Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uchwałą anty LGBT w Istebnej nieważna

Wojewódzki Sąd Administracyjny nieważność uchwały podjętej przez Radę Gminy Istebna w sprawie deklaracji anty-LGBT. To pierwszy taki wyrok w naszym kraju. Uchwały podjęte przez samorządy zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Dotąd jednak sądy odrzucały skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach jako pierwszy stwierdził nieważność uchwały w sprawie deklaracji anty LGBT, którą podjęła Rada Gminy w Istebnej. To pierwsze tego typu stwierdzenie nieważności, dotąd zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwały nie były rozpatrywane przez sądy, a te odrzucały skargi.

Skarga Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwałę Rady Gminy Istebna wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w styczniu 2020r. Uchwała podjęta przez gminę zakłada podjęcie deklaracji w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową. Wyrokiem z 14 lipca 2020 r. Sąd stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały uwzględniając wszystkie zarzuty, które podał Rzecznik Praw Obywatelskich. Wedle sądu Rada Gminy Istebna podejmując taką uchwałę przekroczyła swoje uprawnienia i podjęła ją z naruszeniem prawa, a uchwała dyskryminuje osoby o innej, niż heteroseksualna orientacji i tożsamości seksualnej, tym samym narusza art. 32 Konstytucji RP.

Ponadto sąd stwierdził, że akt prawny uchwalony przez radę gminy ma charakter władczy, a jako taka została więc wydana bez właściwej podstawy prawnej i z przekroczeniem kompetencji. W uchwale sformułowane są dyrektywy kierunków działania dla wójta oraz dla podległych gminie jednostek organizacyjnych, zwłaszcza szkół i innych placówek oświatowych. Rada Gminy Istebna przekroczyła w ten sposób swoje kompetencje, ingerując też w sprawy zastrzeżone dla organów centralnych, np. próbując wpływać na kształt podstawy programowej.

Dodatkowo WSA uznał, że uchwała jest wymierzona w osoby LGBT i ma dla nich skutek dyskryminujący, poprzez wykluczenie ze wspólnoty samorządowej, a także „krzywdzi osoby LGBT i wzmacnia ich poczucie zagrożenia”.

Od wyroku przysługuje skarga kasacyjna.

redka

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

44
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-15 11:04:44
stefanbbn: nie wolno nikogo dyskryminowac np. ze wzgledow seksualnych--decyzja sadu sluszna,teraz wojt plus wszyscy radni powinni odejsc do dymisji---jak mozna pochopnie ustawy nie zgodne z prawem podejmowac?
2020-07-15 11:14:58
Vito: Stefan przeczytaj ta uchwałę a później się wypowiadaj. Uchwała blokowała zmuszanie wszystkie dzieci do edukacji o lgbt a nie zakazywala lgbt. Sad ja uniewaznil bo pisali ja partacze. Wyrok jest nieprawomocny.
2020-07-15 11:24:18
Vito: Treść tej strasznej ustawy: 1. Nie zgadzamy się na sprzeczne z prawem instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach. Będziemy strzegli prawa do wychowania dzieci zgodnego z przekonaniami rodziców. 2. Zrobimy wszystko aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesna seksualizacja polskich dzieci w myśl tzw standardów WHO. Będziemy chronić  uczniów, dbając o to, aby rodzice z pomocą wychowawców mogli odpowiedzialnie przekazać im piękno ludzkiej miłości. 3. Nie pozwolimy wywierać administracyjnej presji na rzecz stosowania politycznej poprawności w wybranych zawodach. Będziemy chronić m.in. nauczycieli i przedsiębiorców przed narzucaniem im nieprofesjonalnych kryteriów działania np w pracy wychowawczej, przy doborze pracowników czy kontrahentów.
2020-07-15 11:29:02
św. Patryk: nie wiem kto to jest "redka" podpisany pod tą informacją, ale kto by to nie był niech zapamięta co zdążył zapomnieć ze szkoły podstawowej: "nieważna"piszemy w tym przypadku r a z e m
2020-07-15 11:31:02
św. Patryk: @Vito - dej se siana chłopie, podkarm się, bo ci widać olej całkiem wyciekł spod pokrywki
2020-07-15 11:35:44
św. Patryk: @stefan - niezgodne z prawem uchwały pisać oczywiście można, celowo lub przez pomyłkę albo niewiedzę, byłby to ewentualnie powód do dymisji - ale kiedy się pisze takie niezgodne nie tylko z prawem, ale przede wszystkim z elementarnym poczuciem przyzwoitości i człowieczeństwa gluty, to oczekiwanie po ich autorach podania się do dymisji jest wręcz irracjonalne
2020-07-15 12:05:47
GusGus: Wstyd na cały kraj. Tyle pozostanie z chęci przypodobania się rządzącym. Od początku było wiadomo, że to nie było to zbyt mądre teraz okazało się, że dodatkowo niezgodne z prawem. Szkoda, że włodarze Istebnej podejmują niemądre decyzje dodatkowo pokazując niekompetencję swoich działań.
2020-07-15 12:12:00
donekT: Radni z Istebnej powinni częściej zapoznawać się z treścią komentarzy na OX. Z pewnością intencją decydentów nie była dyskryminacja kogokolwiek. Niestety treść dokumentu i jej logiczne rozumienie mija się z faktycznymi celami Radnych. Jak możemy zauważyć, politycznie i medialnie chwytliwe umotywowana treść mija się z logiką. Radni Gminy Istebna- Czy się Was nie ostrzegało i to wielokrotnie, że należy stonować przekaz i odpowiednio zmienić treść dokumentu?
2020-07-15 12:12:22
donekT: PS Odsyłam do swoich wcześniejszych wypowiedzi. Sąd Administracyjny nie bada intencji, tylko zgodność z prawem.
2020-07-15 12:27:10
Oj nie nie: Może to wszystko przez braki w kanalizacji i w nielegalnych odplywach z szamb?
2020-07-15 12:28:10
donekT: W tej sprawie to nie o ludzi chodzi, jak niektórzy fałszywie próbują przedstawiać, tylko TOTALITARNĄ NEOMARKSISTOWSKĄ IDEOLOGIĘ promowaną przez pewne wpływowe ośrodki i to w konkretnych wyrachowanych celach.
2020-07-15 12:41:50
donekT: .... A tymczasem dziś (15 lipca 2020) przypada 610 rocznica Zwycięskiej Bitwy Pod Grunwaldem, gdzie siły polsko-litewskie zwycięsko rozgromiły Krzyżaków i wspierające ich rycerstwo zachodnioeuropejskie. Z zachodnioeuropejskim nowinkarstwem również damy sobie radę.
2020-07-15 12:53:52
Vito: Słusznie mówisz do ku, pamiętam jak wytykales błędy tej uchwały i miałeś rację. Już było kilka wyroków w innych gminach gdzie sądy odrzucaly, gliwicki sąd przywalil się do dupereli i tu Istebna dała ciala. Diabeł tkwi w szczegółach.
2020-07-15 13:09:20
Ja To i To: Jaka wójt- takie uchwały
2020-07-15 13:12:53
Vito: I ciekaw jestem co by lewa strona zrobiła gdyby weszła ustawa nakazująca każdemu dziecku trzy razy w tygodniu być w kościele. I rodzic by nie miał nic do gadania. Stawiam ze rozniesli by wszystko w pył. Tymczasem postepowym nazywają nakaz seksualizacji małych dzieci pod kątem lgbt. Chore. Niedawno widziałem jakiś reportaż BBC o gejach w Polsce. Posklejali jakieś kawałki chyba z 30lat i ogólnie wyszło że my ich tu bijemy nekamy itp. A my po prostu nie chcemy o nich mówić, chcemy żeby żyli sobie w spokoju.
2020-07-15 14:11:48
altacet: Nie tylko w Istebnej radni głosują za uchwałami niezgodnymi z obowiazującym prawem.
2020-07-15 15:19:30
GusGus: Tak. Widzę, że dzisiaj gmina Klwów dołączyła do tego elitarnego grona.
2020-07-15 16:08:32
Zet: 1:0 w walce z ciemnogrodem!
2020-07-15 17:36:39
Ondraszek: .. tak, diabeł tkwi w szczegółach prawnych, mieli dobre intencje... Te intencje to ustawienie się z nurtem populizmu, dające chwilowo korzyści z trzymania stołka, zakładanie maski z napisem Ordo Iuris, bo to dziś jest na topie, a przy okazji można sobie poprawić samopoczucie, bo przecież "wszyscy widzą jaki to jestem prawy" Tak w ogóle, to edukacja seksualna w szkołach prowadzona jest za zgodą rodziców, prowadzona odpowiednio do etapu rozwoju dziecka. Dla nastolatka, zmierzenie się z falą nienawiści i hejtu z powodu jego orientacji i brak samoakceptacji może okazać się tragiczny w skutkach. Tym bardziej, że w "tradycyjnych domach" nie mówi się w ogóle o tym co grzeszne. To absurd, że obecnie w Polsce można legalnie uprawiać seks od 15 roku życia, ale jakiekolwiek udzielenie informacji, jak przy tym zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo ma być zakazane, zagrożone pozbawieniem wolności(Ordo Iuris- zakaz edukacji seksualnej w szkołach i placówkach publicznych). Za szerzenie wiedzy medycznej, psychologicznej, popartej badaniami naukowymi, dostosowanej do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia zrzeszającej 194 kraje, nauczający mają być piętnowani. Tylko w ciemnogrodach może występować aż takie odrealnienie i nieznajomość świata dzisiejszych nastolatków. Ponadto, do nadużyć i molestowania dochodzi raczej, gdy brakuje rzetelnej edukacji seksualnej, takiej która pomaga dostrzec granicę i rozróżnić, co jest dobrym, a co złym dotykiem. Dzieci, z którymi nikt nie rozmawia o seksie rzucane są na głęboką wodę, dopiero w internecie spotykają się z wiedzą, która zaniża ich poczucie wartości, wykrzywia spojrzenie co jest normą, a co nią nie jest. Może wówczas udało by się unikać sytuacji, gdy nastolatka rodzi dziecko, nie wiedząc w ogóle, że jest w ciąży. Zamiast tego typu durnych ustaw, potrzebne jest stworzenie porządnego systemu pomocy dzieciom molestowanym, aby ofiara miała do kogo się zwrócić, a sprawca nie był bezkarny przez wiele lat. Dziecko, które nie potrafi rozróżnić dobrych zachowań od nadużyć, jest niestety często pozostawione same sobie, co z kolei jest wykorzystywane i tuszowane przez wszelakie instytucje, nie muszę pewnie przypominać jakie. Niestety u nas decyduje opinia mas, niedouczonych, zmanipulowanych, wkręconych w propagandę wyborczą, nierozróżniających czarnego od białego, zrzeszonych wokół podobnych im rozdawaczom iluzji w kampaniach wyborczych. Dla polepszenia sobie samopoczucia rzucających kamieniami, na rzeczy o których nikt im nigdy nie mówił, i o których sami nie mieli odwagi pomyśleć. Pewnie za długi ten wywód, ale może jeśli jedną osobę więcej skłoni do refleksji (nie do poparcia , ani przyznawania racji, bo nie o to tu chodzi), to być może jedno dziecko więcej będzie szczęśliwsze.
2020-07-15 17:51:29
koszor: Jakoś nie mam problemu rozmawiać ze swoimi nastoletnimi dziećmi o dorastaniu czy seksie. I nie życzę sobie, żeby jakiś zboczony "nowo-oświecony" pajac rodem z Brukseli, mówił moim dzieciom co jest normalne. Ciemnogród i demoralizacja to cechy całej zachodniej cywilizacji, i niech tam pozostanie.
2020-07-15 17:52:54
koszor: krzysztofie, gdzie jesteś? Zawsze się pienisz, jak Góralija pięść zaciska, a tu jakoś po wyborach znikłeś!
2020-07-15 18:05:54
krzysztof.mm: koszorku, nie wierzę, że tęsknisz - co miałem w tej sprawie do powiedzenia napisałem już w c z o r a j, specjalnie dla ciebie odsyłacz: https://wiadomosci.ox.pl/mundurowi-porzucenie-zwierzecia-to-przestepstwo,64378
2020-07-15 18:07:54
krzysztof.mm: ...a co do rozmów z dziećmi o seksie, radzę ci się zastanowić dwa razy czy lepszy pajac z Brukseli, czy pedofil w sutannie
2020-07-15 18:32:10
koszor: Miejsce pedofila ( każdego) jest za kratkami. Natomiast rzeczywiście już wczoraj wklejałeś coś na OX. Ale czemu pisałeś te "komentarze" pod artykułem o psach? Chyba nie umiesz się opanować i piszesz na chama, byle wylać z siebie złość. Po co to robisz? Jak więcej wkleisz tekstów, to myślisz, że kogoś przekonasz do swoich racji? Chyba odwrotnie. ( I nie piszę, by cię wyśmiać, czy coś takiego).
2020-07-15 19:53:07
krzysztof.mm: skompromitowani istebniańscy radni i chórek ich patologicznych klakierów to jedna strona medalu - ale żeby nie było, że Istebna cała jest be to warto przypomnieć, że w ostatnich wyborach ponad 25% mieszkańców gminy wypięło się na dudę - jak tym pierwszym hańba, tak tym drugim szacun
2020-07-15 20:00:12
stefanbbn: vito nie bagatelizuj, naruszono prawo a wiem to bo taki jest wyrok sadowy--czytaj wyzej; Wedle sądu Rada Gminy Istebna podejmując taką uchwałę przekroczyła swoje uprawnienia i podjęła ją z naruszeniem prawa, a uchwała dyskryminuje osoby o innej, niż heteroseksualna orientacji i tożsamości seksualnej, tym samym narusza art. 32 Konstytucji RP.W rodzinie jak rozmawiamy przewaza przekonanie o koniecznosci wspolpracy--szkola- rodzice.Lepiej dowiedziec sie oficjalnie- tutaj nadzieja na profesjonalizm i doswiadczenie w przekazywaniu takiej wiedzy-- niz ogladac porno na smartfonach
2020-07-15 20:06:06
stefanbbn: donek zwyciestwo pod Grunwaldem nie potrafilismy do konca wykorzystac,ale przyjemnie ze o tym przypominasz
2020-07-15 20:29:29
wislanin135: Warto przypomnieć, ze to nie było zwyciestwo nad jakimis " Krzyżakami" tylko nad Zakonem Najświętszej Marii Panny, bo taka byla jego nazwa.
2020-07-15 21:11:04
Antykler Forte: @wiślanin135 - święte słowa, ta data to chwalebna rocznica zwycięstwa polsko-litewskich wojsk nad oddziałami kościelnych najeźdźców i okupantów, ciemiężców i bandytów w służbie papieża i jego zaborczej, brutalnej, bezwzględnej i chciwej instytucji
2020-07-15 22:30:02
św. Patryk: @Vito - zadzwoń se do Dudy, numer jest gdzieś w ruskim necie, z nim pogadasz z nim jak równy z równym, ty poskarżysz się na sądy, on na Tuska, na pewno cię poprze i jeszcze się dowiesz paru plotek belwederskich - daj znać jak ci poszło
2020-07-16 06:55:11
labraks: jak dla mnie każdy ma prawo do szczęście a całą aferę LGBT wywołały media i z jednej i z drugiej strony. TVPis pokazuje ludzi homoseksualnych jako osoby zboczone wyuzdane, które tylko czekają przed szkoła biednych katolickich dzieci by to na ich oczach dokonywać samogwałtów czy też orgii. A obrazowanie ludzi homoseksualnych jako roznosicieli chorób ćpunów w skórze z (co jest chore) pełnym poparciem tego obrazu władz rządzących jest nie do przyjęcia ponieważ takie nagonki były już kiedyś stosowane przez pana z wąsem i każdy wie jak się to skończyło. Druga strona znów organizuję marsze przebierańców z tęczowymi flagami i przebraniami psując samym sobie wizerunek ponieważ dla mnie jako osoby heteroseksualnej widok takiego przedstawienia budzi nie pokój, gdyż jakbym widział normalnego kowalskiego w normalnym ubraniu i obok niego inny kowalski to dałoby mi to do myślenia że osobą homoseksualną może być każdy czy to wróg czy przyjaciel. Sam mam bardzo bliską mi osobę, z którą wypiłem litry alkoholu przegadałem setki godzin o wszystkim i gdy po kilkunastu latach dowiedziałem się o jego orientacji byłem w szoku jak to jest możliwe że nie widziałem bo wydawało mi się a raczej byłem pewny że to nie możliwe. A co do stosunku kościoła warto poczytać o homoseksualizmie w Watykanie, o historiach księży i jak to kiedyś najbezpieczniejszym miejscem dla Geja było seminarium i zostanie później księdzem by nie musieć się tłumaczyć z braku żony. Czasy się zmieniają a ludzie dalej się wciągają w walki z innymi ludźmi zamiast żyć po swojemu i dać innym żyć wtykają swoje sprawy w czyjeś łóżka.
2020-07-16 08:55:52
stefanbbn: labraks piszesz w porzadku, ja tez chcialbym aby strony powrocily do normalnosci -i to tzw antagonisci jak i ludzie ze srodowiska LGBT.Wedlug Bibli homoseksualizm jest grzechem ale czy ktos z nas jest bez grzechu.Grzechem jest klamstwo, kradziez, pozadanie,grzechem jest niewiara w Boga,czy nie szanowanie rodzicow.W konsekwencji kazdy z nas decyduje jakie grzechy popelnia,a dla wierzacych jedyna roznica jest ze my nasze grzechy powiezamy Chrystusowi i modlimy sie o odpuszczenie grzechow liczymy na Laske i Milosc Boga do nas.Wszyscy zyjemy w grzechu bez wzgledu na orientacje seksualna.
2020-07-16 14:19:25
Marx: Rodzina stanowi podstawową formę niewolenia wolnej istoty ludzkiej. Warunkiem powszechnej równości i wolności jest likwidacja tej patriarchalnej reakcyjnej instytucji niewolącej kobiety, dzieci i cieszącej się błogosławieństwem poszczególnych wyznań. Pora skończyć ze średniowieczem!
2020-07-16 14:21:01
jasper: stefanbbn, powiedz to wladzy PiS i wladzy KK, ciekawe co odpowiedza ?!!
2020-07-16 14:25:11
jasper: A tak na marginesie, obecnie w Polsce wszedzie wrog czyha i trzeba sie miec na bacznosci ! Dac debilom prawa wyborcze - i sa efekty...Pani marszalek Witek nadala bieg ustawie w formie petycji dotyczacej wyznaczenia kary aresztu za obchodzenie Halloween. W dokumencie, ktorego autorem jest anonimowy obywatel, czytamy - "kto w dniu 31 października przebiera się za kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu". A co bedzie z takimi osobami jak Terlecki, ktory bez przebierania wyglada jak upior z Halloween ?! Tez beda do wsadza do wiezienia ? :-)
2020-07-16 14:26:00
jasper: Errata - mialo byc - tez beda wsadzani do wiezienia
2020-07-16 14:37:32
Marx: Potrzeba jeszcze więcej D E M O K R A C J I ! 3 x M jak Marks Mao Marcuse!
2020-07-16 14:42:10
Marx: Z mitycznym piekłem nikt bardziej się nie kojarzy niż właśnie niosący oświecenie anioł światłości Lucyfer, Oulanem.
2020-07-16 17:14:19
św. Patryk: nie fanzol donek
2020-07-16 17:30:46
Antykler Forte: stefan też fanzoli - przyjmij do wiadomości, że "grzechy" popełniają jedyni ci, co w te "grzechy" i inne kościelne brednie wierzą
2020-07-16 19:48:13
stefanbbn: jasper ja jestem ewangelikem-pozycja kosciola ew jest wlasnie taka, ale szanuje prawa jakie ma KK bo to moje siostry i bracia w Chrystusie
2020-07-16 22:49:17
stefanbbn: antykler wiara to twoja sprawa ,wiem ze ludzie niewierzacy czesto maja sny o sadzie ostatecznym i maja swoje watpliwosci czy jest Bog,a sam bylem swiadkiem jak niewierzacy na lozu smierci wzywal Jezusa widzac smierc.Czas laski trwa,kazdy ma szanse z tej laski skorzystac.Widzisz kosciol nie jest taki atrakcyjny jak dzisiejszy swiat.kosciol to spolecznosc w ktorej wielbi sie Boga ,chrzescianie sa ludzmi pogodnymi wszystko jest dozwolene co nie obraza Boga lub brata i siostre.Swiat mani ludzi wolnosciami ktorych nie ma,zycie bez Boga wydaje sie takie ciekawe-na zludna chwilke.
2020-07-17 06:44:30
labraks: kościół jako instytucja straciła sens jak ludzie zaczęli poprawiać wartości w imię swoich przekonań i w celu osiągnięcia jak największych zysków. A chrześcijaństwo opisane w biblii ma się bardzo daleko do szeroko rozumianego miłosierdzia bliźniego. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach (Jezus Chrystus) – (ŁK 19,27)
2020-07-17 13:50:27
stefanbbn: labraks nie wiem dlaczego cytujesz tutaj ostatnie zdanie z przypowiesci --- a wiec opowiadania ktore mialo za zadanie moral z tej histori wyciagnac--jako prawdziwe zdarzenie.To historia z moralem i nic wiecej.Dla ludzi nie obeznanych z Biblia albo przeciwnikow chrzescian argument--ktory ty falszywie opowiadasz.Labraks jesli nie wiesz jak czytac Biblie to polecam kontakt z pastorem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: