Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

U Świętego Mikołaja...

Nie trzeba jechać do Laponii, by poczuć obecność świętego Mikołaja. Ma on swoje miejsca także w naszym regionie.

Nie można zapominać o najsłynniejszej Rotundzie Świętego Mikołaja,która znajduje się na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Dziś tradycyjni, odbędą się tam wyjątkowe roraty.

 Także w Pierśćcu dziś wyjątkowe święto. Patron znajdującego się tu Sanktuarium ma także swój wyjątkowy dzień w całym roku. - Swą sławę Pierściec zawdzięcza niewielkiej figurze św. Mikołaja znajdującej się dziś w głównym ołtarzu pierścieckiego kościoła parafialnego i jej barwnym dziejom. Niejednokrotnie cudownie ocalony i powracający na swą ziemię Mikołaj zdobył opinię nadzwyczajnego opiekuna, szczo­drze udzielającego łask w tym właśnie miejscu - zaprasza Sanktuarium. 

W średniowieczu wiele świątyń na Śląsku Cieszyńskim, było poświęconych kultowi św. Mikołaja. Również z XV wieku pochodzi figura św. Mikołaja. Choć wzmianki o niej znajdziemy dopiero w 1616 roku. Prosta rzeźba dłuta nieznanego autora jest wykonana z drzewa lipowego i ma niecały metr wysokości.Wielokrotnie była ona wywożona w dziejach historii z Pierśca, jednakże zawsze powracała.

- Od początków XIX w. pierściecka figura św. Mikołaja ubierana jest w pełne pontyfikalne szaty biskupie: mitra, sutanna, komża, kapa i krzyż pektoralny. Pierwszy taki strój ufundował jako wotum gajowy z Pierśćca. Zdarzało się, że szaty te były obrywane przez wiernych, wierzących, że ich dotknięcie ma moc leczenia chorób. W związku z tą wiarą od dawnych czasów istnieje zwyczaj pocierania o figurę chusteczek i ubrań osób chorych w celu wyproszenia dla nich łaski uzdrowienia. W sanktuarium przechowuje się liczne listy i świa­dectwa z opisami historii ludzi, którzy doznali pomocy świętego Mikołaja oraz związane z tym wota - informuje parafia. 

Dziś w dniu wspomnienia Świętego Mikołaja odbywa się tu tradycyjnie adoracja, a w niedzielę będzie można przeżywać odpust. w parafii można nabyć Mikołaje z piernika, czekolady prawdziwego św. Mikołaja, krówki z wizerunkiem św. Mikołaja z naszego kościoła i fragmentami pieśni mikołajowych, magnesy z wizerunkiem św. Mikołaja oraz piękny album „Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry” i „Choinka” – wydawnictwo „Biały Kruk”. Tak proboszcz ks. Sebastian Rucki, stara się o dodatkowe fundusze na remont elewacji sanktuarium.

Również społeczność sołecka pielęgnuje tradycyjne spotkanie ze Świętym Mikołajem 6 grudnia. Już od godz.15.00 Mikołaj będzie krążył po miejscowości, by o 16.30 dotrzeć do placu za OSP, gdzie każdy będzie mógł liczyć na rozgrzewająca czekoladę, czy naukę śpiewu. W programie także pokaz ognia. Każde dziecko może także liczyć na upominek...

 

KOD 

 

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-12-06 08:56:44
sierżant_Niemyty_Wycior: cała ta szopka ze "świętym Mikołajem" tyle samo warta co na przykład Halloween i dynia - tyle tylko, że na Mikołaja i pokrewne capstrzyki dotychczas monopol miał kościół, a dynia to dla kościoła wredna konkurencja - no ale niech mu będzie, jeśli w tym roku przyniesie ekogroszek albo pelet nikt na niego złego słowa nie powinien powiedzieć
2022-12-06 09:20:16
miriam11: Do Laponi można pojechać obejrzeć co najwyżej Santa Clauna a nie św. Mikołaja.
2022-12-06 09:23:44
"tom": ...patrzcie! powyżej szopka Niemytej_Ciury, która 6 grudnia w prezencie dostawała węgiel i oszkrabiny ;-)
2022-12-06 09:43:38
Katrine98: sierżant_Niemyty_Wycior: zgadzam się z Tobą w 100%, szopka marketingowa
2022-12-06 12:38:08
Edi: Tą białą anieli to bym poprzytulał.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: