Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

TS Piast - dotacja wstrzymana

Cieszyński magistrat podjął decyzję o wstrzymaniu wypłaty kolejnej transzy dotacji dla TS Piast Cieszyn. Wniosek w tej sprawie do Burmistrza Miasta złożyła Doraźna Komisja Rady Miejskiej Cieszyna do spraw restrukturyzacji sportu i promocji miasta.

12 marca do Urzędu Miasta w Cieszynie wpłynął wniosek, Doraźnej Komisji Rady Miejskiej Cieszyna do spraw restrukturyzacji sportu i promocji miasta, o wstrzymanie kolejnej transzy dotacji dla TS Piast Cieszyn. W dniu 12 kwietnia br. podczas obrad Komisji, radni mieli okazję wysłuchać stron sporu, jaki zaistniał w stowarzyszeniu pomiędzy Zarządem TS Piast, a rodzicami nieletnich zawodników trenujących w Klubie. Ze względu na szereg wątpliwości, niejasną sytuację w stowarzyszeniu związaną z wyborem jego zarządu, oraz jego sytuacją finansową, Komisja niejednogłośnie podjęła wniosek o wstrzymaniu wypłaty kolejnej transzy dotacji – informuje Komisja.

Wniosek dotyczy ostatniej już transzy dotacji, którą miasto miałoby wypłacić na szkolenie w wysokości ponad 29 tys. zł.  Podjęta została decyzja o wstrzymaniu wypłaty kolejnej transzy dotacji. Robimy to po to, żeby z jednej strony nie narażać finansów publicznych gdyby okazało się, że Towarzystwo Sportowe nie jest w stanie wykazać się właściwym rozliczeniem tej otrzymanej już dotacji. Z drugiej strony Towarzystwo Sportowe ciągle będzie miało  możliwość uzupełnienia materiału, który został nam przedstawiony o nowe dokumenty. Być może okaże się, że będą to dokumenty spełniające warunki umowy. Na razie na podstawie tych materiałów, które otrzymaliśmy, musieliśmy podjąć taką, a nie inną decyzję – przyznaje w rozmowie z nami Burmistrz Ryszard Macura.

Jak podkreśla włodarz jeżeli TS Piast uzupełni dokumenty zgodnie z zasadami rozliczania to trzecia (ostatnia) transza zostanie wypłacona. Natomiast jeżeli nadal będą pewne braki to może się nawet okazać, że miasto zwróci się o zwrot wypłaconych kwot.

O TS Piast już od pewnego czasu jest głośno. Wszystko zaczęło się od marcowego, walnego zebrania sprawozdawczego, podczas którego niektórzy członkowie zrezygnowali z dalszej pracy w zarządzie. Efektem tego było kolejne, tym razem nadzwyczajne, spotkanie podczas którego wybrano nowy zarząd. Co dziwne zaledwie po paru dniach wybrany prezes i wiceprezes przekazali informację o rezygnacji. To wywołało lawinę zdarzeń. Sprawą zainteresował się m.in. Florian Sikora radny powiatowy, który zwrócił się do Starosty, jako organu nadzoru dla stowarzyszeń, o zainteresowanie się niejasną i budzącą szereg wątpliwości działalnością klubu.

Radny zwrócił uwagę na wątpliwie przeprowadzone walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze oraz zamieszanie w KRS. Do swoje interpelacji dołączył także anonimowe pismo w którym znajdziemy szereg zarzutów skierowanych wobec klubu. Florian Sikora zwrócił się do Starosty o wystąpienie do zarządu stowarzyszenia by udostępnili m.in. odpisy uchwał walnego zgromadzenia członków, a także od wszystkich władz stowarzyszenia zarządu walnego zgromadzenia oraz organu kontroli wewnętrznej.

Starosta zadeklarował, iż podejmie wszelkie działania wyjaśniające, budzące wątpliwości różnych środowisk. W ramach swoich kompetencji wystosowałem pismo do władz Towarzystwa z żądaniem dostarczenia odpisów uchwał (…). Jak również o udzielenie wyjaśnień. Starosta zaznaczył, iż w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości władze Towarzystwa zostaną wezwane do usunięcia w wyznaczonym terminie uchybień. Inne przewidziane ustawą środki prawne w zakresie realizacji funkcji nadzorczej przewidują wstąpienie na drogę sądową bądź ingerencję innych organów według ich kompetencji – przyznał Janusz Król.

Dodajmy, iż po ogłoszeniu wyborów uzupełniających do zarządu klubu ostatecznie w skład nowego zarządu TS Piast wchodzą: prezes - Krystyna Kostorz, wiceprezes – Rafał Josiek, sekretarz – Leszek Krzywda, członek – Artur Legierski. Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej została Anna Gawęda, a członkami pozostali Andrzej Paruzel i Władysław Tomica.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: