Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ucywilnieni celnicy dochodzą swoich praw w sądzie

W związku z utworzeniem z dniem 1 marca 2017 roku Krajowej Administracji Skarbowej, która połączyła administrację podatkową ze Służbą Celną, wielu funkcjonariuszy Służby Celnej zostało ucywilnionych. Jak wskazują przedstawiciele związków zawodowych, to wypadek bez precedensu w Służbach Mundurowych naszego kraju. Dodatkowo problemem okazała się odmowa wydania ucywilnionym funkcjonariuszom świadectwa służby.

Świadectwo służby to dokument wydawany funkcjonariuszom w związku z ustaniem stosunku służby. Dokument można porównać np. do świadectwa pracy. Jest nie tylko dowodem zajmowania przez określony czas danego stanowiska (pełnienia służby), ale wydanie go może pociągać za sobą również określone skutki prawne.

Problem z otrzymaniem świadectwa służby dotknął również funkcjonariuszy z rejonu Śląska Cieszyńskiego. W związku z tym 28 marca 2019 roku w Sądzie Rejonowym w Cieszynie, w Wydziale IV Pracy odbyły się pierwsze rozprawy, związane z pozwami byłych już funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy zdecydowali się walczyć o świadectwo służby, występując na drogę sądową.

Podobne sprawy odbywają się w całym kraju. Czwartkowe (28.03.2019) rozprawy w Cieszynie to zaledwie początek. Wtedy na wokandzie pojawiły się sprawy z powództwa pięciu osób, jednakże kolejne pozwy już do sądu wpłynęły, terminy kolejnych rozpraw wyznaczono na kwiecień i maj – aktualnie na złożenie pozwu w regionie zdecydowało się około dwudziestu osób, jednak liczba ta z pewnością wzrośnie. Wiadomo, że część byłych funkcjonariuszy czeka na pierwsze rozstrzygnięcia w tej sprawie – wyjaśniał w rozmowie z portalem ox.pl jeden z powodów.

W czwartek odbyło się łącznie 5 takich rozpraw, wyrok zapadł jednak w zaledwie dwóch przypadkach. Wszystko za sprawą faktu, że pozwany, czyli Izba Administracji Skarbowej w Katowicach nie dosłała do sądu akt osobowych byłych funkcjonariuszy (powodów), które były kluczowym dowodem w sprawie. W związku z tym Sąd podjął decyzję o odroczeniu sprawy do czasu nadesłania materiału dowodowego. Na rozprawie obecni byli pełnomocnicy, zarówno pozwanego, jak i powodów oraz przedstawiciel Związku Zawodowego Celnicy.pl (Mec. Andrzej Ossowski, adwokat, który przyjechał na rozprawę aż z Poznania, podkreślał, jak ważne jest załatanie w tym przypadku przez sąd luki, która powstała w związku ze złożeniem byłym funkcjonariuszom propozycji pracy)

Pierwsze dwa wyroki, które już zapadły są jednak dla byłych celników pozytywne – sąd orzekł, że stosunek służby ucywilnionego funkcjonariusza ustał jednoznacznie, w związku z czym pracodawca winien wydać mu świadectwo służby. Sąd zważył różnicę pomiędzy stosunkiem pracy a stosunkiem służby i jednoznacznie orzekł, że ucywilnienieni funkcjonariusze pozostawali w stosunku służby, który się zakończył. Aktualnie ucywilnieni funkcjonariusze mają status pracownika i wykonują swoje zadania w stosunku pracy — wyjaśniła przedstawicielka związków zawodowych celników, obecna na rozprawie.


W pozwach byli funkcjonariusze podkreślali, że zakończył się dla nich etap służby, w związku z czym wydanie świadectwa służby jest zasadne. Strona pozwana usiłowała dowodzić, że stosunek służby nie ustał, za to uległ przekształceniu. Wyroki jednak nie pozostawiały wątpliwości – stosunek służby nie jest tym samym, czym stosunek pracy. Nie można twierdzić, że stosunek służby przekształcił się w stosunek pracy. Funkcjonariusze i pracownicy mają inne uprawnienia. (Na skutek wprowadzenia prawa o Krajowej Administracji Skarbowej – przyp. Red.) powstała luka w prawie. Zajęcie się tą luką jest zadaniem sądu – można było usłyszeć wyjaśnienia do wyroku. Wyrok nie jest prawomocny.

Kolejne rozprawy odbędą się wkrótce i prawdopodobnie są to początki długiej drogi, jaką mają przed sobą ucywilnieni funkcjonariusze z całego kraju, dochodzący swoich praw przed sądami pracy.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-29 10:04:13
bombur: Ah Ci celnicy, przez lata komuny i transformacji nakradli ile się dało, na szczęście skończyły się już żniwa na naszej granicy, został im tylko wschód.
2019-03-30 22:17:12
jojestelagalicyjok: do @bombur; oskarżenie publiczne kogoś o kradzież jest karalne, tutaj jest cytat twojego wpisu" 2019-03-29 10:04:13 bombur: Ah Ci celnicy, przez lata komuny i transformacji nakradli ile się dało, na szczęście skończyły się już żniwa na naszej granicy, został im tylko wschód." Wobec zamieszczenia tego oskarżenia masz obowiązek przeprosić publicznie na łamach forum. Jeżeli masz dowody, to kieruj je do Prokuratury. Tymczasem zostaniesz namierzony i ukarany. Wystąpimy do właściciela Portalu o ustalenie i zabezpieczenie twojego IP dla celów procesowych. Stop hejtowi !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: