Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ustawa o wsparciu osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności uchwalona

W ubiegłym tygodniu Sejm i Senat uchwalił ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością zakłada ustawa? Zakłada się, że ustawa ta miałaby wejść w życie od 1 lipca br., dotyczyć będzie wszystkich osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, bez względu na wiek.

Projekt zakłada cztery zmiany:

1. Zostaną zniesione okresy użytkowania wyrobów medycznych (dotychczas reguluje je ustawa o refundacji leków, środków medycznych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych). - Oznacza to nieograniczony dostęp do artykułów, które są potrzebne osobie niepełnosprawnej – mówiła na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Joanna Kopcińska, posłanka PiS i rzeczniczka rządu. Za przykład podała nieograniczony dostęp do pieluchomajtek. – To jest realna pomoc, bo chodzi też tu o ortezy, cewniki, kule, materace i 130 innych wyrobów medycznych, które są w tej chwili limitowane, my te limity znosimy – mówiła.

2. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz zaopatrywać się w aptece bez kolejki.

3. Będzie można skorzystać z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania.

4. Zostanie zniesiony limit finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej. - Proponujemy zniesienie ograniczeń w dostępie do usług rehabilitacyjnych, stworzenie nowej ścieżki, tak, aby osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie stały w kolejkach do rehabilitacji na równi z innymi pacjentami, żeby miały ją bez kolejki i w takiej ilości, w jakiej jej potrzebują, bez uszczerbku dla domowych budżetów, bo za te usługi również zapłaci NFZ – mówiła Joanna Kopcińska.

Posłowie przyjęli uchwałę praktycznie jednogłośnie, a senatorowie większością głosów. Uchwała jest na pewno jakimś wyjściem naprzeciw osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem, jednak nikt do końca nie wie jak to wszystko będzie wyglądało w rzeczywistości.

AK, mat. pras.

Pisaliśmy:

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-19 18:11:33
mstudnicki: Czy zakupy w aptekach bez kolejki dla osób \&quot;ze znacznym stopniem niepełnosprawności\&quot; muszą być regulowane ustawowo?<br />Jak można nie przepuścić osoby niepełnosprawnej w każdej kolejce, nie tylko w aptece? To samo dotyczy kobiet przy nadziei.<br />Czy jako społeczeństwo jesteśmy aż tak nieczuli na los innych, że trzeba nam to nakazywać zapisami w ustawie?<br />W każdym społeczeństwie są jednostki niezdolne do widzenia dalej niż czubek swojego nosa, jednak chodzi o to, aby takie podejście do innych było piętnowane przez resztę nas - jako narodu. <br />Gdy zdefiniujemy naszym kodzie kulturowym, co akceptujemy, jako społeczeństwo, a czego nie tolerujemy, dopiero wtedy możemy mówić o tym, że \&quot;Polacy to\&quot;, czy \&quot;Polacy tamto\&quot;.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: