Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ułatwią codzienne życie

Zestaw do mycia głowy dla osób obłożnie chorych, kamizelka do ćwiczeń, poduszka obrotowa, karty do gry dla niedowidzących... Wiele osób niepełnosprawnych o istnieniu tych rzeczy nie ma pojęcia. Jest więc okazja, by nadrobić zaległości, odwiedzając wystawę ''Przedmioty codziennego użytku dla osób niepełnosprawnych''.

Proste, a zarazem bardzo funkcjonalne rzeczy... prezentuje wystawa pn. "Przedmioty codziennego użytku dla osób niepełnosprawnych", która została przedstawiona w postaci 20 kolorowych plansz. Zestaw do mycia głowy dla osób obłożnie chorych, kamizelka do ćwiczeń, poduszka obrotowa, karty do gry dla niedowidzących... Wszystkie te rzeczy z całą pewnością ułatwią codzienne życie wielu osób.

- Informacji, które dotyczą osób niepełnosprawnych jest mnóstwo. Myślę jednak, że często brakuje takiej konkretnej, praktycznej i łatwo podanej wiedzy. Mam nadzieję, że te plansze, które dzisiaj prezentujemy spełniają to zadanie... - podkreśla Kazimiera Kawulok, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie, organizator wystawy – Każdy odwiedzający wystawę może zobaczyć, jak wygląda dany przedmiot oraz czy jest właściwy i przeznaczony dla danego stopnia niepełnosprawności.

Kiedy mówimy o niepełnosprawności musimy zdać sobie sprawę z tego, że może również dotyczyć nas samych i naszych rodzin. - Wtedy sytuacja diametralnie się zmienia i zaczynamy myśleć o praktycznych rozwiązaniach, które mogą nam w życiu bardzo pomóc. Warto odrzucić myślenie, że wystawa jest pożyteczną tylko dla innych, bo może być ważna i pożyteczna również dla nas... - akcentowała Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn.

Na jednej z 20 plansz znalazła się również mapa dostępności Cieszyna. Projekt powstał podczas Letniej Szkoły Designu,  która odbywa się każdego roku. - To jest mapa, która powinna być wydana nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców miasta. Rzecz niezwykle ułatwiająca funkcjonowanie w mieście... Dobrze zaprojektowany produkt powinien służyć nam wszystkim, by było nam wygodniej i łatwiej... mamy nadzieję, że te wybrane przedmioty, jak również kilka miejsc z naszego regionu będą również inspiracją dla władz samorządowych... by inicjatywę tą dalej rozwijać – podkreśla Lubomira Trojan, ­ współorganizator wystawy realizowanej w ramach projektu systemowego "Przeciwdziałanie marginalizacji oraz kompleksowe rozwiązywanie problemów w obszarze pomocy społecznej w powiecie cieszyńskim".

Wystawę można oglądać codziennie do 31 grudnia 2013 r. w korytarzu na II piętrze budynku Starostwa Powiatowego w Cieszynie (Bobrecka 29). Naprawdę warto. Większość to nasze lokalne produkty. Pozostałe, choć produkowane gdzie indziej - również są dostępne w Polsce. Na planszach znajdują się adresy dystrybutorów, oraz strony internetowe przez które można się kontaktować.

A już 7 listopada czeka nas kolejna wystawa oraz konferencja poświęcona starzeniu się społeczeństwa pn.: „Lata lecą. Dizajn w przestrzeni publicznej”. Tym razem na wydarzenie zaprosi nas Zamek Cieszyn.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

 

 

artykuł sponsorowany
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: