Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Turnusy rehabilitacyjne na samym końcu?

Na wczorajszej (28.10) sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego radni przyjęli uchwałę w sprawie zmiany uchwały dotyczącej określenia zadań realizowanych w roku 2014 ze środków PFRON z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Zaoszczędzone środki finansowe PUP i PCPR zaproponowało przesunąć na inne zadania.

Radni Powiatu Cieszyńskiego na wczorajszej sesji (28.10) przyjęli uchwałę w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu Cieszyńskiego z dnia 25 lutego 2014 roku „ w sprawie określenia zadań realizowanych w roku 2014 ze środków PFRON z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych”.

W uzasadnieniu do ww. uchwały czytamy, iż z prośbą o dokonanie zmian planu wydatków z zakresu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych finansowanych ze środków PFRON zwrócił się Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie. PUP nie widzi możliwości wydatkowania niewykorzystanych środków na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i zaproponował przesunięcie niewykorzystanej kwoty na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej.

Z kolei Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) po przeanalizowaniu realizowanych zadań w zakresie rehabilitacji społecznej przyznało, iż została niewykorzystana kwota związana z dofinansowaniem uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Zaoszczędzono na tym zadaniu 5 652 zł. Jednocześnie kwoty pozostałe na zadaniu likwidacji barier technicznych i komunikowaniu się są w wysokości niewystarczającej na dofinansowanie kolejnego wniosku z kolejki osób oczekujących. PCPR zaproponowało dokonać przesunięcia powyższych środków finansowych na zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze. Jak czytamy w uzasadnieniu na rozpatrzenie tego zadania oczekuje obecnie ponad  200 wniosków.

Głos w sprawie przesunięcia środków finansowych zabrał Ludwik Kuboszek. Radny przyznał, iż od pewnego czasu prowadzi rozmowy z pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej. Pensjonariusz przyznaje, iż od 15 lat stara się o dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny. Jak twierdzi zawsze spotyka się z uzasadnieniem, iż nie może zostać to sfinansowane z braku pieniędzy – mówił Radny, który przypomniał, iż na dofinansowaniu uczestnictwa w turnusach osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zaoszczędzono ponad 5 tysięcy złotych.

Kuboszek wskazał również na inne zmartwienie pensjonariusza. Do turnusu w tym roku zostały zakwalifikowane osoby nie przebywające w Domu Pomocy Społecznej. Ten Pan czuje się wykluczony – zaznaczył.

Odpowiedzi Radnemu udzieliła dyrektor PCPR, Kazimiera Kawulok. Pieniędzy z PFRON jest zdecydowanie mniej niż złożonych wniosków. Spośród zadań, które my możemy realizować jako powiat na rzecz osób niepełnosprawnych trzeba wybrać te najbardziej priorytetowe. Priorytetami zdecydowanie są zadania związane z likwidacją barier architektonicznych. Wychodzimy z założenia, że osobę można rehabilitować jeżeli jest w stanie wyjść ze swojego domu. Likwidacja barier w komunikowaniu się, barier technicznych, jest bardzo ważna – podkreślała Kawulok.

Drugim istotnym zadaniem na które wskazała dyrektor PCPR jest dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych i sprzętu pomocniczego. To są różnego rodzaju rzeczy, które w naszej opinii są bardzo podstawowym elementem. Patrząc na wysokość świadczeń rentowych osób niepełnosprawnych to znaczny wydatek. Tak więc turnusy rehabilitacyjne znajdują się zawsze na samym końcu w porównaniu do innych potrzeb – przyznała, po czym dodała. To nie jest kwestia wykluczenia mieszkańców DPS, a raczej pewnych ograniczeń.

Kawulok wskazała również na to, iż Domy Pomocy Społecznej świadczą pewne usługi w zakresie rehabilitacji. Wszyscy mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej korzystają ze świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów. W związku z tym jest decyzja żeby tych turnusów nie dofinansowywać. Po drugie zasadne wydaje się, iż najpierw pomagamy osobą w środowisku, które są bardziej zaniedbane. Jeżeli w przyszłym roku środki finansowe na to pozwolą, a Rada podejmie taką uchwałę to możemy np. dofinansować tylko i wyłącznie turnusy z pominięciem innych zadań. Ale uważam, iż byłoby to niesprawiedliwie w stosunku do pozostałych niepełnosprawnych mieszkańców.

Radny Kuboszek podkreślał jednak, iż udało się zaoszczędzić środki. Czy rehabilitacja w DPS ma zastąpić tę której oczekuje pensjonariusz? Czy jest to taka rehabilitacja jaką świadczy NFZ? Ten Pan jako obywatel RP ma prawo do korzystania ze wszystkich przywilejów które zapewnia Państwo – podkreślał.

Rehabilitacja dofinansowywana przez NFZ, to pobyt w sanatoriach. Nie ma nic wspólnego z rehabilitacją społeczną, której elementem są turnusy rehabilitacyjne. Te 5 tysięcy złotych, zostało nam z różnych przyczyn – tłumaczyła Kazimiera Kawulok, po czym dodała. Nawet gdyby te pieniądze przeznaczyć na dofinansowanie turnusów to i tak by nie starczyło.


MSZ

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: