Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uczą młodzież kultury

W skoczowskim Teatrze Elektrycznym chcą nauczyć młodzież kultury. Od ponad 1,5 roku trwa edukacja artystyczna, 13 kwietnia wystartował też program edukacji filmowej.

Już od ponad roku w skoczowskim Teatrze Elektrycznym odbywają się różne zajęcia, w tym te z szeroko rozumianej edukacji artystycznej. - Dla mnie jako praktyka edukacja artystyczna ma fundamentalne znaczenie w rozwoju twórczym dzieci, a także w wychowaniu. Oczywiście jeśli jest prowadzona w sposób przemyślany, systematyczny, przy współpracy opiekunów, nauczycieli, rodziców. Motywacja i inspiracja do uczestnictwa w zajęciach artystycznych, co chcę podkreślić, nie jest nauką rozrywki, bezrefleksyjnego spędzania czasu na seansach filmowych, ma charakter rozwojowy i wychowawczy. Niezbędne są jednak impulsy z różnych stron – domu, szkoły, instytucji kultury – wyjaśnia Bogusław Słupczyński, pedagog.

Teraz, 13 kwietnia ruszyła edukacja filmowa wg autorskiego programu Bogusława Słupczyńskiego, który skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. - Nasze zajęcia nie są formą bezrefleksyjnego spędzaniu czasu na seansach filmowych – zapewnia pomysłodawca.

Pomysł edukacji filmowej to pokłosie festiwalu filmów dla dzieci, który gościł w ubiegłym roku w Skoczowie. - Wtedy pojawił się pomysł zajęć z edukacji filmowej. Widzieliśmy, że dzieci uczestniczące w seansach nie zawsze poważnie podchodziły do tego, co widzą na ekranie. A były to filmy problemowe, dotykające codziennego życia młodych ludzi. Zobaczyliśmy, że część z nich nie potrafiła refleksyjnie zastanowić się nad tym, co zobaczyły na ekranie. Bardzo często nie potrafią się też zachować w kinie – przyznaje Natalia Kałuża, pracownica Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie, odpowiedzialna za prelekcje poprzedzające seanse filmowe.

Raz w miesiącu uczniowie szkół podstawowych (klasy 4-6) oraz gimnazjaliści z terenu gminy Skoczów będą uczestniczyć w zajęciach w Teatrze Elektrycznym. - Idealnie, gdyby młodzież po seansie zechciała wziąć udział w dyskusji niekoniecznie w kinie. Myślę, że tu jest szansa dla szkół, by później w ramach zajęć z języka polskiego czy lekcji wychowawczej wrócić do tego tematu – zauważa Natalia Kałuża. - Chodzi o kształcenie się do bycia odbiorcą kultury. Chcielibyśmy, żeby docelowo powstał rodzaj mody na uczestniczenie w tych zajęciach – dodaje Bogusław Słupczyński.

Pierwsze zajęcia odbyły się 13 kwietnia. Jako pierwsi odwiedzili kino uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 6 w Pierśćcu oraz Szkoły Podstawowej nr 8 w Skoczowie.14 kwietnia skoczowskie kino odwiedziła grupa uczniów i uczennic z Gimnazjum nr 1 w Skoczowie. Tematyka spotkania koncentrowała się na wątku przemocy pomiędzy rówieśnikami i zakończyła się projekcją nagradzanego na wielu festiwalach estońskiego dramatu pt. „Nasza Klasa”. Ta oparta na faktach niezwykle złożona historia nastoletniego Joosepa, będącego ofiarą szkolnych kolegów, zakończyła się niezwykle tragicznie – strzelaniną w szkole.

Zajęcia pilotażowe potrwają do czerwca. Później zostaną podsumowane, omówione tak, by na nowy rok szkolny przygotować jeszcze atrakcyjniejszą ofertę. Koszt zajęć to 5 zł od osoby – środki te przeznaczone są na zakup licencji na dany film. Organizatorem zajęć jest Urząd Miejski w Skoczowie oraz Miejskie Centrum Kultury „Integrator”.

red./Katarzyna Koczwara

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: