrót Śląska do Polski, musimy pielęgnować pamięć o nich i przekazywać ją kolejnym pokoleniom, edukując młodych ludzi i budując w nich poczucie dumy z postawy ich przodków. Ta inicjatywa, wsparcie Prezydenta RP, spowodowały, że dzisiaj Polacy inaczej spoglądają na Powstania Śląskie – komentuje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

25
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-06-08 14:05:26
suski: ta hiper-aktywność prezydenta jest zdumiewająca, jak on to robi że wciąż może?? czyżby zimowe treningi narciarskie pomagały?
2022-06-08 14:55:44
suski: powiedzieć, że PiS to rozwydrzona banda złodziei i oszustów - to nic nie powiedzieć; przypadkiem na światło dzienne wyszedł kolejny skandaliczny wybryk PiS-owskiej władzy , minister z kasty nietykalnych każe dyrektorowi poczty zwalniać naczelniczkę w Pacanowie co się ośmieliła w jego obecności narzekać na drożyznę, a ten mianowany przez PiS prostak od razu kobietę na dywanik wzywa i zapowiada zwolnienie - do zwolnienia z cała pewnością jest ten usłużny wobec władzy pocztowy dupoliz, a takich BMW skretyniałych miernot PiS nawsadzał na wszelkie możliwe stołki w instytucjach, urzędach i firmach państwowych ile się dało - oczywiście w naszym powiecie też się od takich aż roi, i nie tylko na poczcie - zaraz po wyborach konieczne w tym kraju będą generalne porządki na wszystkich obsadzonych przez PiS stanowiskach
2022-06-08 16:52:53
oxjas1: Tak, bo dzieki PiS wracaja czasy stalinizmu, gdy za zle slowo o Stalinie lub za zart z komunizmu bylo przestepstwem, za ktore grozilo wiezienie lub inne restrykcje. Chcieliscie to macie !
2022-06-08 16:58:47
bolo 5064: Cześć.Tesz mi świynto ,jak trzeba iść do roboty. A tak w ogóle to nie wiem co tu świętować. Jak było trzeba walczyć w powstaniu to tylko Daniel Olbrychski przyszedł walczyć ze swoją armatą /film "Sól ziemi czarnej"/ z Polski. Strzelił dwa razy i go "cinkli".To oczywiście taki żarcik. Po wygranym powstaniu i przyłączeniu Śląska do Polski kogo Piłsudski zrobił wojewodą ? Nie Korfantego ale Grażyńskiego. I to był od razu taki kop do "rzici" na otrzeźwienie że warszawka rządzi. Korfanty uciekał do Czech . W 1938 roku nie pozwolono mu przyjechać na pogrzeb syna. Wrócił do Polski w kwietniu 39 i został aresztowany.3 miesiące siedział na Pawiaku. Zmarł przed wybuchem 2 wojny światowej 17 sierpnia.Tak Polska doceniła przywódcę powstania .To powinno być święto wstydu polaków za zachowanie ówczesnej władzy.Pozdrawiam.
2022-06-08 17:08:15
pół_Sasina_z_Wiślicy: bolo masz rację, ale za obecną władzę już na pewno trzeba będzie ustanowić Dzień Hańby Narodowej
2022-06-09 05:51:15
robespierre: Historyczny Górny Śląsk obejmował również Śląsk Cieszyński. Coś niecoś pozmieniało się w XVIII w. w związku z austriacko-pruskimi niesnaskami. Od czasu tak nazywanych wojen śląskich, kiedy Habsburgowie pogodzili się ze stałą utratą przeważającej części Śląska, poszczególne regiony dawniej jednolitej prowincji rozwijały się niezależnie od siebie, co wyraźnie wpłynęło na tożsamość mieszkańców. W przypadku dawnego Śląska Austriackiego po I wojnie światowej doszło do kolejnego podziału.
2022-06-09 05:51:42
robespierre: Region (Śląsk) przez około 600 lat znajdował się poza oficjalnymi granicami Polski. Silnie oddziaływały tu kulturowe wpływy Niemców. Miejscowi przez ten czas posługiwali się własnym, ludowym wariantem j. polskiego, który zachował wiele staropolskich form i wyrażeń, które zaginęły w oficjalnej polszczyźnie. Dodatkowo śląskie gwary (jest ich kilka, nigdy nie było jednego j. śląskiego) na przestrzeni dziejów zaadoptowały wiele słów z języków niemieckich (górnoniemiecki, dolnoniemiecki), j. czeskiego, a także z innych języków. W konsekwencji Ślązacy posługiwali się własnymi wariantami j. polskiego o ludowym charakterze. Lokalna szlachta przyjęła obyczaj niemiecki (wieki XVII i XVIII), stąd po paru stuleciach, spory narodowościowe na Śląsku nałożyły się na konflikt klasowy. Polskość na Śląsku znacząco różni się od tej wykreowanej w szlacheckich dworkach, ma wymiar ludowy. Ślązacy w innych regionach kraju spotykali się z niezrozumieniem, a nawet zdarzało się, iż krzywdząco odmawiano im prawa do polskości. Prowadziło to rozlicznych nieporozumień, pogardzania śląską polskością, odmawiania mieszkańcom regionu posiadania ukształtowanej tożsamości narodowej, a nawet do oskarżeń Ślązaków o rzekomą proniemieckość.
2022-06-09 05:52:09
robespierre: Śląsk jako region ukształtował się w ramach państwowotwórczej działalności Piastów. Wcześniej, jeszcze zanim napłynęli Słowianie, obszar od źródeł Wisły do Kwisy zamieszkiwany był przez Celtów, a później Germanów (np. Wandalów). Słowianie na tym terenie nie wytworzyli jednolitego plemienia. Pewne trwałe struktury jednoczące cały region powstały wraz z organizacją kościelną i początkowo pozostawały tożsame z administracją państwową. To Piastowie na Śląsku jako pierwsi stworzyli pierwsze trwałe struktury państwowe. Już w średniowieczu obserwujemy podział na Dolny Śląsk (Śląsk) i Górny Śląsk (Opolszczyzna). Rozradzający się Piastowie generowali pogłębiający się podział wspólnoty państwowej, stąd od 1202 r. mamy do czynienia z oddzielnymi od siebie liniami Piastów śląskich. Śląsk jako region stanowił mozaikę księstw i różnego rodzaju władztw terytorialnych, które cieszyły się innym zakresem suwerenności i podległości względem sąsiednich królestw. Księstwo Cieszyńskie miało dość spory zakres niezależności. Były tu obecne wpływy polskie, w szczególności w XVI w., kiedy szlachta cieszyńska utrzymywała ożywione relacje z polskim dworem.
2022-06-09 05:52:47
robespierre: W XVIII w. Śląsk został podzielony pomiędzy Królestwo Prus i Austrię. Berlin na zajętych terenach Śląska wprowadził przymus szkolny, który wpłynął na przyjmowanie przez lud j. niemieckiego za ojczysty. Proces ten był szczególnie obserwowany na Dolnym Śląsku, gdzie już wcześniej funkcjonowały dość spore „wyspy” osadnictwa niemieckiego. Do XVIII w. Dolny Śląsk jako region znajdował się na „polskiej mapie etnograficznej”. Inaczej sytuacja wyglądała na Górnym Śląsku, gdzie polskość w swej ludowej wersji zachowała wpływy do XX w. Nie bez znaczenia był związek miejscowej ludności z Kościołem Katolickim. Z kolei na Śląsku Cieszyńskim to wspólnoty protestanckie (znacząca ich część) wiodły prym w zachowaniu polskiego charakteru regionu.
2022-06-09 05:53:26
robespierre: Do drugiej połowy XIX w. sprawa Śląska znajdowała się poza zainteresowaniem głównego nurtu polskich patriotów, którzy odrodzoną Polskę wyobrażali sobie w granicach przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Działacze polscy na Śląsku w okresie Wiosny Ludów w innych regionach historycznej Polski spotykali się z niewiedzą rodaków na temat polskiego charakteru Śląska. Co prawda zdarzało się, iż Śląsk w pewnych środowiskach bywał określany jako „Stara Polska”, niemniej niewielu uświadamiało sobie polskość tego regionu. Na Śląsku nie było polskiej szlachty, z kolei polscy patrioci w sporej mierze rekrutowali się właśnie spośród nobilitowanych. Co najgorsze, były również i takie regiony, gdzie polskość utożsamiano z przynależnością do stanu szlacheckiego. Zmiana w świadomości Polaków (spoza Śląska) nastąpiła za sprawą Romana Dmowskiego i w związku z działalnością narodowej demokracji (endecji). Współcześnie fakt ten umyka powszechnej świadomości.
2022-06-09 05:53:56
robespierre: Wojciech Korfanty, najbardziej aktywny polski działacz narodowy na Śląsku (Górnym Śląsku), poza chadecją ideowo był związany z narodową demokracją (endecją), która cieszyła się sporą popularnością na terenach polskich podległych administracji niemieckiej. Sympatycy Romana Dmowskiego reprezentowali autorską wizję odrodzonej Polski i pozostawali w sporze ideowym z pozostałymi nurtami polskich patriotów. Za głównego przeciwnika Romana Dmowskiego, również w życiu prywatnym, uchodził Józef Piłsudski. Nie bez powodu Piłsudski dystansował się wobec zaangażowania Polski w pomoc Powstańcom Śląskim. Naczelnikowi bardziej zależało na losie Wileńszczyzny. Piłsudczycy w okresie międzywojennym nie cieszyli się popularnością na Śląsku.
2022-06-09 05:54:40
robespierre: Autonomiczne Województwo Śląskie, którego Śląsk Cieszyński stanowił część, funkcjonowało w ramach struktury administracyjnej II RP. Wbrew pozorom nie stanowiło „autonomii” we właściwym rozumieniu tego słowa. Struktura ta odzwierciedlała specyfikę Śląska, który niemal pod każdym względem różnił się od pozostałych regionów odrodzonej Polski. Województwo w odróżnieniu od tych współcześnie występujących wyrażało się w rozwiniętej formie samorządu. W ten szczególny sposób zabezpieczone zostały interesy mieszkańców. Celem funkcjonowania tej nietypowej formy administracyjno-ustrojowej była pełna unifikacja z państwem. Kiedy J. Piłsudski obalił demokrację w Polsce, śląska autonomia stanowiła ostoję samorządności i demokracji, a także jeden z najważniejszych bastionów antyrządowej opozycji w kraju.
2022-06-09 05:55:19
robespierre: Powstańcy Śląscy, podobnie jak Powstańcy Wielkopolscy, kojarzeni byli z nurtem endeckim, stąd ich wkład w odrodzenie Polski dawniej bywał niedoceniany. Endecy przez piłsudczyków, a później przez komunistów uważani byli za ideowych wrogów. To właśnie powstania zainicjowane przez ludzi zainspirowanych myślą endecką zakończyły się powodzeniem. Ów niewygodny fakt okazał się trudny do zaakceptowania. Nie bez powodu endecki wkład w odrodzenie Polski po I wojnie światowej został zauważony dopiero sto lat po tych wydarzeniach.
2022-06-09 06:15:03
robespierre: I tu wypada przypomnieć słowa R. Dmowskiego, antagonisty J. Piłsudskiego, zawarte w książce pt. „Niemcy, Rosja i kwestia polska”.
2022-06-09 06:15:50
robespierre: Po r. 1871 Niemcy były „nasycone” – jak mawiał Bismarck, używając ulubionego wyrażenia Metternicha – a główną ich troską było zachowanie świeżej zdobyczy terytorialnej oraz świeżo osiągniętej jedności politycznej i pozycji pierwszego mocarstwa w Europie. Bismarcka zajmowały z jednej strony wewnętrzne trudności konstytucyjne, kwestia zapewnienia dla swej polityki większości w młodym parlamencie Rzeszy, usunięcie z drogi przeszkody, jaką był dla niego Kościół katolicki z przyznanymi mu poprzednio w Prusach prawami (Kulturkampf), walka z polskością i z socjalizmem; drugiej zaś strony usuwał on niebezpieczeństwo odwetu ze strony Francji, pracował nad wytworzeniem w Europie stosunków, przy których byłaby niemożliwa koalicja przeciw Niemcom, będącym groźną dla wszystkich potęgą. (…) Jednakże ludność wiejska Górnego Śląska pozostała polską i pod wpływem prześladowania religijnego w dobie Kulturkampfu polską czuć się zaczęła.
2022-06-09 06:16:38
robespierre: Jednocześnie już podczas ery Cesarstwa nastąpiło odrodzenie narodowe polskiego Śląska. Tam lud piastowskiej Polski, po zniemczeniu wierzchnich warstw społecznych, pozostał tylko polskim materiałem na Niemców. Obdarzony mianem Wasserpolacken, uważany był i sam się niejako uważał za najlepszych Prusaków. W połowie zeszłego stulecia, w dobie obudzenia się poczucia plemiennego w całej zachodniej Słowiańszczyźnie, zjawiły się pierwsze przebłyski tego poczucia i na Śląsku, odrodzenie wszakże narodowe mas poszło szybko dopiero od Kulturkampfu, który pobudził całą tę ludność katolicką do zszeregowania się w walce z rządem. Szła ona w tej walce przez ćwierć stulecia pod komendą katolików niemieckich, wybierała do parlamentu przedstawicieli centrum. W ciągu ostatnich, wszakże lat kilkunastu, gdy katolicyzm niemiecki zaczął współdziałać z rządem na polu germanizacji, lud ten, w którym dojrzała świadomość narodowa i poczucie łączności z całym narodem polskim, zwrócił się przeciw dotychczasowym obrońcom. Część Górnego Śląska już dwukrotnie wybrała do parlamentu posłów Polaków, którzy weszli w Berlinie do Koła Polskiego.
2022-06-09 06:17:32
robespierre: W dzielnicy pruskiej zainaugurowana przez Bismarcka walka z katolicyzmem uderzyła w najczulszą strunę duszy ludowej. Lud polski zszeregował się z duchowieństwem i klasami inteligentnymi przeciw rządowi, a sprawa kościelna zlała się w jego świadomości ze sprawą narodową. Gdy później Kulturkampf ustał, a pozostała zaostrzająca się coraz bardziej walka germanizmu z polskością, szeregi już były gotowe i rząd pruski musiał walczyć z całym narodem jako spójną i karną armią. (…) Nadto Kulturkampf miał tę zasługą, że obudził antagonizm do rządu pruskiego na Górnym Śląsku. Na gruncie tego antagonizmu umożliwiona została owocna praca pionierów polskości wśród śląskiego ludu, praca, która w ciągu paru dziesiątków lat sprowadziła zupełne już prawie odrodzenie polskiego Śląska i powiększyła o półtora miliona liczbę Polaków pod panowaniem pruskim.
2022-06-09 08:26:48
utopiec: robespierre: Jesteś aż takim idiotą czy tylko stwarzasz takie wrażenie?
2022-06-09 08:32:36
suski: Podsumowując: Dolny i Górny wraz z Cieszyńskim Śląsk jak ślepej kurze ziarno trafiły się II RP, a potem PRL i III RP w ich granice w wyniku mocarstwowych ustaleń po I i II wojnie światowej - wszystkie te tereny w sposób znaczący i ewidentny różniące się od pozostałych po dziś dzień zachowały wiele ze swej wielowiekowej odrębności etnicznej, kulturowej i historycznej, i po dziś dzień ich świadomi historii ich mieszkańcy Bogu dziękują za los który obdarzył tę ziemie spuścizną austriacką i niemiecką i uchronił przed skażeniem tradycyjnymi polskimi przywarami - a smutnym paradoksem jest fakt, że rdzenni Ślązacy stanowiący największą mniejszość narodową w Polsce i od dekad poddawani intensywnej polonizacji do dzisiaj nie otrzymali należnych im praw, to los o wiele gorszy niż na przykład mniejszości polskiej w dawnej Czechosłowacji czy obecnej republice Czeskiej.
2022-06-09 16:27:36
św. Patryk.: ten PiSi gest jak wszystko co PiSie - fałszywy, obłudny i zakłamany, obliczony wyłącznie na uszczknięcie jakiegoś procencika elektoratu - a już kto jak kto ale ten pajac w roli głównej, sam ten fakt dewaluuje do zera całość zagadnienia
2022-06-09 19:24:43
marat: krzy-sio+suski+pozostałe wcielenie, Niewiele wiecie na temat Śląska. Tylko część Górnego Śląska, wraz ze Śląskiem Cieszyńskim i kawałkiem powiatu sycowskiego (Dolny Śląsk) weszła w skład II RP i to w konsekwencji krwawych zrywów zbrojnych. Z wyjątkiem przyłączenia Zaolzia, które udało się zająć przy niewielkiej stracie. Śląsk samodzielnie wywalczył sobie przynależność do Polski. Ślązacy byli społecznością dyskryminowaną przez władze pruskie w ramach II Rzeszy. Trudno, aby na terytorium własnego państwa Ślązacy stanowili jakąkolwiek mniejszość narodową, są u siebie, w swoim państwie. To Niemcy na terenie Śląska stanowią żywioł napływowy. Władze berlińskie prowadziły długotrwałą politykę kolonizacyjną i germanizacyjną (mniej lub bardziej świadomą), która odniosła pokładane skutki w przypadku Dolnego Śląska, niemniej Górny Śląsk w sporej mierze zachował swój polski charakter.
2022-06-09 19:25:58
marat: W zachowaniu polskości wśród Ślązaków niebagatelny wkład wniosły wspólnoty wyznaniowe. W przypadku Górnego Śląska był to Kościół Katolicki, z kolei na Śląsku Cieszyńskim i na Dolnym Śląsku wykazali się protestanci. Należy podkreślić, iż polskojęzyczna miejscowa ludność Dolnego Śląska była luterańska. To właśnie polscy pastorzy ze Śląska Cieszyńskiego, zwłaszcza Jan Badura, wpłynęli na zachowanie tożsamości ostatnich enklaw miejscowej ludności polskiej na Dolnym Śląsku. Polacy na Dolnym Śląsku koncentrowali się nie tylko wokół zboru, łączyła się miejscowa polska prasa, zwłaszcza wydawane we Wrocławiu nakładem Alfonsa Parczewskiego ”Nowiny Szląskie”.
2022-06-09 20:42:39
pół_Sasina_z_Wiślicy: pierdzielicie doncio, pierdzielicie, cały Górny Śląsk jest w granicach RP i to już od 1945 roku, a jak o tym nie wicie to odstawcie na tydzień dopalacze i kupcie se atlas geograficzny
2022-06-09 21:06:09
marat: I tu się mylicie krzy-sio+suski+pozostałe wcielenie... Cały szeroko pojęty Śląsk (zarówno historyczny Górny Śląsk, jak i Dolny Śląsk) jest podzielony pomiędzy trzy podmioty.
2022-06-10 06:12:31
pół_Sasina_z_Wiślicy: pierdzielcie dalej, pierdzielenie to istota każdego waszego wycielenia
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: