Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Upamiętnią Zofię Kossak-Szatkowską w szczególny sposób

Mijają 54 lata od śmierci wybitnej pisarki oraz działaczki Zofii Kossak- Szakowskiej. Z tej tez okazji w Górkach Wielkich szykują się uroczystości. 9 kwietnia jej grób zostanie oznaczony znakiem pamięci “Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”.

W Górkach Wielkich do dziś wspominają czasy, kiedy żyła i mieszkała tu Zofia Kossak-Szatkowska. Wybitna pisarka pochodząca z cenionego rodu Kossaków, która nie bała się stanąć po stronie ochrony istnień ludzkich w czasie wojny przywoływana jest jako szczególna patriotka, zdolna do poświęceń na rzecz innych.

9 kwietnia w 54. rocznicę jej śmierci w Górkach Wielkich szykują wyjątkowe obchody. 9 kwietnia o godz. 10.00 do Górek Wielkich zapraszają -  Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński, Jerzy Pilch, wójt gminy Brenna  oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Uroczystość zapoczątkuje oznaczenie znakiem pamięci “Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski” grobowca, w którym spoczywa pisarka  na cmentarzu parafialnym w Górkach Wielkich.

Dalsza część uroczystości odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki “Dwór Kossaków”. Tu zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Grupy Śpiewu Tradycyjnego “Sójki” z Brennej.
W programie nie zabraknie wystąpień i prelekcji zapoczątkuje je wykład dr Joanny Jurgały-Jureczki o Zofii Kossak w czasie II wojny światowej.

Interpretację listu Zofii Kossak do Władysława Raczkiewicza, zaprezentuje także Joanna Gruszka aktorka Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.
Uroczystości zakończy wystąpienie dr Aleksandry Namysło z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, która opowie o roli Zofii Kossak w powstaniu Rady Pomocy Żydom -“Żegoty”.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-02 21:14:14
robespierre: W związku ze zbliżającymi się obchodami rocznicowymi warto zapoznać się z dorobkiem tej nietuzinkowej postaci, która poprzez swoje działania zyskała nieśmiertelność wśród kolejnych generacji Polaków i nie tylko.
2022-04-02 21:17:54
robespierre: Osobiście polecam dzieło Zofii Kossak pt. „Troja Północy”, które wciąż nie traci na aktualności. Poświęcone jest dziejom Słowian Zachodnich, zwłaszcza tych z tak nazywanej grupy lechickiej, mowa o antenatach współczesnych Polaków, Pomorzanach, Obodrytach, Wieletach i Ranach. Powieść porusza tematykę zmagań plemion słowiańskich z nawałą niemiecką, proces chrystianizacji i powstawania poszczególnych państw słowiańskich. Na podstawie źródeł historycznych (Thietmar, Gall Anonim, Wincenty Kadłubek, Helmond i inni) szczegółowo zostały przybliżone losy zachodniej słowiańszczyzny na przestrzeni wieków VIII i XIII, włącznie z wnikliwym przedstawieniem życia codziennego, organizacji społecznej, a także z wyczerpującym omówieniem licznych zalet i przywar naszych przodków. Jako główne wady dawnych Słowian wymienione zostały kłótliwość, brak jedności, porywczość, emocjonalność, nadmierne umiłowanie pokoju, czy słabą organizację ustroju. Niemcy zaprezentowani przez pryzmat Germanów (Sasów, Frankonów, Bawarów i Szwabów) w powieści uchodzą za ludy dobrze zorganizowane i zarazem pokrzywdzone wcześniejszą inwazją Franków, za których sprawą zostali na siłę schrystianizowani i zjednoczeni.
2022-04-02 21:18:50
robespierre: Następnie odgórnie zjednoczeni Niemcy, choć wciąż praktykujący plemienne odrębności, jako swój cel cywilizacyjny wyznaczyli sobie obowiązek systematycznej i konsekwentnej ekspansji na Wschód, pod pozorem krzewienia chrześcijaństwa i kultury. Autorka w swej rewelacyjnej pozycji bardzo uczciwie odniosła się względem problematyki zaprowadzania chrześcijaństwa. Przedstawiła niemiecką hipokryzję, wzorowaną na ekspansywnej polityce Karola Wielkiego, która polegała na anektowaniu nowych terenów i eksterminacji miejscowej ludności pod pozorem szerzenia chrześcijaństwa. Z drugiej strony w książce przybliżona została działalność Ottona z Bambergu, Bernarda Hiszpana, czy Brunona z Kwerfurtu, a także Apostołów Słowian, mowa o Cyrylu i Metodym, którzy dokonywali nawróceń w odwołaniu do swych dobrych intencji, z miłością i w odniesieniu do autorytetu władcy. Dość interesująco został przedstawiony wątek utożsamienia się ludności z instytucją państwa, co w pracy zaprezentowano na przykładzie oporu, jaki Polacy zwycięsko stawili wyprawie cesarza Henryka V z 1109 r., za sprawą Bolesława Krzywoustego. Autorka w treści swej książki czyni delikatne rozważania, które dotyczą ewentualności stworzenia jednolitego państwa Zachodnich Słowian. Czy realizacji tego rodzaju projekty mieliby szansę podołać np. Bolesław Chrobry, Niklot, Krut, a zwłaszcza Bolesław Krzywousty?
2022-04-02 21:20:15
robespierre: Jedynie zjednoczeni Słowianie, wedle sugestii autorki, mogli stawić czoła permanentnej niemieckiej nawale. Utwór literacki ewidentnie nawiązuje do realiów XX w. i doświadczeń II wojny światowej, które zostały ujęte jako kontynuacja decyzji podjętych milenium wcześniej. Równolegle książkę możemy odebrać jako ostrzeżenie przed powracającym zagrożeniem niemieckiego rewizjonizmu, który pomimo licznych zwycięstw Słowian nad Niemcami odradza się niczym Feniks z popiołów. Za tytułową „Troję” zaalpejskiej Europy, wedle relacji autorki, uchodzić może Arkona na Wyspie Rugii, której likwidacja za sprawą władcy duńskiego Waldemara I Wielkiego w 1168 r., symbolicznie zakończyła opór Słowian Połabskich i zapoczątkowała bezpośrednią niemiecką ekspansję na Polskę. Pomorze Zachodnie wg przekazu wynikłego z książki stało się pierwszą ofiarą zaborczości sąsiadów zza Odry. W założeniu pozycja powstała jako utwór poruszający kwestię zasadności przynależności do Polski Pomorza Zachodniego. Dzieło zostało rewelacyjnie napisane z przesłaniem, treść klarownie wyraża intencje autorki i winno być powszechnie znane.
2022-04-02 22:37:22
inigo: Ja polecam "Pożogę" , zwłaszcza w obecnej rzeczywistości.
2022-04-03 00:14:57
donekT: Zofia Kossak niewątpliwie wybitnie zasłużyła na poczet polskiej kultury i pozostawiła po sobie piękną kartę w polskich dziejach. W ciągu swego życia była związana z regionem, z czego jak najbardziej powinniśmy być dumni. Niemniej są pewne środowiska, które wykazują się złą wolą w stosunku do tej wielkiej Polki i Patriotki. Próbują deprecjonować jej zasługi z okresu II wojny światowej i przedwojennej Polski, jakoby wykazywała się rzekomym antysemityzmem, że mogła jeszcze więcej pomagać, że używała nie takich słów, jakich obecnie życzyliby sobie jej "oskarżyciele", że jej rzekomy antysemityzm miałby polegać m.in. na promowaniu polskich przedsiębiorców. Być może wśród nich są i tacy, którym tak naprawdę przeszkadza przywiązanie do wiary tej wielkiej pisarki? To z pewnością u wielu powoduje dysonans poznawczy. Łatwo po latach obrzucać pomnikowe postacie, zwłaszcza te, które w chwili próby potrafiły się właściwie zachować i nie wpisują w naprędce sklecone zafałszowane narracje.
2022-04-03 06:14:13
pół_Sasina_z_Wiślicy: polecam różaniec i wizytę u psychiatry
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: