Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ukarany kierowca i… pasażer

Jedna z policyjnych kontroli drogowych w Kostkowicach (Gmina Dębowiec) zakończyła się mandatem dla kierowcy i… pasażera. Dlaczego?

Policjanci drogówki zatrzymali w niedzielę (11.09.2022) do kontroli samochód osobowy, który jechał za szybko. Okazało się, że to nie jedyne grzechy kierującego: - Kierujący peugeotem 18-latek przekroczył dozwoloną w obszarze zabudowanym prędkość o 12 km/h, w związku z czym policjanci zatrzymali go do kontroli. W trakcie czynności okazało się, że kierujący osobówką nie posiada uprawnień do kierowania. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami został ukarany mandatem karnym za przekroczenie dozwolonej prędkości, natomiast w związku z brakiem uprawnień zostanie przeciwko niemu sporządzony wniosek o ukaranie do sądu. Przypominamy, że za to wykroczenie sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, a sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 zł. – relacjonuje st. asp. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy KPP w Cieszynie.

Co więcej, mandatem ukarany został także pasażer. Dlaczego? - O tym, że za kierownicą siedzi osoba nieposiadająca prawa jazdy wiedział pasażer pojazdu, który był jednocześnie właścicielem samochodu. Mundurowi nałożyli na niego mandat w wysokości 300 zł za to, że dopuścił do takiej sytuacji. Samochód, na prośbę właściciela, został przekazany osobie, która bez zastrzeżeń ze strony mundurowych, mogła nim kierować – dodaje Pawlik.

Od 1 stycznia 2022 roku kary za prowadzenie pojazdu bez właściwych uprawnień ( np. samochodem z przyczepą, jeśli masa zastawu wykracza ponadto, na co pozwala nasze prawo jazdy lub samochodem czy motocyklem bez uprawnień) to 1500 zł, a maksymalna – aż 30 tys. zł. Obecnie „orzeka się” zakaz prowadzenia pojazdów, a więc sprawa musi zostać rozpatrzona przed sąd.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-13 15:54:06
Anthony: to jeszcze nic - kiedy prawie 7 lat temu limuzyna Beaty Szydło o mało nie zabiła młodego człowieka w Oświęcimiu, PiS za wszelką cenę stara się ukarać ofiarę - chwała Bogu są jeszcze w Polsce niezależne od władzy sądy
2022-09-13 16:10:58
koszor: Sądy niezależne do władzy? Nigdy takich nie było i nigdy nie będzie.
2022-09-13 17:01:47
koszpak: Dziękuję policjantom za zainteresowanie się tematem - w tym konkretnym przypadku. Jeżdżąc przepisowo, głownie ze względu na pieszych i rowerzystów, spotykam się z nerwami i pośpiechem innych kierowców.
2022-09-13 19:18:29
Bartel: ..Koszpak... Masz rację jak jedziesz w terenie zabudowanym ..50 km to i tak prawie wszyscy Cię wyprzedzą
2022-09-13 21:49:17
koszpak: Skąd tyle łapek w dół przy moim komentarzu a przy tym od Anthonego 33 w górę + moja? Daleko mi do bycia fanem tej ekipy ale ludzie oczekują od innych uczciwości a sami chcą być fair tylko wtedy, kiedy im pasuje? Policja to nie PiS - wątpie, żeby to konkretne zatrzymanie było motywowane politycznie ;-).
2022-09-14 07:14:20
Anthony: koszpak - ja akurat nie dałem ci ani "+" ani "-", ale jak przeczytałem twój post to pomyślałem, że przesadzacie ty i Bartel, bo ja obserwuję, że zdecydowana większość kierowców trzyma się teraz limitów prędkości, szczególnie właśnie w terenie gdzie jest 50 km/h
2022-09-14 07:21:22
Anthony: a co do samej policji, piszesz, że to nie PiS - owszem, PiS to PiS a policja to policja, ale polska policja dziś to jedna z formacji siłowych państwa polskiego całkowicie podporządkowana PiS i przez PiS niejednokrotnie już do realizowania celów partyjnych używana, choćby do tłumienia manifestacji opozycyjnych czy monstrualnej ochrony Kaczyńskiego, śmiało można ją nazwać policją partyjną PiS - mnie nie wystarcza, że stoją z radarem za krzakami, mnie potrzebna policja która nie będzie pałowała i gazowała manifestacji kobiet ochraniając jednocześnie bandy kiboli i nazistów, policja która zajmie się łapaniem złodziei okradających jeden za drugim domy po okolicy, a nie jeżdżąca wielkimi kolumnami do warszawy żeby Kaczyńskiego dom obstawiać albo jego smoleńskie sabaty, która będzie miała odwagę mafijnego złodzieja z legitymacją PiS co skradł miliony aresztować a nie tylko drobnego złodziejaszka z supermarketu.
2022-09-14 07:34:44
Anthony: czym się zajmuje policja, świeżonka z objazdu Kaczyńskiego po wioskach: https://i.wpimg.pl/O/2776x0/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/fa15b243-296c-4108-abc8-f998fb9c0076
2022-09-14 08:26:52
koszpak: Ja rozumiem rozgoryczenie kwestiami politycznymi. Chodzi mi tylko o przekraczanie 50km/h w zabudowanym. Jest dużo rowerzystów, pieszych, nie ma ścieżek i chodników więc jeżdżę przepisowo a ludzie bardzo często ludzie mnie wyprzedzają. Podjeżdżanie pod zderzak to normalność. Skoro większość trzyma się ograniczenia to dlaczego nie wyłapać tych, którzy się nie trzymają i wprowadzają chaos na drodze?
2022-09-14 08:39:09
Anthony: z drugiej strony nie każdy kto przekroczy 50 km/h stwarza zagrożenie, prawn powidziawszy mało kto - i jeszcze pytanie dlaczego 50 a nie na przykład 30? byłoby jeszcze bezpieczniej - wiele ograniczeń jest postawionych bez sensu, w miejscach gdzie ich na pewno nie powinno być itd - przepisy to zawsze kompromis, a im bardziej rygorystyczne tym większe szeroko rozumiane koszty ich wprowadzenia - no bo powiedzmy to wprost, na pewno nikt by nie zginął pod kołami auta gdyby całkowicie zakazać poruszania się autami - do takich absurdów prowadzi zaostrzanie przepisów
2022-09-14 08:52:58
Anthony: i jeszcze jedno, każda śmierć to tragedia dla grupy ludzi, ale w Polsce umiera co roku blisko 400 000 osób, podczas pandemii covid było to nawet ponad 500 000 - z tego w wypadkach samochodowych około 3000 rocznie. Więcej osób popełnia samobójstwo, z różnych przyczyn, często także od nas czy państwa zależnych. Wyeliminowanie nawet do zera liczy ofiar wypadków w niczym nie poprawi sytuacji ciężko chorych bez szans na lekarstwa i leczenie, tych co spadają z drabin i rusztowań, popełniają samobójstwa itp. Ale z punktu widzenia władzy akcje takie jak "bezpieczeństwo na drodze" maja pokazać Polakom, że władza jednak się o nich troszczy - choć to ewidentna nieprawda - a z drugiej strony wzmacniają pozycję formacji siłowej władzy jaką jest policja - a na tym władzy zależy. Podsumowując: władza wykorzystuje chwytliwy, nośny temat "bezpieczeństwa na drogach" nie dla naszego, tylko dla własnego dobra, a my od władzy zamiast policjantów z radarami żądajmy więcej dobrze oświetlonych i oznaczonych przejść dla pieszych i skrzyżowań, uporządkowania bałaganu w oznakowaniu dróg i likwidacji tysięcy szkodliwych i zbędnych oznaczeń, dobrych nawierzchni itd. O limuzynach rządowych jeżdżących z Kaczyńskim i innymi dygnitarzami pod prąd, po zakazach, bez żadnych ograniczeń prędkości pisano wiele, i co? i nic, policja zasadza się na ciemny lud w krzakach za wsią, bo takie jest zapotrzebowanie polityczne akurat.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: