Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ubierz jelonka na zimę

Dzisiaj jelonek - symbol Zamku Cieszyn otrzymał getry i szalik. To jednak nie koniec ubierania. Do akcji może włączyć się każdy chętny z pomysłem lub gotowym sweterkiem... Wymiary różowego jelonka są do pobrania przez 24 godziny.

Od dzisiaj (22.12.2011) różowemu jelonkowi – symbolowi Zamku Cieszyn żadna zima już nie straszna. Ubrany w getry i szalik z pewnością nie zmarznie. 

Akcja "Ubierz jelonka na zimę" rozpoczęła się podczas zamkowego spotkania „Zaprojektuj Święta”. - Chcieliśmy sprawdzić kto potrafi jeszcze robić na drutach i nauczyć tej umiejętności nowe osoby. Udało się zebrać grupę, która własnoręcznie przygotowała dla jelonka zimową wyprawkę m.in. getry i szalik z wełny beskidzkich owiec – podkreślają pomysłodawcy akcji. 

Wielkie ubieranie rozpoczęło się wraz z godziną 11.00 przed zamkową Oranżerią. 

- Ubranka dla jelonka zrobione zostały z wełny beskidzkich owiec. Jest to wełna owiec z okolic Goleszowa, Wisły i Cieszyna – wyjaśnia Ewa Gołębiowska dyrektor Zamku Cieszyn – Coraz częściej owce pojawiają się na beskidzkich halach, niestety mało kto potrafi jeszcze robić na drutach i szydełku. Zamiast na kopytka, swetry i rękawiczki, wełnę przeznacza się do spalenia i i to nie tylko w Beskidach, ale też na Podhalu i w Czechach. Dlatego akcją "Ubierz jelonka na zimę" chcemy zwrócić przede wszystkim uwagę na ten naturalny materiał, surowiec o którego zaletach można opowiadać godzinami. Warto wrócić do tej szlachetnej pasji, jaką jest robienie na drutach i szydełkowanie... Musimy też mieć świadomość tego, że coś na naszych oczach odchodzi o dziwo w zapomnienie i jest niszczone. Mówię "o dziwo" ponieważ tak naprawdę cały świat przeżywa rozkwit rzemiosła, więc może warto, żeby ci którzy byli tego uczeni w szkołach, na zajęciach praktycznych, albo w domu przez mamę i babcię wyciągnęli druty i szydełka. Idą święta, czas rodzinny, zamiast spędzać je przed telewizorem, warto wziąć do rąk włóczkę, druty i przypomnieć sobie te proste ściegi...

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: