Tym co odeszli... grudniowe rocznice
Każdy miesiąc obfituje w różne rocznice, wydarzenia, które należy przypominać i o nich rozmawiać. Nie inaczej ma się w przypadku grudnia, który właśnie się rozpoczyna. Podczas wykładu historyczno-wspomnieniowego można było usłyszeć m.in. o takich osobach jak Karol Badura, Tomasz Dubisch, dyr. żeńskiej szkoły Franciszek Golyschny (zmarł 14.12. 1929), dyrektor Jan Żebrok (zmarł 05.12.1965), Józef Kożdoń (zmarł 7.12.1949), ks. Jan Ewangelista Mocko, Andrzej „Jędrek” Raszka, Stanisław Niemiec, Gustaw Morcinek.
Najbardziej znanymi osobami związanymi ze Skoczowem z tej grupy byli ks. Jan Ewangielista Mocko oraz Gustaw Morcinek.
Jan Ewangelista Mocko urodził się 20.12.1866 r. w Rudzicy, zmarł 10.12.1935 r. w Cieszynie, proboszcz parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w latach 1900-1935 oraz Burmistrz Skoczowa w latach 1923-1935. Z jego inicjatywy została m.in. zbudowana nowa, obecna kaplica pw. św. Jana Sarkandra na Kaplicówce. Jego też staraniem powstał drugi cmentarz katolicki na Wiślickim Kopcu, zwany „nowym”. Sam również spoczął na nim w grudniu 1935 r. Będąc Burmistrzem m.in. w 1928 wprowadził elektryczne oświetlenie. Zadbał o rozwój przestrzenny miasta, uporządkowanie ulic i ich upiększenie zielenią
Gustaw Morcinek (właściwie Augustyn Morcinek) urodzony 25.08.1891 w Karwinie, zmarły 20.12.1963 w Krakowie był polskim pisarzem, nauczycielem, działaczem publicystycznym i posłem na Sejm PRL, związany ze śląskiem cieszyńskim, a głównie Skoczowem. Od 1919 do 1935 pracował jako nauczyciel właśnie w Skoczowie. Jedną z jego uczennic była powieściopisarka Maria Wardasówna autorka m.in. „Maryśki ze Śląska” i cyklu powieściowego „Wyłom”, ukazującego wieś na Śląsku Cieszyńskim na przełomie XIX i XX wieku. Jego uczniami byli również Ludwik i Józef Klimkowie. Do jego dzieł należą m.in. „Wyrąbany chodnik”, „Łysek z pokładu Idy” czy „Ondraszek”.
Również z osobom Gustawa Morcinka związane są grudniowe rocznice „Morcinkowe” takie jak:
- 20 grudnia 1964 r. (60 rocznica w 2024 r.) miało miejsce nadanie Szkole Podstawowej nr 1 gdzie uczył G. Morcinek imienia Gustawa Morcinka
- 20 grudnia 1986 r. odbyło się otwarcie Muzeum im. Gustawa Morcinka przy ul. Fabrycznej
- 5 grudnia 1987 r. nastąpiło odsłonięcie Pomnika Gustawa Morcinka u zbiegu ul. Mickiewicza i Objazdowej oraz powołano do życia Towarzystwo im. Gustawa Morcinka.
O grudniowych rocznicach związanych ze Skoczowem można pisać i mówić dużo. Bardzo dobrze, że są osoby, które potrafią taką wiedzą się dzielić i są tacy, których to interesuje. Miejmy nadzieje, że informacje historyczne związane ze śląskiem cieszyńskim będą przekazywane dalszym pokoleniom.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.