Uczniowie 3-mają formę

Bada czystość kuchni w restauracjach, ale dba też o zdrowie dzieci i młodzieży. Cieszyński sanepid po raz piąty zorganizował konkurs wiedzy i sprawności o puchar przechodni Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Cieszynie pn. ,,Nasza szkoła 3 - ma formę'

Od ośmiu lat cieszyński sanepid prowadzi w szkołach naszego powiatu program edukacyjny '3 - maj formę'. Konkurs sprawdzający wiedzę młodzieży, tym razem odbył się w nowej formule. W latach poprzednich szkoły dokumentowały całoroczne działania z młodzieżą. Był to prezentacje lub albumy fotograficzne. W szkołach były przeprowadzane różne akcje dla dzieciaków, ale i rodziców. Nagradzaliśmy zaprezentowane prace. W tym roku postanowiliśmy jednak zaprosić młodzież do aktywnej zabawy, chcieliśmy sprawdzić jak przez te lata młodzież zdobyła wiedzę, czego się nauczyła i jak ten program wdraża w życie. – mówi Teresa Wałga dyrektor cieszyńskiego Sanepidu.

W konkursie, który odbył się wczoraj w cieszyńskim starostwie, wzięło udział 10 podstawówek i 5 gimnazjów. Młodzież najpierw pisała test. Niektóre pytania, trzeba przyznać, do łatwych nie należały. Trzeba było odpowiedzieć m.in. czym cechuje się laktoowowegetarianizm, jakich witamin dostarczają produkty zbożowe, czy jak wygląda prawidłowa piramida żywienia. Później przyszedł czas na zabawy ruchowe. Za wszystkie konkurencje przyznawano punkty.

Jak mówi Teresa Wałga, tego typu programów, które prowadzi Sanepid w szkołach w całym powiecie jest wiele. To są programy starostwa, organizacji pozarządowych, to autorskie programy nauczycieli. Nasz zakłada uaktywnienie całych rodzin w nauce prawidłowych nawyków zdrowego życia.Jak dodaje Wałga, program przygotowany przez Sanepid, wysoko został oceniony przez Unię Europejską i podobne są realizowane w wielu krajach.

Jak się okazuje, problemem zdrowego odżywiania Polaków zajmują się także posłowie. Zdaniem poseł Aleksandry Trybuś, członkini parlamentarnego zespołu do spraw przeciwdziałania otyłości, posłowie pracują nad koordynacją działań w tym temacie. Nasz zespół powstał niespełna dwa miesiące temu, ale spotkaliśmy się już m.in. z przedstawicielami Światowej Organizacji Zdrowia oraz Instytutu Żywności. Te działania mają na celu stworzenie, wydawałoby się banalnego rozwiązania, dotyczącego zmiany naszych sposobów żywienia, które spowodują naszą lepszą jakość życia. Nie ukrywajmy, ostatnie badania pokazują, że wśród polskich 11 latków , mamy jeden z największych w Europie odsetek dzieci otyłych.

Najwięcej punktów z testu i ćwiczeń sprawnościowych zdobyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 6 z Nierodzimia. Jak przyznaje Ireneusz Bosak, nauczyciel przyrody z tej szkoły, codziennie z dziećmi pracuje nad tematami związanymi ze zdrowiem i odżywianiem. Przygotowałem dzieciom w szkole mały test, wiele z tych pytań było podobnych do tego dzisiejszego – mówi. To były proste pytania – przyznają uczniowie ze zwycięskiej szkoły – Szymon Kuś, Weronika Konderla, Weronika Sosna, Natalia Stoły.II miejsce w konkursie zajęła szkoła podstawowa z Górek, trzecie miejsce wywalczyli przedstawiciele SP nr 3 z Cieszyna.


Jan Bacza


źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją