Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uhonorowana Srebrną Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego

17 września (poniedziałek) w Cieszyńskim Ośrodku Kultury ''Dom Narodowy'' odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod patronatem ministra spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej Pana Radosława Sikorskiego. Tematem był ''Józef Kiedroń i jego zasługi dla narodu i państwa polskiego''.

O Józefie Kiedroniu i czasach jemu współczesnych opowiedziały szanowane i znane autorytety naukowe: prof. Aleš Zářický z Uniwersytetu Ostrawskiego, dr hab. Bohdan Cimała - prof. Uniwersytetu Opolskiego, dr hab. Jarosław Kłaczkow (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. dr hab. Tadeusz Stegner z Uniwersytetu Gdańskiego i dr. Józef Szymeczek (Uniwersytet Ostrawski). Na konferencji gościła również Władysława Magiera.

Jako pierwsza głos zabrała Anna Olszewska Konsul Generalny w Republice Czeskiej. - Gdy przychodzi nam sięgać do historii Ziemi Cieszyńskiej i jej integralnej, choć oddzielonej granicą części jaką jest Zaolzie - ten niezwykły skrawek dopełniający polskością drugi brzeg Olzy, nie sposób wśród jego najbardziej znaczących przedstawicieli nie wymienić wybitnego jej syna - Józefa Kiedronia – którego dzieło i zasługi mierzyć trzeba nie z perspektywy tylko lokalnej, ale z perspektywy całego narodu... - podkreślała A. Olszewska  - ...W swojej działalności politycznej okupionej własnym cierpieniem dał świadectwo wielkiego patriotyzmu, którego istotą była miłość do ojczyzny. Ojczyzny, którą był Śląsk i Polska i której nigdy nie wyobrażał sobie osobno...

Międzynarodowej konferencji towarzyszyło również wyjątkowe wydarzenie. Srebrną Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego otrzymała Władysława Magiera.

W. Magiera jest emerytowaną nauczycielką. W ciągu trzech lat wydała trzy tomiki "Cieszyńskiego szlaku kobiet". Opracowała turystyczny szlak cieszyńskich kobiet, który prowadzi śladami pań, które w przeszłości zrobiły coś znaczącego dla Ziemi Cieszyńskiej. Promowała życiorysy przeprowadzając dziesiątki prelekcji po obu stronach Olzy, a także w Krakowie, Katowicach, Warszawie. Napisała publikację o Józefie Kiedroniu i rozpoczęła promocję jego postaci... - Jestem wzruszona, a zarazem zaszczycona tym, że ktoś docenił pracę moją i moich koleżanek z Klubu Kobiet Kreatywnych. Dziękuję za zaufanie i obiecuję działać dalej... - mówiła nagrodzona srebrną odznaką.

Konferencji towarzyszyło również odsłonięcie tablicy pamiątkowej Józefa Kiedronia na budynku Kongresu Polaków w Republice Czeskiej przy ulicy Komeńskiego 4 (Czeski Cieszyn). Organizatorami wydarzenia byli: Klub Kobiet Kreatywnych, Kongres Polaków w Republice Czeskiej oraz Cieszyński Ośrodek Kultury.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: