Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

UŚ zbiera pieniądze na pomoc studentom z Ukrainy i ich rodzinom

Społeczność Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (którego Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji mieści się w Cieszynie) to również obywatele Ukrainy. UŚ nie pozostaje obojętny na ich potrzeby – uczelnia pomaga, jak może. Obecnie utworzona została zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy studentom UŚ-a, i ich rodzinom, pochodzącym z Ukrainy.

Studenci pochodzenia ukraińskiego, studiujący na Uniwersytecie Śląskim, znaleźli bezpieczne schronienie w murach uczelni - Dla wielu młodych ludzi z Ukrainy, a także ich rodzin, nasza uczelnia stała się teraz być może jedynym bezpiecznym domem. Wszystkim członkom naszej społeczności oraz ich rodzinom, którzy są teraz w potrzebie zapewnimy ciepłe miejsce i warunki do życia, pomożemy w znalezieniu pracy i unormowaniu swojego życia po to, by mogli się dalej kształcić i żyć w wolnym kraju. Teraz jednak Ci ludzie potrzebują podstawowej pomocy – wyżywienia, możliwości utrzymania się, poczucia bezpieczeństwa, a nawet najprostszych środków higienicznych. Równie ważna jest rozmowa i poczucie, że nie są sami w tym dramatycznym czasie – wyjaśniają w opisie zrzutki władze Uniwersytetu Śląskiego.

UŚ już zwolnił ukraińskich studentów z opłat za akademiki oraz z konieczności opłacania czesnego. To jednak nie koniec pomocy. Uniwersytet Śląski zaznacza, że wraz z partnerami uczelnia ma olbrzymie możliwości i zamierza z nich skorzystać - Nasze możliwości pomocy jako wspólnoty, powiększonej o naszych partnerów, są ogromne. Nadszedł czas, aby z nich skorzystać. Wojna wtrąca w poczucie bezradności, ale dzięki pomocy jej ofiarom, możemy działać dla dobra. Jest nas blisko 300 tyś (absolwenci, pracownicy, studenci, słuchacze), a licząc partnerów Uniwersytetu, którzy zawsze są z nami w dobrych i złych momentach, możemy odmienić dramatyczny los ofiar toczącej się wojny – przekazują władze UŚ-a, dodając, że prowadzona są również zbiórki darów – a każda złotówka i każda przekazana rzecz umożliwi rozpoczęcie bezpiecznego życia w Polsce.

Pomocy na Uniwersytecie Śląskim mogą szukać również studenci międzynarodowi, którzy studiowali na Ukrainie i musieli z niej uciekać. UŚ pomoże znaleźć zakwaterowanie w swoich akademikach i pomoże zorganizować podróż do domu, niezależnie gdzie ten się znajduje.

Studenci potrzebujący pomocy w związku z sytuacją na Ukrainie mogą zgłaszać się do pełnomocniczki rektora ds. pomocy Ukrainie (Sylwia Ledwoch, tel. 573 490 580, e-mail: pomagam@us.edu.pl).

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć zbiórkę na pomoc studentów z Ukrainy i ich rodzin mogą zrobić to tutaj.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: