Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

„Turbos” znów zachwyca

Dzieło zwraca uwagę żywą kolorystyką oraz precyzją wykonania. Na ścianie SP nr 2 w Jaworzu powstał nowy mural. Jego twórca – Artur „Turbos” Bosowski - wykonał już kilka lat temu m.in. ogromną sowę, górującą nad lasem, na ścianie budynku przy ul. Sempołowskiej w Bielsku-Białej.

Mural w Jaworzu nawiązuje do motylarni, która w przyszłości znajdzie się w pobliżu szkoły. Stąd na ścianie szkoły podziwiać można kolorowe owady. Ogromny obraz powstał w ramach budżetu obywatelskiego. Pomysł zgłosiła Młodzieżowa Rada Gminy w ramach projektu „MutaLOVA szkoła”. To drugi mural na ścianie szkoły, którego autorem jest „Turbos”.

Murale znacznie ożywiają architektoniczną przestrzeń, nie tylko miast, ale także miejscowości tej wielkości co Jaworze. Obecne murale znacznie różnią się od tych, które można było spotkać za czasów PRL-u. Wtedy najczęściej promowały państwowe przedsiębiorstwa. A także, jak pisze w jednym ze swoich artykułów Joanna Kus, ”miały przekonać mieszkańców do utożsamiania się z marką wyrobów gospodarki socjalistycznej”.

Dziś najczęściej murale pełnią funkcję dekoracyjną. Artyści mogą wykazać się pomysłowością w tworzeniu swoich wielkoformatowych prac. Surrealistycznego smoka podziwiać można na ścianie jednego z budynków przy ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej.

Zdarza się, że dzieła nawiązują do przeszłości, bywają także wyrazem osobistych opinii twórców na ważne obecnie społeczne tematy.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: