Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ukarani - 48 pieszych i 40 kierowców

Więcej patroli można było zobaczyć na drogach powiatu cieszyńskiego wczoraj 10 stycznia. Wszystko za sprawą prowadzonych działań kontrolno-prewencyjnych mających na uwadze niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci ruchu drogowego prowadzili wczoraj działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Miały one na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. Niestety, na drogach naszego powiatu miał miejsce jeden wypadek drogowy. W trakcie działań mundurowi zatrzymali troje kierowców, którzy kierować nie powinni… Mundurowi ujawnili w sumie 40 wykroczeń popełnionych przez kierujących i 48 wykroczeń popełnionych przez pieszych - podsumowuje st. asp. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie

 

 Działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nadrzędnym celem działań jest wypracowanie prawidłowych zachowań u wszystkich uczestników ruchu drogowego.

- Podczas wczorajszych działań policjanci zatrzymali w Ustroniu nietrzeźwego kierowcę quada, który miał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. 65-latek kierował pojazdem bez wymaganych uprawnień, bez obowiązkowego ubezpieczenia, bez kasku i włączonych świateł mijania...W Zebrzydowicach w ręce mundurowych wpadł inny nietrzeźwy 65-latek, który mając dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu wsiadł na rower i w trakcie swej „podróży” spowodował kolizję z kierującym fiatem. Z kolei w Skoczowie policjanci zatrzymali 21-letnią kobietę, która nie dość, że nie posiadała uprawnień do kierowania, to w dodatku pod wpływem środków odurzających kierowała seatem. Z działań policjantów pewnie zadowolony nie był 39-letni mężczyzna, którego mundurowi cieszyńskiej drogówki zatrzymali na ul. Bobreckiej w Cieszynie. Mężczyzna był poszukiwany na podstawie listu gończego oraz nakazu doprowadzenia do zakładu karnego, gdzie ostatecznie został przez mundurowych umieszczony - dodaje oficer prasowy garnizonu cieszyńskiego.

Na drogach naszego powiatu miał miejsce także jeden wypadek z udziałem pieszego. - W Cieszynie, na ul.Bielskiej 49-letni kierowca mercedesa potrącił znajdującą się już na przejściu dla pieszych kobietę. Poszkodowana została przewieziona do szpitala. Kierujący był trzeźwy. Okoliczności tego wypadku będą wyjaśniać policjanci wydziału kryminalnego - dodaje st. asp. Krzysztof Pawlik.

W trakcie działań mundurowi cieszyńskiego garnizonu ujawnili łącznie 88 wykroczeń, z czego sprawcami 48 wykroczeń byli piesi. Najczęściej piesi przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym- tak było aż w 38 przypadkach. Z kolei wśród zachowań kierujących, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pieszych, policjanci odnotowali 40 wykroczeń. Najczęstszym z nich było przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych- tego rodzaju przewinień odnotowano to aż 28.
- Bezpieczny pieszy to przede wszystkim ostrożny pieszy, który powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania i przed wejściem na przejście dla pieszych upewnić się, że kierujący go widzi. Zachęcamy też do korzystania na co dzień z elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym. Dajmy szansę kierowcy nas zobaczyć! Przypominamy również o nowym taryfikatorze i przepisach związanych z bezpieczeństwem na drodze- nowa ustawa podwyższa grzywny za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych, niewłaściwe wyprzedzanie i znaczne przekroczenie prędkości. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy jazda po chodniku, to minimum 1,5 tysiąca złotych grzywny. Co więcej, jeśli sprawca spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Minimum 1 tysiąc złotych grzywny zapłaci kierowca, który nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą lub znakiem drogowym. Nowe przepisy wprowadzają też obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę minimum 1,5 tysiąca złotych za kierowanie pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień. Wprowadzono wyższe grzywny, m.in. nawet 5 tysięcy złotych za przekroczenie prędkości o ponad 71 km/h, kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu- minimum 2,5 tysiąca złotych, nieprawidłowe przechodzenie lub przejeżdżanie przez przejazd kolejowy-minimum 2 tysiące złotych, a także niewskazanie komu powierzyliśmy do kierowania nasz pojazd - od 4 do 8 tysięcy złotych - dodaje rzecznik. 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-11 20:45:12
św. Patryk.: teraz wyposażeni w granatniki łapią z wysięgników, niegrzecznych wywożą do lasu, żarty się skończyły
2023-01-11 21:27:42
sierżant_Niemyty_Wycior: ...bo za konfetti ich wyśmiali - tvn24.pl/najnowsze/article6624354.ece/Zrzut+ekranu+2023-01-11+121030_2.png
2023-01-12 07:16:10
bolo 5064: Cześć .Ja bym nadał tej akcji inną nazwę"ratowanie budżetu +" .Komendant mówi "chłopy,czosejcie bo nie bedzie na wypłatę".Takie "ochranianie" /wypożyczanie podnośników koszowych / sporo kosztuje.Ludzie,co się u nas dzieje,tyle problemów ,szalejąca inflacja /pracujemy 2 miesiące "za darmo"/,drożyzna.Czym zajmuje się sejm? Jak mają być przyporządkowane kanały do numerków na pilocie od telewizora. Myślę ,że do publicznego palenia książek i marszów poparcia z pochodniami już blisko.Według mnie każdy poseł,przedstawiciel władzy powinien powinien być poddawany obowiązkowym badaniom psychiatrycznym ,tak co 2 miesiące.Jeżeli się nie podda traci mandat i "wypad" z sejmu.Pozdrawiam.
2023-01-12 13:57:54
HannaNowak: Rodzinę potrąconej kobiety w cieszynie proszę o wiadomość na email: h.nowak@onet.pl
2023-01-12 16:31:14
św. Patryk.: redakcję ox.pl proszę o kasowanie postów hien typu HannaNowak
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: