Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Urodziny Emilii Michalskiej

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pruchna zorganizowało w sobotę 29 października uroczyste spotkanie z okazji 110 urodzin Emilii Michalskiej, która zmarła 24 października 1997 roku. Pochowana została w ukochanej Pruchnej.

W Gminnym Centrum Integracji Wsi spotkała się najbliższa rodzina artystki oraz zaproszeni goście m.in. Burmistrz Strumienia Anna Grygierek i Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń.

Pani Emilia Michalska żyła w Pruchnej. Była wszechstronną artystką , w swojej twórczości potwierdzała trwałość ludowej tradycji, dbała o to aby historia o regionie była ciągle żywa, propagowała gwarę Śląska Cieszyńskiego. Pisała wiersze, ballady, bajki ludowe, pastorałki , gawędy , opowiadania i utwory sceniczne. Swoją postawą inspirowała innych. Działała w różnych organizacjach społecznych i kulturalnych. Aktywnie udzielała się w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich, gdzie przez wiele lat była przewodniczącą. Do dziś Panie z KGW Pruchna szczycą się własnym hymnem, którego autorką jest Emilia Michalska. Za swoje prace otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Złoty Krzyż Zasługi. Zmarła 24.10.1997r. Została pochowana w swojej ukochanej Pruchnej.

Mieszkańcy Pruchnej, wzorem Emilii Michalskiej starają się podtrzymywać lokalne tradycje i przekazywać je młodemu pokoleniu. Odbył się tradycjny konkurs gwarowy z udziałem dzieci.

Wieczór z Emilią Michalską zakończyła projekcja filmu z roku 1991. „Wizyta u Pani Emilii Michalskiej”, w którym artystka opowiedziała o swojej twórczości i swoim prostym, ale jakże bogatym życiu.

red.

źródło: mat.pras.
dodał: MB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-11-02 20:43:34
ciamajda: Duuuużo zdrowia no i następnych 110 lat.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: